« Tilbage til oversigten over alle licitationer


129/2025
447574-2025 - Resultater
Danmark – Bygge-anlægsarbejde: fjernvarmeværker – Tildelingsbekendtgørelse - Entreprise A Varmecentraler
OJ S 129/2025 09/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnPlanEnergi
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTildelingsbekendtgørelse - Entreprise A Varmecentraler
BeskrivelseHelle Energi a.m.b.a er blevet dannet med det formål at etablere lokal fjernvarmeproduktion til byerne Agerbæk, Fåborg, Nordenskov, Næsbjerg, Tofterup og Årre i Varde Kommune. Til fjernvarmeforsyning af de seks byer etableres seks lokale varmecentraler, , hvor varmen skal produceres af luft/vand varmepumpeanlæg og naturgaskedler til spids- og reservelast. Varmen distribueres ud til forbrugerne via seks separate fjernvarmesystemer og net. Byområderne er i dag udlagt til individuelle naturgasforsyningsområder. Forud for dette udbud er der udarbejdet projektforslag iht. Varmeforsyningsloven, som er godkendt af Varde Kommune.Etableringen af de seks lokale fjernvarmesystemer er opdelt i følgende entrepriserTotalentreprise A VarmecentralerTotalentreprise B AkkumuleringstankeTotalentreprise C FjernvarmenetEntreprise D FjernvarmeunitsEntreprise E FjernvarmemålereEntreprise F VVS-arbejde hos forbrugerne Dette udbud omfatter Totalentreprise A Varmecentraler
Identifikator for proceduren3bb5db1f-cb36-4a11-84c4-2e49136d3cd2
Tidligere bekendtgørelse777c564f-db6a-4ca0-b447-a0f9d2fbe131-01
Intern ID23-012
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres iht. Forsyningsvirksomhedsdirektivet 2014/25/EU af 26. februar 2014 for bygge- og anlægsopgaver over tærskelværdien for EU-udbud foretaget af en forsyningsvirksomhed.Totalentreprisen udbydes som udbud med forhandling.Der udvælges op til 5 tilbudsgivere til deltagelse i tilbudsgivning på baggrund af prækvalifikation.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45251250 Bygge-anlægsarbejde: fjernvarmeværker
Supplerende klassifikation (cpv): 42515000 Fjernvarmekedler, 44163120 Fjernvarmerørledninger, 45232140 Anlægsarbejde: hovedledninger til fjernvarme
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTildelingsbekendtgørelse - Entreprise A Varmecentraler
BeskrivelseHelle Energi a.m.b.a er blevet dannet med det formål at etablere lokal fjernvarmeproduktion til byerne Agerbæk, Fåborg, Nordenskov, Næsbjerg, Tofterup og Årre i Varde Kommune. Til fjernvarmeforsyning af de seks byer etableres seks lokale varmecentraler, , hvor varmen skal produceres af luft/vand varmepumpeanlæg og naturgaskedler til spids- og reservelast. Varmen distribueres ud til forbrugerne via seks separate fjernvarmesystemer og net. Byområderne er i dag udlagt til individuelle naturgasforsyningsområder. Forud for dette udbud er der udarbejdet projektforslag iht. Varmeforsyningsloven, som er godkendt af Varde Kommune.Etableringen af de seks lokale fjernvarmesystemer er opdelt i følgende entrepriserTotalentreprise A VarmecentralerTotalentreprise B AkkumuleringstankeTotalentreprise C FjernvarmenetEntreprise D FjernvarmeunitsEntreprise E FjernvarmemålereEntreprise F VVS-arbejde hos forbrugerne Dette udbud omfatter Totalentreprise A Varmecentraler
Intern ID23-012
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45251250 Bygge-anlægsarbejde: fjernvarmeværker
Supplerende klassifikation (cpv): 42515000 Fjernvarmekedler, 44163120 Fjernvarmerørledninger, 45232140 Anlægsarbejde: hovedledninger til fjernvarme
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenPlanEnergi
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse105 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnAalborg CSP
Tilbud
Tilbud – Identifikator123
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet105 000 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten1234
Dato for indgåelse af kontrakten26/06/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnPlanEnergi
Registreringsnummer74038212
PostadresseJyllandsgade 1
BySkørping
Postnummer9520
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedThomas Ahrens Nielsen
Telefon+45 96820400
Fax+45 98392498
Internetadressehttp://www.planenergi.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAalborg CSP
Registreringsnummer21142042
PostadresseHjulmagervej 55
ByAalborg
Postnummer9000
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAalborg CSP
Telefon88168836
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc494b7f2-694e-4c77-ab15-50261a3cd5a2  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen07/07/2025 12:28:39 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)07/07/2025 13:11:03 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer447574-2025
EUT-S-nummer129/2025
Offentliggørelsesdato09/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer