1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Københavns Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Indgåelse af købsaftale vedr. daginstitution i København S
Beskrivelse: FB Byens Hus ApS (Udvikleren) påtænker at opføre byggeri på ejendommen med matr.nr. 952f, Sundby Overdrev, København beliggende Else Alfelts Vej 48, 2300 København S. Der er tale om et integreret byggeri med flere funktioner, herunder parkeringskælder, daginstitution, fælleshus (Byens Hus) samt boliger, hvor boligmassen udgør størstedelen af byggeriet. Københavns Kommune har fået tilbud om at købe en ejerlejlighed til daginstitution på 1.991 m2 i det integrerede byggeri på 12.073 m2. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er ekskl. moms og inkl. betaling for byggeretter og byggemodning.
Identifikator for proceduren: 93eee1d6-b2f4-47c8-9c58-e7aaee1b2a8a
Intern ID: LOT-0001
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
By: Else Alfelts Vej 48
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Indgåelse af købsaftale vedr. daginstitution i København S
Beskrivelse: Se punkt 2.1 samt punkt 6.
Intern ID: LOT-0001
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Else Alfelts Vej 48
By: København
Postnummer: 2300
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes påwww.retsinformation.dk). Klagen skal vedlægges et klagegebyr på 20.000 DKK.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Københavns Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Københavns Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: Københavns Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 82 500 000,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelse: For en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. Det integrerede byggeri (Projektet) er udviklet af FB Byens Hus ApS (Udvikler) uafhængigt af Københavns Kommunes (Købers) erhvervelse af daginstitutionen (Ejerlejligheden). Indretning af Ejerlejligheden til daginstitution har således ikke været afgørende for Projektets udformning eller realisering. Hverken Projektets hovedgreb eller Ejerlejlighedens konstruktion opfylder krav, som er specificeret af Køber med henblik på Købers køb og benyttelse af Ejerlejligheden. Køber har derfor ikke haft afgørende indflydelse på arbejdets art eller projektering. Med henblik på Købers brug af Ejerlejligheden til daginstitution udfører Udvikler visse indretningsmæssige tilpasninger af Ejerlejligheden. Disse tilpasninger udgør en ubetydelig del af de samlede byggeomkostninger ved Projektet og værdien af disse er langt under tærskelværdien for udbud af offentlige bygge- og anlægskontrakter i henhold til udbudsloven. Ejerlejligheden projekteres af Udvikler og dennes rådgivere. Udvikler leverer Ejerlejligheden som nøglefærdig daginstitution. Der er tale om køb af fast ejendom, hvilket er undtaget fra udbudspligt, jf. udbudslovens § 21, stk. 1, nr. 1. Da Ejerlejligheden indrettes til daginstitution, er der et element af skræddersyet byggeri over erhvervelsen af Ejerlejligheden. Det skræddersyede element er dog begrænset. Hertil kommer, at selve indretningen til daginstitution med tilhørende legeplads kun udgør et accessorisk element i forhold til den samlede etablering af selve den erhvervede Ejerlejlighed. Derudover er det nødvendigt, at det samlede Projekt bliver opført i henhold til en samlet entreprisekontrakt grundet kravet om et sammenhængende arkitektonisk udtryk samt et højt antal uadskillelige tekniske og konstruktive snitflader, som krydser hinanden både vertikalt og horisontalt mellem den private del og den offentlige del af Projektet – bl.a. som følge af, at der under den samlede bebyggelse etableres parkeringskælder, hvorfor Ejerlejligheden hænger konstruktionsmæssigt sammen med det samlede Projekt. Da der er tale om et samlet og integreret byggeri, er det ikke muligt for Køber blot selv at købe en byggeret og så selv etablere Ejerlejligheden.
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: FB Byens Hus ApS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: BID-0001
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 82 500 000,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: LOT-0001
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 14/05/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Københavns Kommune
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Københavns Kommune
Registreringsnummer: 64942212
Postadresse: Borups Allé 177
By: København
Postnummer: 2400
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Jonas Dreymann Mortensen
Telefon: 21560113
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: FB Byens Hus ApS
Registreringsnummer: 45325377
Postadresse: C/O FB Gruppen A/S Paradisæblevej 4, 5. 2
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Enhed: Hans-Bo Hyldig
Telefon: 33862020
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for Udbud
Telefon: 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: ab297ec4-fa36-40b5-8516-8d25be10746d - 01
Formulartype: Forudgående underretning om direkte tildeling
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype: 25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 02/06/2025 19:05:59 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 360220-2025
EUT-S-nummer: 106/2025
Offentliggørelsesdato: 04/06/2025