1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navn: Aarhus Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: 80800.R01 - Client Consultancy Marselistunnel
Beskrivelse: In June 2021, a political agreement was reached regarding the Marselistunnel in Aarhus. The project involves the construction of a 1,8 km tunnel under Marselis Boulevard with four-lanes, connecting the Port of Aarhus and city center to Aarhus South Motorway. The total project budget is approx. DKK 4.2 billion. This tender concerns client consultancy related to the design and tender of the tunnel, including tunnelramps and portals and a pedestrian tunnel at the port. See the tender documents for a more detailed description of the task. The estimated value, according to Section 2.1.3, is an estimate. The contract value is expected to be between DKK 150,000,000 and 200,000,000, excluding VAT.
Identifikator for proceduren: 2af1d800-a69b-43bb-9a71-998c6eaa2412
Tidligere bekendtgørelse: 85443-2025
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71540000 Bygge- og anlægskoordinering, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri, 71313400 Miljøvurdering i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 71323200 Projektering af anlæg, 71311300 Rådgivning i forbindelse med infrastruktur
2.1.2.
Udførelsessted
By: Aarhus
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 170 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: A) The duration of the contract is an estimate, as it also depends on the duration of the construction project. B) Refer to the document "Instruction to tenders (ITT) – 80800.R01" for further information on requirements for tenders and offers as well as procedures for the tender process. C) If the bid contains several editions (versions) of the same document, the latest uploaded edition will be the valid one. D) The application must include information about the candidate's ownership structure, including details about affiliated companies. E) Offers must be submitted in Danish or English, but annexes regarding conditions for participation are accepted in Danish, English, Norwegian, and Swedish. F) Any questions should be sent to the email address provided in the tender documents, Instruction to tenders (ITT), section 5. Questions and answers will be made available at the web address listed under section 5.1.11. The tender procedure is conducted using a two-envelope system. The procedure is described in detail in the tender documents.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: 80800.R01 Client Consultancy Marselistunnel
Beskrivelse: See section 2.1
Intern ID: 80800.R01
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri, 71540000 Bygge- og anlægskoordinering, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri, 71322300 Projektering af broer
5.1.2.
Udførelsessted
By: Aarhus
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 150 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 170 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: The evaluation of the sub-criterion is described in the procurement documents.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Beskrivelse: The evaluation of the sub-criterion is described in the procurement documents.
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: The evaluation model is of the type price models. This implies that for each tender a total evaluation price is calculated, which consists of the tender price adjusted with a fictitious addition or deduction for each of the qualitative sub criteria. These additions/ deductions are determined from the quality of the Tender in such a way that at an average quality no correction of the Tender price takes place, at a quality above average a deduction is granted in the Tender price and, at a quality below average an addition is provided of the Tender price. The total evaluation price is fictitious and is only for use for the evaluation, and thus it does not reflect the Contract price. The Contract will be awarded to the tenderer who has obtained the lowest total price of evaluation. The model is further described in the procurement documents.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: In accordance with the Act on the Complaints Board for Public Procurement, the following deadlines apply for filing a complaint: Complaints about not being prequalified must be submitted to the Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days. The deadline is calculated from the day following the day on which the contracting authority has sent a notification to interested candidate s about who has been prequalified, cf. the Public Procurement Act § 171, subsection 2, or the Complaints Board Act § 2, subsection 1, no. 1, when the notification is accompanied by a justification for the decision. In other situations, complaints about the procurement must be submitted to the Complaints Board for Public Procurement within 45 calendar days after the contracting authority has published a notice in the Official Journal of the European Union stating that a contract has been concluded. The deadline is calculated from the day after the notice was published. At the same time as filing a complaint with the Complaints Board for Public Procurement, the complainant must notify the contracting authority in writing that a complaint has been filed with the Complaints Board for Public Procurement, and whether the complaint has been submitted during the standstill period, cf. the Complaints Board Act § 6, subsection 4. If the complaint is not submitted during the standstill period, the complainant must also indicate whether a suspension of the decision is requested, cf. the Complaints Board Act § 12, subsection 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
Organisation, der udfører betalingen: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
Organisation, der underskriver kontrakten: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 170 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Rambøll Danmark A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 80800.R01
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 97 580 000,00 DKK
Underentreprise: Ja
Underentrepriseværdien er kendt: nej
Underentrepriseprocentdelen er kendt: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 80800.R01 Client Consultancy Marselistunnel
Titel: 80800.R01 Client Consultancy Marselistunnel
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 04/06/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 19/06/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 2
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 95 625 000,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 97 580 000,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Vejdirektoratet (The Danish Road Directorate)
Registreringsnummer: 60729018
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Michael Schmidt Vosgerau
Telefon: +45 7244 3333
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 7240 5600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 4171 5000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Aarhus Kommune
Registreringsnummer: 55133018
Postadresse: Rådhuspladsen 2
By: Aarhus C
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 7244 3333
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Rambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: 35128417
Postadresse: Hannemanns Allé 53
By: København S
Postnummer: 2300
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 5161 1000
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: f6240d9e-c7a3-4e90-b6b7-7befcb2367c7 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 23/06/2025 09:38:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 405582-2025
EUT-S-nummer: 119/2025
Offentliggørelsesdato: 25/06/2025