« Tilbage til oversigten over alle licitationer


119/2025
411205-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Udbud af ressourceperson(er) • 2 Projekteringsledere, Areal, 30 timer pr. uge • Banedanmark Division: Strategisk Prioritering, Planlægning & Projekter, Område: Planlægning Sektion: Arealer
OJ S 119/2025 25/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailOFYG@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af ressourceperson(er) • 2 Projekteringsledere, Areal, 30 timer pr. uge • Banedanmark Division: Strategisk Prioritering, Planlægning & Projekter, Område: Planlægning Sektion: Arealer
BeskrivelseI overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirk-somhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed to kontrakter om to ressourcepersoner til teknisk rådgivning og bistand.
Identifikator for procedurenc3df2167-d081-4c12-bb28-3546aaf9413d
Intern ID2025-8522
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms9 968 400,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1 - 1 Projekteringsleder, Areal, 30 timer pr. uge • Banedanmark Division: Strategisk Prioritering, Planlægning & Projekter, Område: Planlægning Sektion: Arealer
BeskrivelseI overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirk-somhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed to kontrakter om to ressourcepersoner til teknisk rådgivning og bistand.
Intern ID1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerIngen
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed36 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelser2 forlængelser af hver 12 måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms4 890 600,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseLaveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseRelevant erfaring ifht. kontraktens opgaver og omfang.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKlagenævnet for Udbud
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBanedanmark
Organisation, der udfører betalingenBanedanmark
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 2 - 1 Projekteringsleder, Areal, 30 timer pr. uge • Banedanmark Division: Strategisk Prioritering, Planlægning & Projekter, Område: Planlægning Sektion: Arealer
BeskrivelseI overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed to kontrakter om to ressourcepersoner til teknisk rådgivning og bistand.
Intern ID2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerIngen
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed36 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelser2 forlængelser af hver 12 måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms5 077 800,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseLaveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseLaveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKlagenævnet for Udbud
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBanedanmark
Organisation, der udfører betalingenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse9 968 400,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnLIFA A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator392385
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet4 890 600,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-8522-1
Dato for indgåelse af kontrakten19/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCOWI A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator2025-8522-2
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0002
Værdien af tilbuddet5 077 800,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-8522-2
Dato for indgåelse af kontrakten11/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedOle Flyvbjerg
E-mailOFYG@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnLIFA A/S
Registreringsnummer20937289
PostadresseLucernemarken 1
ByOdense S
Postnummer5260
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailland@lifa.dk
Telefon63 13 68 00
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0005
Officielt navnCOWI A/S
Registreringsnummer44623528
PostadresseParallelvej 2
ByLyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailcowi@cowi.com
Telefon45 56 40 00 00
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0002
8.1.
ORG-0006
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID1dd037c4-9ce1-430e-adb8-fe015169f371  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/06/2025 09:50:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)20/06/2025 13:00:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer411205-2025
EUT-S-nummer119/2025
Offentliggørelsesdato25/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer