« Tilbage til oversigten over alle licitationer


115/2025
394402-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Indgåelse af købsaftale vedr. daginstitution i København S
OJ S 115/2025 18/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune
E-mailsz8h@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af købsaftale vedr. daginstitution i København S
BeskrivelseFB Byens Hus ApS (Udvikleren) påtænker at opføre byggeri på ejendommen med matr.nr. 952f, Sundby Overdrev, København beliggende Else Alfelts Vej 46A, 2300 København S. Der er tale om et integreret byggeri med flere funktioner, herunder parkeringskælder, daginstitution, fælleshus (Byens Hus) samt boliger, hvor boligmassen udgør størstedelen af byggeriet. Københavns Kommune har fået tilbud om at købe en ejerlejlighed til daginstitution på 1.991 m2 i det integrerede byggeri på 12.073 m2. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er ekskl. moms og inkl. betaling for byggeretter og byggemodning.
Identifikator for proceduren93eee1d6-b2f4-47c8-9c58-e7aaee1b2a8a
Tidligere bekendtgørelse360220-2025
Intern IDLOT-0001
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
ByElse Alfelts Vej 48
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af købsaftale vedr. daginstitution i København S
BeskrivelseSe punkt 2.1 samt punkt 6.
Intern IDLOT-0001
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseElse Alfelts Vej 48  
ByKøbenhavn
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDer er ikke anvendt et tildelingskriterium, da kontrakten tildeles direkte, jf. begrundelsen i nærværende bekendtgørelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtPrioriteret rækkefølge
Tildelingskriterium talværdi0,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ordregiver har offentliggjort en profylaksebekendtgørelse (nr. 360220-2025) og afventet standstill perioden på 10 dage, forud for indgåelse af kontrakten. Ordregiver har fulgt proceduren i klagenævnslovens § 4 (lovbekendtgørelse nr. 593 af 2. juni 2016 om Klagenævnet for Udbud, tilgængelig på www.retsinformation.dk). Der er ikke mellem parterne blevet indgået en aftale før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse er offentliggjort, jf. klagenævnslovens § 4, stk. 1, nr. 2. I henhold til klagenævnslovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsreglerne har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, i tilfælde hvor en ordregiver har fulgt proceduren i § 4, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten (tillægsaftalen) uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i den nævnte periode, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKøbenhavns Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineKøbenhavns Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der udfører betalingenKøbenhavns Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse82 500 000,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelseFor en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. Det integrerede byggeri (Projektet) er udviklet af FB Byens Hus ApS (Udvikler) uafhængigt af Københavns Kommunes (Købers) erhvervelse af daginstitutionen (Ejerlejligheden). Indretning af Ejerlejligheden til daginstitution har således ikke været afgørende for Projektets udformning eller realisering. Hverken Projektets hovedgreb eller Ejerlejlighedens konstruktion opfylder krav, som er specificeret af Køber med henblik på Købers køb og benyttelse af Ejerlejligheden. Køber har derfor ikke haft afgørende indflydelse på arbejdets art eller projektering. Med henblik på Købers brug af Ejerlejligheden til daginstitution udfører Udvikler visse indretningsmæssige tilpasninger af Ejerlejligheden. Disse tilpasninger udgør en ubetydelig del af de samlede byggeomkostninger ved Projektet og værdien af disse er langt under tærskelværdien for udbud af offentlige bygge- og anlægskontrakter i henhold til udbudsloven. Ejerlejligheden projekteres af Udvikler og dennes rådgivere. Udvikler leverer Ejerlejligheden som nøglefærdig daginstitution. Der er tale om køb af fast ejendom, hvilket er undtaget fra udbudspligt, jf. udbudslovens § 21, stk. 1, nr. 1. Da Ejerlejligheden indrettes til daginstitution, er der et element af skræddersyet byggeri over erhvervelsen af Ejerlejligheden. Det skræddersyede element er dog begrænset. Hertil kommer, at selve indretningen til daginstitution med tilhørende legeplads kun udgør et accessorisk element i forhold til den samlede etablering af selve den erhvervede Ejerlejlighed. Derudover er det nødvendigt, at det samlede Projekt bliver opført i henhold til en samlet entreprisekontrakt grundet kravet om et sammenhængende arkitektonisk udtryk samt et højt antal uadskillelige tekniske og konstruktive snitflader, som krydser hinanden både vertikalt og horisontalt mellem den private del og den offentlige del af Projektet – bl.a. som følge af, at der under den samlede bebyggelse etableres parkeringskælder, hvorfor Ejerlejligheden hænger konstruktionsmæssigt sammen med det samlede Projekt. Da der er tale om et samlet og integreret byggeri, er det ikke muligt for Køber blot selv at købe en byggeret og så selv etablere Ejerlejligheden.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnFB Byens Hus ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorFB Byens Hus ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet82 500 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenLOT-0001
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud14/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune
Registreringsnummer64942212
PostadresseBorups Allé 177
ByKøbenhavn
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedJonas Dreymann Mortensen
E-mailsz8h@kk.dk
Telefon21560113
Internetadressehttps://www.kk.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnFB Byens Hus ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer45325377
PostadresseC/O FB Gruppen A/S Paradisæblevej 4, 5. 2
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedHans-Bo Hyldig
Telefon33862020
Internetadressehttps://fbgruppen.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID9ed9071d-2c6b-4dab-9e88-cfc569de2fd0  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/06/2025 10:10:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer394402-2025
EUT-S-nummer115/2025
Offentliggørelsesdato18/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer