1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Vejdirektoratet
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Markedsdialog vedr. den 3. Limfjordforbindelse - Fjordkrydsning og større broer
Beskrivelse: Vejdirektoratet inviterer hermed interesserede entreprenører og leverandører til at deltage i en indledende markedsdialog om den tredje Limfjordsforbindelse. Markedsdialogen afgrænser sig til den del af motorvejen der skal krydse Egholm, herunder tunnel syd for Egholm og Lavbro nord for Egholm, samt Dalbro over Østerådalen. Syd for Egholm anlægges Egholmtunnelen, som er en ca. 2 km lang tunnelkonstruktion, hvor motorvejen føres under Limfjordens minimum 100 m brede og 10 m dybe sejlrende. Fra Egholm videreføres motorvejen mod nordøst i et retlinet forløb over Nørredyb på to lavbroer og mellem Aalborg Lufthavn og Nørresundby på en dæmning. Egholmlinjen ligger højt over terrænet nord for Limfjorden. Nord for Egholm føres motorvejen via to 600 m lange lavbroer over Limfjordens nordlige løb, Nørredyb. Dalbroen fører Egholmlinjen over Østerådalen og hen over den dobbeltsporede jernbane (Århus - Aalborg) samt stiforbindelsen. Dalbroen er placeret og udformet således at den kan fungere som faunapassage i ådalen og tillige give plads til den rekreative sti gennem ådalen Forud for udbuddet af anlægsarbejderne ønsker Vejdirektoratet markedets vurdering til hhv. udbud og kontraktvilkår, samt udførelsesmetodik, herunder er Vejdirektoratet særlig interesseret i at høre markedets vurdering af opdeling af udbuddene for ovenstående anlægsarbejder. Besvarelser fra markedsdialogen vil hjælpe Vejdirektoratet med at udvikle udbuds- og kontraktspecifikationerne for projektet, så de afspejler de aktuelle markedsforhold og kapaciteter. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Besvarelser fremsendes til samy@vd.dk, med kopi til inbd@vd.dk og cl2@vd.dk. Information om frister og procedurer fremgår af dokumentet: "Third Limfjord Link – Market Dialogue. Information for potential suppliers"
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45221000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med broer, tunneler, skakte og underføringer, 45221240 Bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med tunneler, 45233110 Arbejder i forbindelse med anlæg af motorvej
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Carsten Niebuhrs gade 43
By: København
Postnummer: DK-1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Markedsdialogen gennemføres hos Vejdirektoratet i København.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 3 500 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med efterfølgende ændringer (den gældende udbudslov) - Direktiv 2014/24/EU (Udbudsdirektivet)
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0001
Titel: Markedsdialog vedr. den 3. Limfjordforbindelse - Fjordkrydsning og større broer
Beskrivelse: Der henvises til afsnit 2.1
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45221000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med broer, tunneler, skakte og underføringer
Supplerende klassifikation (cpv): 45221240 Bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med tunneler
Supplerende klassifikation (cpv): 45233110 Arbejder i forbindelse med anlæg af motorvej
3.1.2.
Udførelsessted
By: Aalborg
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
3.1.4.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 3 500 000 000,00 DKK
3.1.5.
Generelle oplysninger
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er): nej
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Vejdirektoratet
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Vejdirektoratet
Registreringsnummer: 60729018
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Inge Birkegaard Damsgaard
Telefon: +45 7244 3333
Denne organisations roller:
Køber
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 1a6c448e-f80b-4551-8ed8-a40ee6b0d5f0 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 10/07/2025 11:13:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk, engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 452504-2025
EUT-S-nummer: 131/2025
Offentliggørelsesdato: 11/07/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 03/08/2026