1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Region Nordjylland
Køberens retlige status: Regional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Sundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af renovationsydelser til Region Nordjylland
Beskrivelse: I forbindelse med udbud af renovationsydelser i Region Nordjylland, vil der være mulighed for at besigtigelse af matrikler jf. Udbudsbilag 3 - Besigtigelsesplan i uge 26. Da det samlede udbudsmateriale forventelig offentliggøres i uge 24, orienteres Tilbudsgiver hermed besigtigelsen, såfremt man ønsker at deltage i denne. Der gøres samtidig opmærksom på, at det ikke er en betingelse for at give tilbud, at man deltager i besigtigelsen, samt at man ikke på et senere tidspunkt, kan besigtige Ordregivers matrikler. Det skal understreges, at der ikke vil være mulighed for at stille spørgsmål til udbudsmaterialet på besigtigelsen, da spørgsmål skal fremsendes skriftligt jf. Udbudsbetingelser pkt. 5.1. Tilmelding til besigtigelse bedes ske senest på det i tidsplanen angivne tidspunkt, med angivelse af firmanavn samt antal deltagere til den i pkt. 2 anførte kontaktperson via CTM. Region Nordjylland tager forbehold for, at tidsplanen bliver udskudt og besigtigelsen bliver flyttet.
Intern ID: U421-23
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald, 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald, 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Udbud af renovationsydelser til Region Nordjylland
Beskrivelse: I forbindelse med udbud af renovationsydelser i Region Nordjylland, vil der være mulighed for at besigtigelse af matrikler jf. Udbudsbilag 3 - Besigtigelsesplan i uge 26. Da det samlede udbudsmateriale forventelig offentliggøres i uge 24, orienteres Tilbudsgiver hermed besigtigelsen, såfremt man ønsker at deltage i denne. Der gøres samtidig opmærksom på, at det ikke er en betingelse for at give tilbud, at man deltager i besigtigelsen, samt at man ikke på et senere tidspunkt, kan besigtige Ordregivers matrikler. Det skal understreges, at der ikke vil være mulighed for at stille spørgsmål til udbudsmaterialet på besigtigelsen, da spørgsmål skal fremsendes skriftligt jf. Udbudsbetingelser pkt. 5.1. Tilmelding til besigtigelse bedes ske senest på det i tidsplanen angivne tidspunkt, med angivelse af firmanavn samt antal deltagere til den i pkt. 2 anførte kontaktperson via CTM. Region Nordjylland tager forbehold for, at tidsplanen bliver udskudt og besigtigelsen bliver flyttet.
Intern ID: U421-23
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90512000 Transport af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Region Nordjylland
Registreringsnummer: 29190941
Afdeling: Økonomi
Postadresse: Niels Bohrs Vej 30
By: Aalborg Ø
Postnummer: 9220
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Enhed: Anni Clemensen
Telefon: +45 23998769
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 1003407831
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 08bd2368-30be-4a45-a3d5-139f1d55fa8c - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 21/05/2025 08:57:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 21/05/2025 08:57:43 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 331542-2025
EUT-S-nummer: 98/2025
Offentliggørelsesdato: 22/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 12/06/2025