1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Energinet Systemansvar A/S
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende enheds aktiviteter: Produktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Danish Hydrogen Backbone (DHB) - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation
Beskrivelse: The Contracting Authority wants to purchase geophysical, hydrological and geotechnical site investigations to the project Danish Hydrogen Backbone (DHB). The Consultant shall provide site investigations with geotechnical, geophysical and groundwater investigations for the current project connecting Esbjerg to Germany. The scope concerns a pipeline route between Esbjerg and Veerst with a length of ca. 44,5 km and 6 to 10 locations new pipeline stations. Field works of the services are commenced by summer of 2025 and all deliverables are provided before summer of 2026. See for more details in the tender material.
Identifikator for proceduren: fe15fab1-f208-49b3-8595-fb11ef212240
Tidligere bekendtgørelse: 215668-2020
Intern ID: 25/01798
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: According to tender material.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 10 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Danish Hydrogen Backbone (DHB) - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation
Beskrivelse: The Contracting Authority wants to purchase geophysical, hydrological and geotechnical site investigations to the project Danish Hydrogen Backbone (DHB). The Consultant shall provide site investigations with geotechnical, geophysical and groundwater investigations for the current project connecting Esbjerg to Germany. The scope concerns a pipeline route between Esbjerg and Veerst with a length of ca. 44,5 km and 6 to 10 locations new pipeline stations. Field works of the services are commenced by summer of 2025 and all deliverables are provided before summer of 2026. See for more details in the tender material.
Intern ID: 25/01798
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: According to tender material.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 1 År
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 10 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Time Schedule
Beskrivelse: See tender conditions.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Technical Solution
Beskrivelse: See tender conditions.
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Price
Beskrivelse: See tender conditions.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: CV and Organization
Beskrivelse: See tender conditions.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Contract Terms
Beskrivelse: See tender conditions.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publication date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der udfører betalingen: Energinet Systemansvar A/S
Organisation, der underskriver kontrakten: Energinet Systemansvar A/S
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 8 192 385,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Sweco Danmark A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Danish Hydrogen Backbone (DHB) - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation - Sweco Danmark A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 8 192 385,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelsesland: Danmark
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Danish Hydrogen Backbone (DHB) - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation - Sweco Danmark A/S
Dato for indgåelse af kontrakten: 27/05/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Energinet Systemansvar A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 8 034 710,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 8 192 385,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Energinet Systemansvar A/S
Registreringsnummer: 39314959
Postadresse: Tonne Kjærsvej 65
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Enhed: Procurement - S
Telefon: +45 70102244
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Sweco Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: DK48233511
Postadresse: Ørestads Boulevard 41
By: København S
Postnummer: 2300
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +4572207207
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72 40 56 00
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsen Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: f24d9aea-beb6-47eb-ae2d-0a95fddb44f2 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 10/06/2025 12:01:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 10/06/2025 12:01:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 373113-2025
EUT-S-nummer: 110/2025
Offentliggørelsesdato: 11/06/2025