« Tilbage til oversigten over alle licitationer


149/2025
515369-2025 - Resultater
Danmark – Bortskaffelse og behandling af affald – Modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald for Renovest A/S
OJ S 149/2025 06/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRENOVEST A/S
E-mailekr@fssv.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelModtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald for Renovest A/S
BeskrivelseRenovest A/S udbyder hermed én samlet kontrakt vedrørende modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald. Affaldet omfatter primært husstandsindsamlet restaffald, men inkluderer ligeledes rest efter sortering (stort og småt brændbart affald) fra genbrugspladserne beliggende i forsyningsområdet.
Identifikator for procedurenfe76e2e7-4f1e-49c7-81c9-c26ac2543dd8
Tidligere bekendtgørelsec119b3bc-8273-4ec1-abb1-5f6544590090-01
Intern ID602174
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. LBK nr. 116 af 03.02.2025 (udbudsloven) § 55, nr. 1 og § 56.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerModtagelse og forbrænding af egnet affald fra henholdsvis husstandsindsamlet affald i Vesthimmerlands Kommune og Ordregivers genbrugspladser.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelModtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald for Renovest A/S
BeskrivelseRenovest A/S udbyder hermed én samlet kontrakt vedrørende modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald. Affaldet omfatter primært husstandsindsamlet restaffald, men inkluderer ligeledes rest efter sortering (stort og småt brændbart affald) fra genbrugspladserne beliggende i forsyningsområdet.
Intern ID602174
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Mængde7 000 ton
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerModtagelse og forbrænding af egnet affald fra henholdsvis husstandsindsamlet affald i Vesthimmerlands Kommune og Ordregivers genbrugspladser.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeOmkostninger
BeskrivelseKontrakten er tildelt den Tilbudsgiver, der har afgivet det tilbud, der giver de samlede laveste årlige omkostninger for Ordregiver. Ved vurderingen af de samlede årlige omkostninger er der lagt vægt på: • Den tilbudte enhedspris pr. ton affald angivet i tilbudslisten, jf. bilag 1 • Ordregivers beregnede omkostninger til transport og omlastning i forbindelse med levering af affald til det af Tilbudsgiver anførte modtageanlæg (transporttillæg)
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse19 445 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnAars Fjernvarmeforsyning a.m.b.a.
Tilbud
Tilbud – Identifikator54442912
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet19 445 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenForbrænding af affald for Renovest A/S
Dato for indgåelse af kontrakten05/08/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRENOVEST A/S
Registreringsnummer37276588
PostadresseStengårdsvej 33
ByLøgstør
Postnummer9670
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedEmma Brun Kramme
E-mailekr@fssv.dk
Telefon+45 69166700
Internetadressehttp://www.fssv.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAars Fjernvarmeforsyning a.m.b.a.
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer54442912
PostadresseDybvad Mølle Vej 1
ByAars
Postnummer9600
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAars Fjernvarmeforsyning a.m.b.a.
Telefon99988070
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID34626f0b-2465-4143-976f-3334095afea4  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/08/2025 08:27:17 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/08/2025 09:35:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer515369-2025
EUT-S-nummer149/2025
Offentliggørelsesdato06/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer