« Tilbage til oversigten over alle licitationer


100/2025
337371-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme – Indgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
OJ S 100/2025 26/05/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDOMI Bolig
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
BeskrivelseI forbindelse med Thøgersen & Co A/S´s opførelse af et blandet byggeri på ejendommene matr.nr. 14af og 14 ad, Malling By, Malling, foreløbigt beliggende Dampmøllevej 1, 3 og 3B, 8340 Malling, agter ordregiver at erhverve 2.749 m2 almene boliger i etagebebyggelsen. Bebyggelsen opføres som en nøglefærdig og fuldt funktionsdygtig almen boligudlejningsejendom. Thøgersen & Co A/S skal i forbindelse med opførelsen af den almene boligudlejningsejendom agere befuldmægtiget for ordregiver i henhold til den delegerede bygherremodel på grundlag af Landsbyggefondens paradigmaer. Ordregiver finder ikke, at kontraktsindgåelsen er omfattet af udbudsloven. Byggeprojektet er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri i overensstemmelse med lokalplanen. Lokalplanen har bl.a. til formål at sikre, at området kan anvendes til boligformål, hvoraf min. 25 % af lokalområdets samlede boligareal skal være almene boliger. Lokalplanen fastlægger, at bebyggelsen skal indrettes i varierende højder og med et varieret udtryk, således der skal etableres to typer af bebyggelser til opfyldelse af dette mål. Der skal som led heri opføres etageboligbebyggelse indeholdende almene boliger, der skal bidrage til at forstærke det bymæssige indtryk langs Holmskovvej. Herudover foreskriver lokalplanen, at der skal etableres en række fællesfaciliteter, herunder fælles lege- og opholdsareal for områdets beboere samt etablering af grundejerforening til varetagelse af de fælles grundejerinteresser i lokalplanområdet. Boligorganisationens byggeri planlægges derfor opført som en integreret del af Thøgersen & Co A/S´s byggeri med fælles brugsret til udearealer og regnvandshåndtering. Boligorganisationens byggeri og Thøgersen & Co A/S´s byggeri ligger i fysisk forlængelse af hinanden og vil grundet lokalplanens krav skulle fremstå med et ensartet udseende. Det samlede byggeri i lokalplansområdet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem parterne. Det er derfor ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, hvorfor parterne er enige om, at sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse.
Identifikator for proceduren8d48523b-e160-4091-9fe4-6a55e4373ad5
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45211000 Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Yderligere oplysningerØstjylland
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
BeskrivelseI forbindelse med Thøgersen & Co A/S´s opførelse af et blandet byggeri på ejendommene matr.nr. 14af og 14 ad, Malling By, Malling, foreløbigt beliggende Dampmøllevej 1, 3 og 3B, 8340 Malling, agter ordregiver at erhverve 2.749 m2 almene boliger i etagebebyggelsen. Bebyggelsen opføres som en nøglefærdig og fuldt funktionsdygtig almen boligudlejningsejendom. Thøgersen & Co A/S skal i forbindelse med opførelsen af den almene boligudlejningsejendom agere befuldmægtiget for ordregiver i henhold til den delegerede bygherremodel på grundlag af Landsbyggefondens paradigmaer. Ordregiver finder ikke, at kontraktsindgåelsen er omfattet af udbudsloven. Byggeprojektet er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri i overensstemmelse med lokalplanen. Lokalplanen har bl.a. til formål at sikre, at området kan anvendes til boligformål, hvoraf min. 25 % af lokalområdets samlede boligareal skal være almene boliger. Lokalplanen fastlægger, at bebyggelsen skal indrettes i varierende højder og med et varieret udtryk, således der skal etableres to typer af bebyggelser til opfyldelse af dette mål. Der skal som led heri opføres etageboligbebyggelse indeholdende almene boliger, der skal bidrage til at forstærke det bymæssige indtryk langs Holmskovvej. Herudover foreskriver lokalplanen, at der skal etableres en række fællesfaciliteter, herunder fælles lege- og opholdsareal for områdets beboere samt etablering af grundejerforening til varetagelse af de fælles grundejerinteresser i lokalplanområdet. Boligorganisationens byggeri planlægges derfor opført som en integreret del af Thøgersen & Co A/S´s byggeri med fælles brugsret til udearealer og regnvandshåndtering. Boligorganisationens byggeri og Thøgersen & Co A/S´s byggeri ligger i fysisk forlængelse af hinanden og vil grundet lokalplanens krav skulle fremstå med et ensartet udseende. Det samlede byggeri i lokalplansområdet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem parterne. Det er derfor ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, hvorfor parterne er enige om, at sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45211000 Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme
5.1.2.
Udførelsessted
ByMalling
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKlagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klagerDOMI Bolig
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): En klage over ordregivers indgåelse af kontrakt efter proceduren i lov om Klagenævn for Udbud § 4 skal være indgivet til Klagenævnet for udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Samme frist gælder ved indbringelse for domstolene.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDOMI Bolig
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineDOMI Bolig
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse82 105 000,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingUdbuddet er ikke omfattet af direktivet
Anden begrundelseI forbindelse med Thøgersen & Co A/S´s opførelse af et blandet byggeri på ejendommene matr.nr. 14af og 14 ad, Malling By, Malling, foreløbigt beliggende Dampmøllevej 1, 3 og 3B, 8340 Malling, agter ordregiver at erhverve 2.749 m2 almene boliger i etagebebyggelsen. Bebyggelsen opføres som en nøglefærdig og fuldt funktionsdygtig almen boligudlejningsejendom. Thøgersen & Co A/S skal i forbindelse med opførelsen af den almene boligudlejningsejendom agere befuldmægtiget for ordregiver i henhold til den delegerede bygherremodel på grundlag af Landsbyggefondens paradigmaer. Ordregiver finder ikke, at kontraktsindgåelsen er omfattet af udbudsloven. Byggeprojektet er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri i overensstemmelse med lokalplanen. Lokalplanen har bl.a. til formål at sikre, at området kan anvendes til boligformål, hvoraf min. 25 % af lokalområdets samlede boligareal skal være almene boliger. Lokalplanen fastlægger, at bebyggelsen skal indrettes i varierende højder og med et varieret udtryk, således der skal etableres to typer af bebyggelser til opfyldelse af dette mål. Der skal som led heri opføres etageboligbebyggelse indeholdende almene boliger, der skal bidrage til at forstærke det bymæssige indtryk langs Holmskovvej. Herudover foreskriver lokalplanen, at der skal etableres en række fællesfaciliteter, herunder fælles lege- og opholdsareal for områdets beboere samt etablering af grundejerforening til varetagelse af de fælles grundejerinteresser i lokalplanområdet. Boligorganisationens byggeri planlægges derfor opført som en integreret del af Thøgersen & Co A/S´s byggeri med fælles brugsret til udearealer og regnvandshåndtering. Boligorganisationens byggeri og Thøgersen & Co A/S´s byggeri ligger i fysisk forlængelse af hinanden og vil grundet lokalplanens krav skulle fremstå med et ensartet udseende. Det samlede byggeri i lokalplansområdet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem parterne. Det er derfor ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, hvorfor parterne er enige om, at sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnThøgersen & Co A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorIndgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet82 105 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenIndgåelse af aftaler køb af nøglefærdigt byggeri efter den delegerede bygherremodel - Dampmøllevej, Malling
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDOMI Bolig
Registreringsnummer35432027
PostadresseTornøegade 12
ByOdder
Postnummer8300
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon70279797
Internetadressehttps://domibolig.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0002
Officielt navnThøgersen & Co A/S
Registreringsnummer32895069
ByHinnerup
Postnummer8382
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon70279797
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID1ac62eb5-f9e3-48f9-96a5-5986629d5e3d  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen22/05/2025 19:45:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer337371-2025
EUT-S-nummer100/2025
Offentliggørelsesdato26/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer