« Tilbage til oversigten over alle licitationer


115/2025
392587-2025 - Resultater
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med affald – Rammeaftale om service og vedligeholdelse af sorteringspunkter
OJ S 115/2025 18/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
E-mailbk3e@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRammeaftale om service og vedligeholdelse af sorteringspunkter
BeskrivelseVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på service, vask og vedligeholdelse af affaldssorteringspunkter. Der udbydes en rammeaftale for en étårig periode med mulighed (option) for forlængelse på 2 x 6 måneder. Rammeaftalen er ikke-eksklusiv og den vindende tilbudsgiver er ikke garanteret nogen minimumsomsætning i aftalens løbetid. Der indgås alene aftale med én leverandør, og hovedformålet med aftalen er at dække kommunens behov for vask (inklusiv grafittiafrensning), vedligeholdelse og servicering af affaldssorteringspunkter i kommunen. Sorteringspunkterne anlægges og opstilles løbende, og antallet heraf forventes at stige i aftalens løbetid.Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af udkast til rammeaftale (bilag A), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i Teknisk specifikation – Ydelsesbeskrivelse for Service og Vedligehold (bilag 1) med underbilag.Ordregiver har ikke opdelt kontrakten i delkontrakter, idet Ordregiver vurderer, at en opdeling vil hindre den nødvendige koordinering for en tilfredsstillende opfyldelse af kontrakten.
Identifikator for proceduren5d0ee09e-c9da-44cd-a29e-cc17f0b0cc04
Tidligere bekendtgørelse176340-2025
Tidligere bekendtgørelse220883-2025
Intern ID2025-0088252
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i overensstemmelse med udbudslovens afsnit II. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90918000 Rengøring af affaldsbeholdere
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms12 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi16 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerDa der alene blev modtaget ikkeforskriftsmæssige eller uacceptable i forbindelse med det oprindelige offentlige udbud, overgik udbuddet til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 2. Ordregiver foretog ingen ændringer i det offentliggjorte udbudsmateriale.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRammeaftale om service og vedligeholdelse af sorteringspunkter
BeskrivelseVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på service, vask og vedligeholdelse af affaldssorteringspunkter. Der udbydes en rammeaftale for en étårig periode med mulighed (option) for forlængelse på 2 x 6 måneder. Rammeaftalen er ikke-eksklusiv og den vindende tilbudsgiver er ikke garanteret nogen minimumsomsætning i aftalens løbetid. Der indgås alene aftale med én leverandør, og hovedformålet med aftalen er at dække kommunens behov for vask (inklusiv grafittiafrensning), vedligeholdelse og servicering af affaldssorteringspunkter i kommunen. Sorteringspunkterne anlægges og opstilles løbende, og antallet heraf forventes at stige i aftalens løbetid.Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af udkast til rammeaftale (bilag A), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i Teknisk specifikation – Ydelsesbeskrivelse for Service og Vedligehold (bilag 1) med underbilag.Ordregiver har ikke opdelt kontrakten i delkontrakter, idet Ordregiver vurderer, at en opdeling vil hindre den nødvendige koordinering for en tilfredsstillende opfyldelse af kontrakten.
Intern ID2025-0088252
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90918000 Rengøring af affaldsbeholdere
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed24 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserDer udbydes en rammeaftale for en étårig periode med mulighed (option) for forlængelse på 2 x 6 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms12 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi16 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerDa der alene blev modtaget ikkeforskriftsmæssige eller uacceptable i forbindelse med det oprindelige offentlige udbud, overgik udbuddet til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 2. Ordregiver foretog ingen ændringer i det offentliggjorte udbudsmateriale.
5.1.7.
Strategiske udbud
Grønne udbudskriterierAndre kriterier for grønne offentlige udbud
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseOrdregiver vil tildele kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, hvilket identificeres på grundlag af ”Pris”. Den tilbudsgiver, der har afleveret tilbuddet med den laveste tilbudstekniske pris/”samlet pris” som angivet i tilbudslisten (bilag B), og som samtidig i øvrigt har afgivet et konditionsmæssigt tilbud (herunder opfyldt kravene til CV’er for nøglepersoner i bilag 1a), vil således blive tildelt rammeaftalen.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
Organisation, der udfører betalingenKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse12 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi12 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen16 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen12 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnBe-Low A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRammeaftale om service og vedligeholdelse af sorteringspunkter
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet6 711 283,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenRammeaftale om service og vedligeholdelse af sorteringspunkter
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud22/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten09/06/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftalenej
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
Type modtagne indgivelserTilbud, der er verificeret og uantagelige
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi6 711 283,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi11 930 415,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltningen
Registreringsnummer64942212
AfdelingTeknik- og Miljøforvaltningen
PostadresseBorups Allé 177
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNiels Thorup Høegh Madsen
E-mailbk3e@kk.dk
Telefon+45 33663366
Fax+45 51778722
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBe-Low A/S
Registreringsnummer38266322
BySvenstrup
Postnummer9230
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
E-mailinfo@be-low.dk
Telefon98385800
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDff0d0829-7af2-4f26-9a08-0df79566e421  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/06/2025 13:04:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)16/06/2025 13:04:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer392587-2025
EUT-S-nummer115/2025
Offentliggørelsesdato18/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer