« Tilbage til oversigten over alle licitationer


115/2025
394537-2025 - Planlægning
Danmark – Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – Stenhuggerstorentreprise. Genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot
OJ S 115/2025 18/06/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnSlots- og Kulturstyrelsen
E-mailshv@slks.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed, der styres af en central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetFritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelStenhuggerstorentreprise. Genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot
BeskrivelseEntreprisen omfatter byggepladsarbejde, naturstensarbejde, murerarbejde, smedearbejde, stukkatørarbejde samt elektrikerarbejder.
Intern ID7905620
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseFrederiksborg Slot 10  
ByHillerød
Postnummer3400
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms51 700 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerSlots- og Kulturstyrelsen har igangsat projektet Marmorgalleriet omfattende en restaurering og genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot. Forud for udbuddet ønsker Slots- og Kulturstyrelsen at afholde et dialogmøde med entreprenører, der måtte være interesserede i at byde på opgaven, og som har relevant erfaring fra lignende projekter. Projektet omfatter i hovedtræk en storentreprise indeholdende byggepladsarbejde, naturstensarbejde, murerarbejde, smedearbejde, stukkatørarbejde samt elektrikerarbejder. Udover nærværende entreprise, har bygherren valgt at opdele de øvrige entreprisearbejder i forbindelse med genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot i hhv. en stukkatørentreprise (forberedende arbejder), metalkonservatorentreprise og en blikkenslager-/tømrerentreprise. Mødet er tænkt som en orientering om projektet. Der vil desuden være mulighed for at udveksle erfaringer og få indblik i entreprenørens faglige perspektiver. Vi vil derfor gerne invitere jer til at deltage i et dialogmøde, som holdes på adressen: Frederiksborg Slot 3400 Hillerød Ved Neptunspringvandet, Ydre Slotsgård Den 25.06.2025, kl. 12:30 – 14:30 Alle interesserede virksomheder har mulighed for at deltage i dialogmødet. Tilmelding er ikke nødvendig. Vi ser frem til at byde jer velkommen til mødet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0001
TitelStenhuggerstorentreprise. Genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot
BeskrivelseStenhuggerstorentreprise i forbindelse med genopretning af Marmorgalleriet på Frederiksborg Slot.
Intern ID9705620
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45210000 Byggearbejde
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnSlots- og Kulturstyrelsen
Registreringsnummer340721191
PostadresseHammerichsgade 14
ByKøbenhavn V
Postnummer1611
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedSimon Rosenvold Hvidt
E-mailshv@slks.dk
Telefon33954200
Internetadressewww.slks.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0005
Officielt navnLeif Hansen Arkitekter
Registreringsnummer40625542
PostadresseGrønningen 15, stuen th.
ByKøbenhavn K
Postnummer1270
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedBrian Laursen
E-mailbl@lhark.dk
Telefon30383138
Denne organisations roller
TED eSender
8.1.
ORG-0006
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0007
Officielt navnKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd0f5cb8f-03f5-48df-853c-5dfd4b0fd2bc  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/06/2025 09:17:20 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer394537-2025
EUT-S-nummer115/2025
Offentliggørelsesdato18/06/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure18/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer