See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Dansk RestproduktHåndtering Amba
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Call for tenders for transport and treatment of flue gas residues from MEC-BioHeat&Power A/S
Beskrivelse: DRH calls for tenders for transport and treatment of flue gas cleaning residues from MEC-BioHeat&Power A/S. With this call for tenders DRH intend to contract transport and treatment of 3100 t/Y of flyash and 300 t/Y of filtercake. For further information please refer to the tender documents.
Identifikator for proceduren: 8161647b-2e1a-4fd2-aa7e-4e6f093647a0
Tidligere bekendtgørelse: 54108-2025
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Transport and handling of Filter Cake from MEC-BioHeat&Power A/S
Beskrivelse: DRH calls for tenders for transport and treatment of flue gas cleaning residues from MEC-BioHeat&Power A/S. With this call for tenders DRH intend to contract transport and treatment of 3100 t/Y of flyash and 300 t/Y of filtercake. For further information, please refer to the tender documents. DRH has now entered into an agreement concerning the Fly Ash.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: The total monetary value per year in DKK of the service will be used as the evaluation criteria. For further information, please refer to the tender documents.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Pursuant to act 7 in the Danish Act on the Complaints Board for Public Procurement, etc. (lov om Klagenævnet for Udbud m.v.) (the Act is available (in Danish) at www.retsinformation.dk), the following deadlines apply to the lodging of complaints: Complaints for not having been selected must be submitted to the Danish Complaints Board for Public Procurement before the expiry of 20 calendar days, see section 7 (1) of the Act, from the day after submission of notification to the candidates concerned of the identity of the successful tenderer where the notification is accompanied by an explanation of the grounds for the decision in accordance with section 2(1), para (1) of the Act. In other situations, complaints of award procedures, see section 7(2) of the Act, must be lodged with the Danish Complaints Board for Public Procurement before the expiry of: - 45 calendar days after the contracting entity has published a notice in the Official Journal of the European Union that the contracting entity has entered into a contract. The deadline is calculated from the day after the day when the notice was published. Not later than at the time of lodging a complaint with the Danish Complaints Board for Public Procurement, the complainant must notify the contracting entity in writing that a complaint has been lodged with the Danish Complaints Board for Public Procurement and whether the appeal was lodged during the standstill period, see section 6(4) of the Act. In cases where the complaint was not lodged within the standstill period, the complainant must furthermore indicate whether a suspensory effect of the complaint has been requested, see clause 12(1) of the Act. The e-mail address of the Complaints Board for Public Procurement is set out in section 8.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 262 000,00 EUR
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: AUREC Gesellschaft für Abfallverwertung und Recycling mbH
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Tender for treatment, reuse and transport of Filter cake from MEC-BHP from Aurec
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 262 000,00 EUR
Underentreprise: Ja
Underentrepriseværdien er kendt: nej
Underentrepriseprocentdelen er kendt: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Agreement for treatment, reuse and transport of Filter Cake from MEC-BHP
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 22/04/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 05/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Dansk RestproduktHåndtering Amba
Registreringsnummer: 17642936
Postadresse: Kærvej 39
By: Odense
Postnummer: 5220
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Enhed: Dansk RestproduktHåntering Amba
Telefon: 0045 6056 5081
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 0045 7240 5708
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: 0045 4171 5000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: AUREC Gesellschaft für Abfallverwertung und Recycling mbH
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: 316/5957/5199
Postadresse: Kustrenaer Weg 1c
By: Bernburg
Postnummer: 06406
Landsdel (NUTS): Nordsachsen (DED53)
Land: Tyskland
Denne organisations roller:
Udbudssystemleverandør
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: c9682a39-76ac-4b67-b05f-caa0a881ca48 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 03/07/2025 14:48:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 440937-2025
EUT-S-nummer: 127/2025
Offentliggørelsesdato: 07/07/2025