« Tilbage til oversigten over alle licitationer


130/2025
450599-2025 - Resultater
Danmark – Geologisk og geofysisk rådgivning – Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 3 - Cable Route Survey for project SLF02 – Storstrømmen
OJ S 130/2025 10/07/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEnerginet Eltransmission A/S
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende enheds aktiviteterElektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 3 - Cable Route Survey for project SLF02 – Storstrømmen
BeskrivelseThe construction and installation of new land assets and 132 kV subsea power connection between Falster and Southern Zealand has been given the project name Lolland Falster Fase 3+4, also called “Storstrømmen crossing”. The purpose of the present assignment is to provide cable route survey for the marine part of the project including landfalls.
Identifikator for proceduren89772c90-2742-4df4-9bd3-a1c63d5111f4
Tidligere bekendtgørelse215668-2020
Intern ID24/11234
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger7000 Fredericia
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 3 - Cable Route Survey for project SLF02 – Storstrømmen
BeskrivelseThe construction and installation of new land assets and 132 kV subsea power connection between Falster and Southern Zealand has been given the project name Lolland Falster Fase 3+4, also called “Storstrømmen crossing”. The purpose of the present assignment is to provide cable route survey for the marine part of the project including landfalls.
Intern ID24/11234
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger7000 Fredericia
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed1 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPrice
BeskrivelseSee tender conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTime Schedule
BeskrivelseSee tender conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTechnical solutions
BeskrivelseSee tender conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganization and Key Personnel
BeskrivelseSee tender conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnContract Terms
BeskrivelseSee tender conditions.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publication date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der udfører betalingenEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der underskriver kontraktenEnerginet Eltransmission A/S
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse770 639,00 EUR
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCOWI A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 3 - Cable Route Survey for project SLF02 – Storstrømmen - COWI A/S (Miljø, geoscience, spildevand, vand, affaldshåndtering, arbejdsmiljø)
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet770 639,00 EUR
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 3 - Cable Route Survey for project SLF02 – Storstrømmen - COWI A/S (Miljø, geoscience, spildevand, vand, affaldshåndtering, arbejdsmiljø)
Dato for indgåelse af kontrakten05/02/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenEnerginet Eltransmission A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi770 639,00 EUR
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi2 374 243,00 EUR
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEnerginet Eltransmission A/S
Registreringsnummer39 31 48 78
PostadresseTonne Kjærsvej 65
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedProcurement - S
Telefon+45 70 10 22 44
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnCOWI A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer44 62 35 28
PostadresseParallelvej 2
ByKongens Lyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailcowi@cowi.com
Telefon+45 56 40 00 00
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72 40 56 00
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsen Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe887172d-74b3-48f8-915f-87f036bd3eb9  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen09/07/2025 10:58:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)09/07/2025 12:00:48 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer450599-2025
EUT-S-nummer130/2025
Offentliggørelsesdato10/07/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer