« Tilbage til oversigten over alle licitationer


118/2025
404106-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – NFSP0592 Sporfornyelse Aalborg - Frederikshavn (genudbud)
OJ S 118/2025 24/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailmadl@bane.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelNFSP0592 Sporfornyelse Aalborg - Frederikshavn (genudbud)
BeskrivelseProjektet omfatter delvis sporfornyelse af banen 25 Aalborg-Frederikshavn mellem km 250,155 og km 333,309, hvor fokus ligger på at forbedre banens tilstand og sikkerhed. Rådgiveren skal sikre, at banens underbygning langs strækningen er dimensioneret korrekt samt identificere hvor der er behov for at udføre beregninger. Endvidere skal rådgiver identificere hvor der er behov for detailberegninger i detailfasen. Desuden skal rådgiver sikre at den nødvendige afvanding bliver identificeret og scopet korrekt. En central del af projektet er en hastighedsopgradering fra 40 km/t til 60 km/t på delstrækningen mellem km 250,47 og 250,9. Denne opgradering kræver en grundig vurdering og rådgivning baseret på eksisterende geotekniske forundersøgelser samt tilpasning af banens underbygning.
Identifikator for proceduren764359f0-8a88-48f9-88cf-d9a22231460c
Intern IDNFSP0592
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseJohn F. Kennedys PL. 3  
ByAalborg
Postnummer9000
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelNFSP0592 Sporfornyelse Aalborg - Frederikshavn (genudbud)
BeskrivelseProjektet omfatter delvis sporfornyelse af banen 25 Aalborg-Frederikshavn mellem km 250,155 og km 333,309, hvor fokus ligger på at forbedre banens tilstand og sikkerhed. Rådgiveren skal sikre, at banens underbygning langs strækningen er dimensioneret korrekt samt identificere hvor der er behov for at udføre beregninger. Endvidere skal rådgiver identificere hvor der er behov for detailberegninger i detailfasen. Desuden skal rådgiver sikre at den nødvendige afvanding bliver identificeret og scopet korrekt. En central del af projektet er en hastighedsopgradering fra 40 km/t til 60 km/t på delstrækningen mellem km 250,47 og 250,9. Denne opgradering kræver en grundig vurdering og rådgivning baseret på eksisterende geotekniske forundersøgelser samt tilpasning af banens underbygning.
Intern IDNFSP0592
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseJohn F. Kennedys PL. 3  
ByAalborg
Postnummer9000
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato11/06/2025
Varigheds slutdato03/09/2025
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 056 420,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnINFRA ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorNFSP0592-Sporfornyelse-Aalborg-Frederikshavn-(Genudbud)-INFRA-ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet1 056 420,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenNFSP0592-Sporfornyelse-Aalborg-Frederikshavn-(Genudbud)-INFRA-ApS
Dato for indgåelse af kontrakten10/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedMohammad Abdel-Latif
E-mailmadl@bane.dk
Telefon+45 20359226
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnINFRA ApS
Registreringsnummer45052672
PostadresseØstbrovej 4C
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailom@infra.dk
Telefon+45 30354055
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID1d67f123-d727-4b14-b94b-814476506597  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/06/2025 19:36:13 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)19/06/2025 19:37:10 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer404106-2025
EUT-S-nummer118/2025
Offentliggørelsesdato24/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer