« Tilbage til oversigten over alle licitationer


149/2025
516350-2025 - Resultater
Danmark – Fjernelse af graffiti – Udbud af graffitibekæmpelse
OJ S 149/2025 06/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDSB
E-mailharma@dsb.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterBytransport med jernbane, sporvogn, trolleybus eller bus
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af graffitibekæmpelse
BeskrivelseDSB gennemfører et udbud vedrørende graffitibekæmpelse på stationsområder på Sjælland og Øerne.
Identifikator for proceduren6905b6ad-e6dd-465e-8d1c-1292e677afce
Tidligere bekendtgørelse68b73931-d4fb-4582-ab2a-dc104f5a7288-01
Intern IDA-25690
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 45. I offentlige udbud kan alle interesserede økonomiske aktører indgive et tilbud som svar på denne udbudsbekendtgørelse.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90690000 Fjernelse af graffiti
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerLeverandørens udførelse af graffitibekæmpelse er begrænset geografisk til Sjælland og Øerne.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms30 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi50 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerDeltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbudsmaterialet, skal tilbudsgiver være registreret eller registrere sig som bruger. Såfremt tilbuddet indeholder flere udgaver (versioner) af det samme dokument, vil den seneste uploadede udgave være den gældende. Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar, skal ske via det elektroniske udbudssystem. Ordregiver ser gerne, at spørgsmål stilles senest den 5. juni 2025, kl. 23.59. Spørgsmål stillet efter denne dato vil blive besvaret, såfremt de er modtaget så betids, at ordregiver kan nå at fremskaffe de nødvendige oplysninger og meddele svarene senest seks dage inden tilbudsfristens udløb. Spørgsmål, der modtages senere end 6 dage før fristens udløb, kan ikke forventes besvaret. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem. Såfremt tilbudsgiver oplever problemer med systemet, kan support kontaktes på mail, dksupport@eu-supply.com, eller på deres telefon. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3, nævnte forhold, jf. bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester § 11. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning, skal hver deltagers ESPD-dokument være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende tilbudsgiver, der indgiver tilbuddet, at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiveren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på, og ESPD-dokumentet skal være underskrevet af den støttende enhed. Indlevering af støtteerklæring og konsortieerklæring: Tilbudsgiver skal som en del af tilbuddet indlevere en støtteerklæring, hvori den eller de enheder, som tilbudsgiver baserer sig på, erklærer, at kapaciteten vil blive stillet til rådighed for tilbudsgiveren, såfremt denne bliver tildelt kontrakten. Hvis tilbudsgiver baserer sig på enhedens økonomiske og finansielle kapacitet, skal enheden erklære, at enheden hæfter direkte og solidarisk for kontraktens opfyldelse. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Er tilbudsgiver en sammenslutning af økonomiske aktører, skal konsortieerklæring, hvori hver deltager i sammenslutningen erklærer at hæfte direkte og solidarisk for kontraktens opfyldelse samt udpeger én økonomisk aktør, der har bemyndigelse til at repræsentere sammenslutningen, indsendes som en del af tilbuddet. Skabelon fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver opfordres til at anvende de skabeloner for erklæringer, som er uploadet i EU-Supply. Tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiver er omfattet af de i udbudslovens §§ 134 a - 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Endelig dokumentation for oplysninger i ESPD: Forinden ordregiver kan meddele tildelingsbeslutning, skal ordregiver indhente endelig dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers oplysninger i ESPD'et. Tilbudsgiver skal sende dokumentationen som en del af sit tilbud. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af Serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder før tilbudsfristen) og de tre seneste årsregnskaber. For udenlandske tilbudsgivere præsteres tilsvarende dokumentation. Såfremt tilbudsgiver som følge af årsager, der ikke kan tilregnes denne, ikke kan fremlægge dokumentationen, kan tilbudsgiver dokumentere sin økonomiske egnethed på anden måde, som Ordregiver skønner passende, jf. udbudslovens § 154, stk. 2. Hvis tilbuddet afgives af et konsortium, skal der ligeledes indleveres korrekt udfyldt konsortieerklæring for konsortiet som helhed. Hvis tilbudsgiver baserer sin økonomiske og finansielle formåen eller tekniske og faglige formåen på støttende enheder, skal tilbudsgiver ligeledes indlevere korrekt udfyldt støtteerklæring, hvor den/de støttende enhed(er) juridisk forpligtiger sig til at stille sine ressourcer til rådighed. Forskel mellem anslået værdi og maksimal værdi: rammeaftalens anslået værdi er DKK 30 mio. og den maksimale værdi er DKK 50 mio. inkl. forlængelsesoptioner, forskellen på den anslåede værdi og den maksimale værdi er begrundet i usikkerheden om rammeaftalens endelige værdi. Den anslåede værdi er således udtryk for DSB's skøn over det forventede træk på rammeaftalen, mens den maksimale værdi udtrykker den højeste værdi af samtlige træk inden for rammeaftalens løbetid. Der er herved taget højde dels for DSB's forventninger baseret på et mest sandsynligt træk på rammeaftalen, dels for den forventede usikkerhed, der er forbundet med dette skøn. I forhold til den anslåede værdi gøres der særligt opmærksom på, at leverandøren ikke er garanteret noget mindstetræk på rammeaftalen, og det anførte skøn indebærer ikke et tilsagn fra DSB om et mindstetræk på rammeaftalen. Rammeaftalen er ikke opdelt i delaftaler, da en opdeling af kontrakten vil eliminere de stordriftsfordele, der kan opnås ved én kontrakt. Indhentning af supplerende oplysninger: DSB kan anmode tilbudsgiver om at supplere, præcisere eller fuldstændiggøre tilbuddet efter forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 76, stk. 4.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af rammeaftale vedrørende graffitibekæmpelse
BeskrivelseDSB gennemfører et udbud vedrørende graffitibekæmpelse på stationsområder på Sjælland og Øerne.
Intern IDA-25690
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90690000 Fjernelse af graffiti
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerLeverandørens udførelse af graffitibekæmpelse er begrænset geografisk til Sjælland og Øerne.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserAftaleperioden er 6 år fra ikrafttrædelse. DSB har mulighed for at forlænge aftalen med op til 2 perioder, idet hver periode kan have en varighed af op til 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms30 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi50 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerDeltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbudsmaterialet, skal tilbudsgiver være registreret eller registrere sig som bruger. Såfremt tilbuddet indeholder flere udgaver (versioner) af det samme dokument, vil den seneste uploadede udgave være den gældende. Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar, skal ske via det elektroniske udbudssystem. Ordregiver ser gerne, at spørgsmål stilles senest den 5. juni 2025, kl. 23.59. Spørgsmål stillet efter denne dato vil blive besvaret, såfremt de er modtaget så betids, at ordregiver kan nå at fremskaffe de nødvendige oplysninger og meddele svarene senest seks dage inden tilbudsfristens udløb. Spørgsmål, der modtages senere end 6 dage før fristens udløb, kan ikke forventes besvaret. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem. Såfremt tilbudsgiver oplever problemer med systemet, kan support kontaktes på mail, dksupport@eu-supply.com, eller på deres telefon. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3, nævnte forhold, jf. bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester § 11. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning, skal hver deltagers ESPD-dokument være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende tilbudsgiver, der indgiver tilbuddet, at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiveren baserer sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som denne baserer sig på, og ESPD-dokumentet skal være underskrevet af den støttende enhed. Indlevering af støtteerklæring og konsortieerklæring: Tilbudsgiver skal som en del af tilbuddet indlevere en støtteerklæring, hvori den eller de enheder, som tilbudsgiver baserer sig på, erklærer, at kapaciteten vil blive stillet til rådighed for tilbudsgiveren, såfremt denne bliver tildelt kontrakten. Hvis tilbudsgiver baserer sig på enhedens økonomiske og finansielle kapacitet, skal enheden erklære, at enheden hæfter direkte og solidarisk for kontraktens opfyldelse. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Er tilbudsgiver en sammenslutning af økonomiske aktører, skal konsortieerklæring, hvori hver deltager i sammenslutningen erklærer at hæfte direkte og solidarisk for kontraktens opfyldelse samt udpeger én økonomisk aktør, der har bemyndigelse til at repræsentere sammenslutningen, indsendes som en del af tilbuddet. Skabelon fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver opfordres til at anvende de skabeloner for erklæringer, som er uploadet i EU-Supply. Tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiver er omfattet af de i udbudslovens §§ 134 a - 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Endelig dokumentation for oplysninger i ESPD: Forinden ordregiver kan meddele tildelingsbeslutning, skal ordregiver indhente endelig dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers oplysninger i ESPD'et. Tilbudsgiver skal sende dokumentationen som en del af sit tilbud. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af Serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder før tilbudsfristen) og de tre seneste årsregnskaber. For udenlandske tilbudsgivere præsteres tilsvarende dokumentation. Såfremt tilbudsgiver som følge af årsager, der ikke kan tilregnes denne, ikke kan fremlægge dokumentationen, kan tilbudsgiver dokumentere sin økonomiske egnethed på anden måde, som Ordregiver skønner passende, jf. udbudslovens § 154, stk. 2. Hvis tilbuddet afgives af et konsortium, skal der ligeledes indleveres korrekt udfyldt konsortieerklæring for konsortiet som helhed. Hvis tilbudsgiver baserer sin økonomiske og finansielle formåen eller tekniske og faglige formåen på støttende enheder, skal tilbudsgiver ligeledes indlevere korrekt udfyldt støtteerklæring, hvor den/de støttende enhed(er) juridisk forpligtiger sig til at stille sine ressourcer til rådighed. Forskel mellem anslået værdi og maksimal værdi: rammeaftalens anslået værdi er DKK 30 mio. og den maksimale værdi er DKK 50 mio. inkl. forlængelsesoptioner, forskellen på den anslåede værdi og den maksimale værdi er begrundet i usikkerheden om rammeaftalens endelige værdi. Den anslåede værdi er således udtryk for DSB's skøn over det forventede træk på rammeaftalen, mens den maksimale værdi udtrykker den højeste værdi af samtlige træk inden for rammeaftalens løbetid. Der er herved taget højde dels for DSB's forventninger baseret på et mest sandsynligt træk på rammeaftalen, dels for den forventede usikkerhed, der er forbundet med dette skøn. I forhold til den anslåede værdi gøres der særligt opmærksom på, at leverandøren ikke er garanteret noget mindstetræk på rammeaftalen, og det anførte skøn indebærer ikke et tilsagn fra DSB om et mindstetræk på rammeaftalen. Rammeaftalen er ikke opdelt i delaftaler, da en opdeling af kontrakten vil eliminere de stordriftsfordele, der kan opnås ved én kontrakt. Indhentning af supplerende oplysninger: DSB kan anmode tilbudsgiver om at supplere, præcisere eller fuldstændiggøre tilbuddet efter forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 76, stk. 4.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
Beskrivelse”Pris” bliver bedømt på grundlag af den samlede evalueringstekniske pris jf. bilag 3 - Tilbudsliste.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDSB
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineDSB
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenDSB
Organisation, der udfører betalingenDSB
Organisation, der underskriver kontraktenDSB
6. Resultater
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse50 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi30 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen50 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen30 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCleanTech Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorUdbud af rammeaftale vedrørende graffitibekæmpelse - CleanTech Danmark A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenUdbud af rammeaftale vedrørende graffitibekæmpelse - CleanTech Danmark A/S
Dato for indgåelse af kontrakten03/07/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftalenej
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenDSB
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDSB
Registreringsnummer25 05 00 53
PostadresseTelegade 2
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailharma@dsb.dk
Telefon+45 24683247
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405708
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnCleanTech Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer32271367
PostadresseProduktionsvej 8
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailcb@cleantech.dk
Telefon+45 51178950
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe28e934a-c6a7-460a-836e-4dbed7b80033  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/08/2025 08:16:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/08/2025 09:00:51 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer516350-2025
EUT-S-nummer149/2025
Offentliggørelsesdato06/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer