« Tilbage til oversigten over alle licitationer


129/2025
446519-2025 - Planlægning
Danmark – Rengøring af lokaler – Markedsdialog vedr. administrativ rengøring og vinduespolering
OJ S 129/2025 09/07/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBIOFOS A/S
E-mailcgk@biofos.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelMarkedsdialog vedr. administrativ rengøring og vinduespolering
BeskrivelseBIOFOS skal i gang med at udbyde levering af administrativ rengøring og vinduespolering.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden og spørgsmål til markedsdialogen".Bemærk desuden at tegninger og lokalefortegnelser tilgængeliggøres på hjemmesiden forventeligt i uge 33.Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes torsdag den 28. august 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest tirsdag den 26. august 2025.
Intern ID258520707
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler
Supplerende klassifikation (cpv): 90911200 Rengøring af bygninger, 90911300 Vinduespudsning, 90919200 Rengøring af kontorer
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelMarkedsdialog vedr. administrativ rengøring og vinduespolering
BeskrivelseBIOFOS skal i gang med at udbyde levering af administrativ rengøring og vinduespolering.BIOFOS ønsker i den forbindelse at invitere markedet til et dialogmøde. Interesserede aktører inviteres til en fælles fri snak om forskellige emner relateret til udbuddet. Formålet med mødet er at forsøge at få udbuddet og materialet afstemt i forhold til, hvad markedet kan levere.Se dagsorden og udkast til udbudsmaterialet på BIOFOS' hjemmeside: Indkøb og udbud | BIOFOSVær især opmærksom på de spørgsmål, som BIOFOS stiller til markedet i dokumentet "Dagsorden og spørgsmål til markedsdialogen".Bemærk desuden at tegninger og lokalefortegnelser tilgængeliggøres på hjemmesiden forventeligt i uge 33.Send gerne spørgsmål inden dialogmødet til cgk@biofos.dk.Dialogmødet afholdes torsdag den 28. august 2025 kl. 09.30-11.30 på Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København, mødelokale "København".Tilmelding til dialogmødet sker ved at skrive til Camilla Krogh på cgk@biofos.dk med angivelse af virksomhedsnavn og antal deltagere. Maksimalt 3 personer pr. virksomhed. Tilmelding skal ske senest tirsdag den 26. august 2025.
Intern ID258520707
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911100 Rengøring af lokaler
Supplerende klassifikation (cpv): 90911200 Rengøring af bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
Supplerende klassifikation (cpv): 90919200 Rengøring af kontorer
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
Adresse på udbudsdokumenternehttps://permalink.mercell.com/258520707.aspx
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBIOFOS A/S
Registreringsnummer25601920
PostadresseRefshalevej 250
ByKøbenhavn K
Postnummer1432
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedCamilla Gehring Krogh
E-mailcgk@biofos.dk
Telefon+45 32573232
Køberprofilhttps://my.mercell.com/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID9cf4850c-7503-4811-9add-88438a2b9529  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen08/07/2025 10:18:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)08/07/2025 10:18:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer446519-2025
EUT-S-nummer129/2025
Offentliggørelsesdato09/07/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure22/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer