« Tilbage til oversigten over alle licitationer


129/2025
445503-2025 - Resultater
Danmark – Rengøring af kontorer – Energi Fyn - Udbud af rengøring - 2025
OJ S 129/2025 09/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEnergi Fyn Holding A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterElektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEnergi Fyn - Udbud af rengøring - 2025
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Energi Fyn og Vores Elnet med udbud på rengøring på 67 enheder beliggende på Fyn: - Sanderumvej 16, 5250 Odense - Sanderumvej 16B, 5250 Odense - Hvidkærvej 10, 5250 Odense - Samt yderligere 67 decentrale enheder, se her bilag F.Udbuddet vedrører programmeret rengøring af ca. 8.100 m2. Der er tale om rengøring af bl.a. kontormiljøer, lagerområder, toiletter, baderum, mødelokaler og transformerstationer m.m.For Sanderumvej 16, 16B og Hvidkærvej 10 er der tale om daglig rengøring, hvor frekvensen for rengøring på de decentrale enheder er mindre og differentierer sig fra enhed til enhed, se her Bilag B.
Identifikator for procedureneecc2172-447c-4f0c-be45-da414c3016ef
Tidligere bekendtgørelse8177f738-1081-4f40-8bb0-5160ad62e481-01
Intern ID241305976
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet følger processen for udbud med forhandling efter Forsyningsvirksomhedsdirektivet og er opdelt i en prækvalifikationsfase, en tilbudsfase samt eventuelle forhandlingsrunder, indtil der kommer en endelig tilbudsfase, hvor det endelige tilbud indsendes til evaluering.Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919200 Rengøring af kontorer
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911000 Rengøring af boliger, bygninger og vinduer, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919100 Rengøring af kontorudstyr
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelEnergi Fyn - Udbud af rengøring - 2025
BeskrivelseServicemægleren A/S har glæden af at bistå Energi Fyn og Vores Elnet med udbud på rengøring på 67 enheder beliggende på Fyn: - Sanderumvej 16, 5250 Odense - Sanderumvej 16B, 5250 Odense - Hvidkærvej 10, 5250 Odense - Samt yderligere 67 decentrale enheder, se her bilag F.Udbuddet vedrører programmeret rengøring af ca. 8.100 m2. Der er tale om rengøring af bl.a. kontormiljøer, lagerområder, toiletter, baderum, mødelokaler og transformerstationer m.m.For Sanderumvej 16, 16B og Hvidkærvej 10 er der tale om daglig rengøring, hvor frekvensen for rengøring på de decentrale enheder er mindre og differentierer sig fra enhed til enhed, se her Bilag B.
Intern ID241305976
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90919200 Rengøring af kontorer
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911000 Rengøring af boliger, bygninger og vinduer, 90911100 Rengøring af lokaler, 90919100 Rengøring af kontorudstyr
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerOrdregiver har mulighed for at aktivere de i bilag B anførte optioner. Disse dækker bl.a. tilkøb af rengøring på Ordregivers lokationer, indkøb af rengøring efter de af tilbudsgiver angivne ekstratimepriser, soignering, gulvbehandlinger samt udvidelses- og reduktionspriser.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed84 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser24
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver er berettiget til at forlænge Kontrakten på uændrede vilkår i op til 24 måneder.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseVed vurderingen af Tilbudspris vil Ordregiver lægge vægt på det tilbudte årlige vederlag for den udbudte opgave samt de tilbudte optionspriser.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitetssikring og organisering
Beskrivelse”Kvalitetssikring og organisering” vurderes på baggrund af den beskrevne kvalitetssikring og organisering.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi55,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTimeforbrug
BeskrivelseVed vurderingen af Timeforbrug vil Ordregiver lægge vægt på det tilbudte årlige timeforbrug for den udbudte opgave.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi5,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEnergi Fyn Holding A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse12 583 788,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnDanren Bogdol A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator658072-2024
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet12 583 788,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKontrakt på rengøring - Energi Fyn 2025
Dato for indgåelse af kontrakten17/03/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEnergi Fyn Holding A/S
Registreringsnummer27471870
PostadresseSanderumvej 16
ByOdense SV
Postnummer5250
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedAlex Ilyas Berg Hansen
Telefon+45 70208060
Fax+45 87476776
Internetadressehttp://www.servicemaegleren.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnDanren Bogdol A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer32938914
PostadresseLumbyvej 11 D, 1.th.
ByOdense C
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedDanren Bogdol A/S
Telefon66162201
Fax66162501
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID9c5e0de4-9146-4057-9f58-737eca71f6e1  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen08/07/2025 09:53:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)08/07/2025 09:57:23 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer445503-2025
EUT-S-nummer129/2025
Offentliggørelsesdato09/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer