« Tilbage til oversigten over alle licitationer


121/2025
417271-2025 - Resultater
Danmark – Affaldsforbrænding – Udbud af forbrændingsegnet affald for AHR-kommunerne
OJ S 121/2025 27/06/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRudersdal Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnHørsholm Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnAllerød Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af forbrændingsegnet affald for AHR-kommunerne
BeskrivelseDette udbud vedrører modtagelse og behandling af Kommunernes forbrændingsegnede affald i overensstemmelse med Kravspecifikationen, jf. bilag 1, for så vidt angår kravene til: Delaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald Delaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser
Identifikator for procedurene03d1463-70e6-4d43-8d62-60aeb4c10768
Tidligere bekendtgørelse9db8d1de-4b04-47a3-94f5-1b2f19eeea9c-01
Intern ID2024/21 Udbud af forbrændingsegnet affald for AHR-kommunerne
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenDe tre kommuner Allerød, Hørsholm og Rudersdal har besluttet at udbyde deres samlede mængde forbrændingsegnede affald i dette fælles udbud. I forlængelse af udbuddet indgås én fælles kontrakt med den vindende tilbudsgiver på hver delaftale, hvor Rudersdal Kommune vil repræsentere kommunerne i det efterfølgende kontraktforhold. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 med senere ændringer (udbudsloven) og annonceres på www.ethics.dk. Udbudsbekendtgørelsen er afsendt den 7. marts 2025.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerOpdel/eller forklar: Ydelsen udbydes i to delaftaler: Delaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald Delaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser På baggrund af den gennemførte markedsdialog før udarbejdelsen af udbudsmaterialet er det Ordregivers vurdering, at ydelsen ikke på hensigtsmæssig måde kan opdeles yderligere. Det er herved også taget i betragtning, at der skal sikres god sammenhæng mellem de virksomheder, der forestår selve affaldsindsamlingen, og praktikken vedrørende aflevering og videre håndtering af affaldet. Med den anførte opdeling sikres efter Ordregivers vurdering endvidere en opdeling i passende delydelser, som kan sikre en god konkurrence om kontrakterne. Udelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1: Restaffald
BeskrivelseDelaftale 1: Restaffald, som angår modtagelse og forbrænding af restaffald fra Ordregivers husstandsindsamling af rest- og madaffald
Intern ID1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Mængde56 000 ton
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/07/2025
Varigheds slutdato30/06/2027
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKontraktperioden løber fra 1. juli 2025 til 30. juni 2027 med mulighed for forlængelse op til 2 gange 12 måneder, således at Kontraktens samlede løbetid maksimalt kan blive 4 år.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeOmkostninger
NavnOmkostninger
BeskrivelseVed tilbudsevalueringen vil der blive beregnet en evalueringspris bestående af den estimerede årlige kontraktsum i Tilbudslisten (Bilag 2) tillagt et transporttillæg jf. pkt. 9. Der beregnes en evalueringspris pr. delaftale (1 og 2). Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, som har den laveste evalueringspris for den enkelte delaftale. Transporttillæg for delaftale 1 Ordregiver råder ikke over nogen omlasteplads og har heller ikke mulighed for at etablere en sådan i kontraktperioden for delaftale 1. Tilbudsgiver har i stedet i sit tilbud mulighed for at tilbyde brug af et Modtageanlæg, som Ordregiver i givet fald vil anvende. Transporttillægget for restaffald fra husstandsindsamlingen beregnes med udgangspunkt i det befolkningsvægtede centrum af de tre kommuner: Marianelundsvej 11, 3460 Birkerød, og for kørsel med komprimatorbil til tilbudsgivers Modtageanlæg som oplyst i Bilag 3. Øvrige forudsætninger for beregningen af transporttillægget fremgår af Bilag 2 for delaftale 1.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenRudersdal Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineRudersdal Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenAllerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der udfører betalingenAllerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenRudersdal Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 2: Brændbart affald
BeskrivelseDelaftale 2: Brændbart affald, som angår modtagelse og forbrænding af brændbart affald fra genbrugspladser
Intern IDDelaftale 2: Brændbart affald
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Mængde22 800 ton
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/07/2025
Varigheds slutdato30/06/2027
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKontraktperioden løber fra 1. juli 2025 til 30. juni 2027 med mulighed for forlængelse op til 2 gange 12 måneder, således at Kontraktens samlede løbetid maksimalt kan blive 4 år.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdelukkelse: Tilbudsgiver må ikke være omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a-136. Ordregiver har endvidere valgt at anvende de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5, i udbuddet, som tilbudsgiver heller ikke må være omfattet af. Dokumentation: Efter udbudslovens § 152 skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, skal sende dokumentation for de oplysninger, som er afgivet i ESPD, dvs. at der ikke er grundlag for udelukkelse efter udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137 stk. 1, nr. 1-5, og for at krav til egnethed er opfyldt. På den baggrund skal den vindende tilbudsgiver senest ved kontraktindgåelsen have fremsendt en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, hvoraf det fremgår, at vindende tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i henhold til udbudslovens §§ 134 a, 135 og 137, stk. 1, nr. 1-2. Serviceattesten skal være udstedt tidligst 6 måneder inden tilbudsfristen. Vindende tilbudsgivere fra andre EU-medlemsstater kan aflevere en tilsvarende attest. Hvis den pågældende medlemsstat ikke udsteder en sådan attest, skal vindende tilbudsgiver aflevere dokumentation i henhold til udbudslovens §152. Konsortiedeltagere, underleverandører eller støttende enheder, der har udfyldt og fremsendt et ESPD, skal ligeledes fremsende en kopi af serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. ovenfor, for at dokumentere, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et vedrørende teknisk og faglig formåen udgør den endelige dokumentation for referencerne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at rette henvendelse til referencernes kunde med henblik på at bekræfte oplysningerne heri, jf. afsnit 7.3 ovenfor. For god ordens skyld bemærkes, at Ordregiver i medfør af udbudslovens § 134 a skal udelukke en virksomhed fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis virksomhed er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Klagefrist: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeOmkostninger
NavnOmkostninger
BeskrivelseVed tilbudsevalueringen vil der blive beregnet en evalueringspris bestående af den estimerede årlige kontraktsum i Tilbudslisten (Bilag 2) tillagt et transporttillæg jf. pkt. 9. Der beregnes en evalueringspris pr. delaftale (1 og 2). Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, som har den laveste evalueringspris for den enkelte delaftale. Transporttillæg for delaftale 2 Brændbart affald fra genbrugspladser indsamles i containere på pladserne og transporteres i hele læs til tilbudsgivers Modtageanlæg. Transporttillægget beregnes med udgangspunkt i genbrugspladsernes adresser og for kørsel med lastbil til tilbudsgivers Modtageanlæg som oplyst i Bilag 3. Adresserne på de 4 genbrugspladser samt øvrige forudsætninger for be-regningen af transporttillægget fremgår af Bilag 2 for delaftale 2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenAllerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der udfører betalingenAllerød Kommune, Hørsholm Kommune, Rudersdal Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenRudersdal Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse17 822 441,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnARGO Affaldsenergi A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorARGO_1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet13 198 568,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenDelaftale 1: Restaffald
TitelDelaftale 1: Restaffald
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud02/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten16/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenRudersdal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi13 198 568,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi34 719 016,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnARGO Affaldsenergi A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorARGO_2
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0002
Værdien af tilbuddet4 623 873,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2
TitelDelaftale 2: Brændbart affald
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud02/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten16/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenRudersdal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi4 623 873,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi13 630 392,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRudersdal Kommune
Registreringsnummer29188378
PostadresseØverødvej 2
ByHolte
Postnummer2840
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedIlonka Domela
Telefon72682429
Internetadressehttps://rudersdal.dk/
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnHørsholm Kommune
Registreringsnummer70960516
PostadresseSlotsmarken 13
ByHørsholm
Postnummer2970
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Telefon48490000
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0005
Officielt navnAllerød Kommune
Registreringsnummer60183112
ByAllerød
Postnummer3450
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Telefon48100100
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0006
Officielt navnARGO Affaldsenergi A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Organisationen er en fysisk person
Registreringsnummer45275922
PostadresseHåndværkervej 70b
ByRoskilde
Postnummer4000
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
E-mailinfo@argo.dk
Telefon46347500
Internetadressehttps://www.argo.dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001, LOT-0002
8.1.
ORG-0007
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID9b3ff368-ded9-4c81-8477-53160286b3d6  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen26/06/2025 08:15:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)26/06/2025 08:37:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer417271-2025
EUT-S-nummer121/2025
Offentliggørelsesdato27/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer