« Tilbage til oversigten over alle licitationer


150/2025
517939-2025 - Resultater
Danmark – Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – KAB Afd. 1506 v/DAB - Renovering af 276 almene boliger - Hovedentrepriseudbud
OJ S 150/2025 07/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKAB Afd. 1506 Sct. Olaiparken v/forretningsfører DAB
Køberens retlige statusOrganisation, der tildeler en kontrakt, som modtager subsidier fra central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelKAB Afd. 1506 v/DAB - Renovering af 276 almene boliger - Hovedentrepriseudbud
BeskrivelseUdbud af hovedentreprise vedrørende renovering af 276 almene boliger i Kalundborg. Helhedsplanen indeholder overordnede følgende arbejder samt følgearbejder til disse: • 11 Boligblokke moderniseres så de bliver tidssvarende familieboliger • 3 af de 11 Boligblokke gøres tilgængelige med elevator, nye indgangspartier og ny indretning • 1 rums boliger sammenlægges med naboboliger som derved udvides • Badekabiner istandsættes og indrettes med nyt inventar • Køkkener skiftes til nye • Tage udskiftes • Der isættes nye vinduer i gavle samt lettere facadearbejder. • Forbedring af isolering • Udskiftning af tagvinduer • Etablering af balanceret ventilation i alle boliger • Renovering og fornyelse af elinstallationer • Renovering og fornyelse af VVS-installationer • Renovering og fornyelse af udearealer • Miljøarbejder • Infrastrukturprojekt Sagens eksakte omfang fremgår af det samlede udbudsmateriale. Hovedentreprisen udføres med etapevis opdeling af arbejderne.
Identifikator for procedurenf84e8082-be77-4cbe-b805-3ca606eec840
Tidligere bekendtgørelse478602-2023
UdbudsprocedureBegrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms141 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelKAB Afd. 1506 v/DAB - Renovering af 276 almene boliger - Hovedentrepriseudbud
BeskrivelseHovedentrepriseudbuddet gennemføres som et begrænset udbud iht. Udbudslovens §§ 58-60 med en forudgående prækvalifikation. Tildelingskriteriet er ”Det bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, 3). Der gives ikke tilbudsvederlag. Der henvises endvidere til pkt. II.1.4
Intern ID1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSct. Olaiparken 1 Sct. Olaiparken 1 
ByKalundborg
Postnummer4400
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed40 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse426559-2025
Yderligere oplysningerUdbudsmaterialet er tilgængeligt på https://build.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-24721 Udbudsnavn: Sct. Olaiparken, Kalundborg Der ansøges om prækvalifikation ved at udfylde og aflevere et ESPD-dokument. Endvidere har ansøger mulighed for at vedlægge referenceark i pdf-format i stedet for at skrive referencer ind i ESPD´et.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseKvalitetssikring af byggeriet og mangelfri aflevering
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseLogistik og sikkerhed samt risici og risikohåndtering
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseUdførelsestidsplan og arbejdets tilrettelæggelse
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation og CV
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingDer er intet officielt mæglingsorgan i Danmark
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstill-perioden. Hvis klagen ikke indgives i standstill-perioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1) Det påpeges at der er sket direkte skriftlig orientering om licitationsresultatet til de berørte ansøgere de. 25.januar 2024
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKAB Afd. 1506 Sct. Olaiparken v/forretningsfører DAB
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenKAB Afd. 1506 Sct. Olaiparken v/forretningsfører DAB
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse202 461 716,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnC.G. Jensen A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorHovedentreprise tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet202 461 716,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenEntreprisekontrakt Hovedentreprise
TitelEntreprisekontrakt Hovedentreprise, Kalundborg almennyttige Boligselskab, Helhedsplanrenovering Afd. 1506 - Sct. Olaiparken
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud15/01/2024
Dato for indgåelse af kontrakten09/07/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKAB Afd. 1506 Sct. Olaiparken v/forretningsfører DAB
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud fra mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKAB Afd. 1506 Sct. Olaiparken v/forretningsfører DAB
RegistreringsnummerCVR nr. 55 77 52 14
PostadresseFinsensvej 33
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedJacques Duelund Mortensen - Rådgiver - Mangor og Nagel Arkitektfirma A/S
Telefon+45 25162271
Internetadressehttps://www.dabbolig.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer0
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnDer er intet officielt mæglingsorgan i Danmark
Registreringsnummer0
ByKøbenhavn
Postnummer0000
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer0
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnC.G. Jensen A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
RegistreringsnummerCVR-nr: 30517628
PostadresseFabriksparken 37
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID274cd24f-907a-4ef8-846e-5746ba6d4c26  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/08/2025 17:40:05 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer517939-2025
EUT-S-nummer150/2025
Offentliggørelsesdato07/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer