« Tilbage til oversigten over alle licitationer


116/2025
398543-2025 - Resultater
Danmark – Snerydning – Udbud af glatførebekæmpelse på CBS 2025-2029
OJ S 116/2025 19/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnCopenhagen Business School Handelshøjskolen
E-mailsas.legal@cbs.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af glatførebekæmpelse på CBS 2025-2029
BeskrivelseCBS (herefter benævnt Ordregiver) har besluttet at gennemføre udbud af glatførebekæmpelse. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud.§ 137, stk. 1, nr. 6 om uforfalden gæld under 100.000 kr. anvendes ikke
Identifikator for proceduren692c05bf-10cf-4dbb-a3d6-6e4ee2a3a732
Tidligere bekendtgørelsee358c1b6-03cd-40b6-b211-a96a5d22d8fa-01
Intern ID253395434
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOffentligt EU-udbud. Udbudsforretningen er opdelt i følgende faser:En tilbudsfase, hvor der afgives et tilbud. Tilbuddet afgives efter kriteriet laveste pris.En Tildelings- og kontraktindgåelsesfase, hvor Ordregiver forventer at fremsende underretning om tildeling, indhente dokumentation for oplysninger afgivet i ESPD’et og efter udløbet af en standstill-periode indgå kontrakt med den vindende tilbudsgiver.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90620000 Snerydning
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Plads 3  
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer skal udføres arbejder på hele CBS' campus. Lokationerne fremgår af udbudsmaterialet.
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Plads 3  
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer udføres glatførebekæmpelse på hele campus.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 680 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af glatførebekæmpelse på CBS 2025-2029
BeskrivelseCBS (herefter benævnt Ordregiver) har besluttet at gennemføre udbud af glatførebekæmpelse. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud.§ 137, stk. 1, nr. 6 om uforfalden gæld under 100.000 kr. anvendes ikke
Intern ID253395434
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90620000 Snerydning
Mængde125 544 kvadratmeter
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Plads 3  
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer skal udføres arbejder på hele CBS' campus. Lokationerne fremgår af udbudsmaterialet.
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSolbjerg Plads 3  
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer udføres glatførebekæmpelse på hele campus.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed4 År
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 680 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
Beskrivelse100% pris.
Kategori for tildelingskriteriet vægtPrioriteret rækkefølge
Tildelingskriterium talværdi1,00
Begrundelse for ikke at angive vægtningen af tildelingskriterierneder er tale om 100% pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenCopenhagen Business School Handelshøjskolen
Organisation, der udfører betalingenCopenhagen Business School Handelshøjskolen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 680 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSnevagten A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator253395434
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet1 680 000,00 DKK
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten253395434
Dato for indgåelse af kontrakten19/05/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnCopenhagen Business School Handelshøjskolen
Registreringsnummer19596915
PostadresseSolbjerg Plads 3
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedSandra Strand
E-mailsas.legal@cbs.dk
Telefon+45 38153815
Fax+45 38152015
Internetadressehttp://www.cbs.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSnevagten A/S
Registreringsnummer32790291
PostadresseBrandstrupvej 10
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedSnevagten A/S
E-mailmbj@snevagten.dk
Telefon38711700
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd7b583fd-bc1c-4c06-b331-3cbf16de2d5b  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/06/2025 08:17:47 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)17/06/2025 13:10:41 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer398543-2025
EUT-S-nummer116/2025
Offentliggørelsesdato19/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer