1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Københavns Lufthavne A/S
Køberens retlige status: Offentlig virksomhed
Den ordregivende enheds aktiviteter: Lufthavnsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af totalrådgivning - T3 Northern Flow
Beskrivelse: Ordregiver forventer i september 2025 at udsende udbudsbekendtgørelse vedrørende aftale om teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning) vedrørende Projekt T3 Northern Flow. Nærværende bekendtgørelse udsendes, da ordregiver ønsker tidligt at gøre markedet opmærksom på dette udbud, der forventes gennemført som udbud med forhandling, og hvor udbudsprocessen, der forventes afsluttet med udgangen af 2025, vil følge minimumsfristerne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Projekt T3 Northern Flow (herefter T3NF) omfatter en kapacitetsudvidelse af nordspidsen i Terminal 3 og sker på baggrund af, at Sund & Bælt over de kommende år skal udvide tog-kapaciteten fra to til fire perroner. CPH skal med Projekt T3NF sikre forbindelserne mellem disse stationer, Terminal 3, metroen samt Ellehammersvej. Formålet med projektet er at imødekomme det stigende kapacitetsbehov og skabe bedre kapacitet for passager flow. Projektet omfatter: 1. Udvidelse af T3 spidsen med en 5 meters passage, i det knudepunkt, hvor Terminal 3 (T3 broen) møder P7/Metro lobbyen, Metrostationen og stations-korridoren. 2. Udvidelse af rulletrapper i T3 ved nedlægning af eksisterende østlig elevator, som servicerer, tog platform 2, stuen og 1. sal, og erstatte elevatoren med en ny 1m bred rulletrappe op. 3. Nedlægning af rulletrapper i Metrostationen fra Metro 1.sal til P7 stuen, for at skabe mere flowareal til og fra Metroen. Da der ikke er tale om et standardiseret byggeri og grundet projektets kompleksitet og krav til styring, ønsker CPH en ekspertise, der sikrer høj kvalitet og koordinering på tværs af projektets faser og involverede parter. Totalrådgiver skal blandt andet bistå med udarbejdelse af projektforslag, myndighedsprojekt, udbudsprojekt (der pt. forventes udført i hovedentreprise), udførelsesprojekt, projektopfølgning, fagtilsyn, aflevering og 1 års gennemgang samt evt. byggeledelse. Projektering forventes at løbe fra årsskiftet, og udførelse fra Q3 2026 med aflevering forventeligt ultimo Q2 2027.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 7 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Udbud forventes gennemført via udbudsplatformen Byggeweb. Udbuddet gennemføres efter udbudsformen udbud med forhandling, hvor ansøgere skal leve op til udelukkelsesgrunde, krav til økonomisk og finansiel formåen samt teknisk faglig formåen.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0001
Titel: Kontrakt vedrørende teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning) -T3 Northern Flow
Beskrivelse: Kontrakt baseres på de af CPH tilpassede ABR18 rammer.
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Københavns Lufthavne A/S
Registreringsnummer: 14707204
Postadresse: Lufthavnsboulevarden 6
By: Kastrup
Postnummer: 2770
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: 32313231
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +4572405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +4541715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: c8a2c3e9-90f3-416d-9100-b9f36f13e032 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 5
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 02/07/2025 07:27:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 432080-2025
EUT-S-nummer: 125/2025
Offentliggørelsesdato: 03/07/2025