« Tilbage til oversigten over alle licitationer


150/2025
518630-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – EU-udbud af totalrådgivning i forbindelse med modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt ”Gentofte Rådhus 2026”
OJ S 150/2025 07/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnGentofte Kommune
E-mailsisc@gentofte.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEU-udbud af totalrådgivning i forbindelse med modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt ”Gentofte Rådhus 2026”
BeskrivelseGentofte Kommune udbyder ydelsen som totalrådgiver for ombygningsprojektet benævnt Gentofte Rådhus 2026 i det følgende GR2026. Formålet med ombygningsopgaven er at samle hele administrationen på Gentofte Rådhus, Bernstorffsvej 161, 2920 Charlottenlund. Projektet omfatter indvendige ombygningsarbejder på hele Gentofte Rådhus. Arbejdet skal udføres etapevis af logistiske og praktiske hensyn. Opgaven omfatter de i opgavebeskrivelsen bilag 03 beskrevne ydelser. Det fremhæves at rollen som AMK(B) er en option i dette udbud. Se Ydelsesbeskrivelser i udbuddets bilag.
Identifikator for proceduren18debe05-9bbe-466a-a6e2-eb7412dd9899
Tidligere bekendtgørelse63e491c5-b07d-4288-83d8-6eb8341b7521-01
Intern IDEMN-2025-00719
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseBernstorffsvej 161  
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms4 500 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerOrdregiver vil udvælge maksimalt 5 ansøgere efter udvælgelseskriterierne anført i denne udbudsbekendtgørelse, medmindre der ikke modtages mere end 5 egnede eller konditionsmæssige ansøgninger. I udbuddet finder de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 anvendelse samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Det bemærkes, at udelukkelsesgrunden i § 134a er en rent national udelukkelsesgrund. Evalueringen af tilbud sker med følgende vægtede underkriterier: Fast pris 40% Tilbudte CVér 40% Timepriser 20% Det tilbud, der har opnået det højeste samlede antal point, anses for at have tilbudt det bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelEU-udbud af totalrådgivning i forbindelse med modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt ”Gentofte Rådhus 2026”
BeskrivelseGentofte Kommune udbyder ydelsen som totalrådgiver for ombygningsprojektet benævnt Gentofte Rådhus 2026 i det følgende GR2026. Formålet med ombygningsopgaven er at samle hele administrationen på Gentofte Rådhus, Bernstorffsvej 161, 2920 Charlottenlund. Projektet omfatter indvendige ombygningsarbejder på hele Gentofte Rådhus. Arbejdet skal udføres etapevis af logistiske og praktiske hensyn. Opgaven omfatter de i opgavebeskrivelsen bilag 03 beskrevne ydelser. Det fremhæves at rollen som AMK(B) er en option i dette udbud. Se Ydelsesbeskrivelser i udbuddets bilag.
Intern IDEMN-2025-00719
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerRollen som AMK(B) er en option i dette udbud. Se Ydelsesbeskrivelser bilag 11 og 12.
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseBernstorffsvej 161  
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed32 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms4 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerOrdregiver vil udvælge maksimalt 5 ansøgere efter udvælgelseskriterierne anført i denne udbudsbekendtgørelse, medmindre der ikke modtages mere end 5 egnede eller konditionsmæssige ansøgninger. I udbuddet finder de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 anvendelse samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Det bemærkes, at udelukkelsesgrunden i § 134a er en rent national udelukkelsesgrund. Evalueringen af tilbud sker med følgende vægtede underkriterier: Fast pris 40% Tilbudte CVér 40% Timepriser 20% Det tilbud, der har opnået det højeste samlede antal point, anses for at have tilbudt det bedste forhold mellem pris og kvalitet.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnFast pris
BeskrivelseUnderkriteriet ”Fast pris” vægter 40 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudte CVér
BeskrivelseUnderkriteriet ”Tilbudte CVér vægter 40%. CVerne evalueres på grundlag af en helhedsvurdering af de tilbudte CVér. Ordregiver vil ved evaluering af CV’erne lægge vægt på i hvor høj grad de tilbudte medarbejdere demonstrerer erfaring med lignende opgaver.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypePris
NavnTimepriser
BeskrivelseUnderkriteriet ”Timepriser” vægter samlet 20% Inden for de 20 % vægtes rollerne som følger: Projektleder vægter 50 %, Projektmedarbejder 30 %, Arbejdsmiljøkoordinator 10 % Byggeleder 10 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klagenævnet for udbud: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenGentofte Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineGentofte Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenGentofte Kommune
Organisation, der udfører betalingenGentofte Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenGentofte Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse5 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnLINK Arkitektur A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorEU-udbud af totalrådgivning i forbindelse med modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt ”Gentofte Rådhus 2026”
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 500 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten25-C0003
Dato for indgåelse af kontrakten04/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenGentofte Kommune
Vinder
Officielt navnLINK Arkitektur A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorLink Arkitektur A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 500 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenLink Atkitektur A/S
Dato for indgåelse af kontrakten04/06/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenGentofte Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnGentofte Kommune
Registreringsnummer19438414
PostadresseBernstorffsvej 161
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedSille Schyberg
E-mailsisc@gentofte.dk
Telefon+4530457865
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnLINK Arkitektur A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer30832205
PostadresseParadisgade 4A
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedChristina Laub Frank
Telefon61936105
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID24f166c1-e872-45f0-b83d-be8991c673b8  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen06/08/2025 09:26:11 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)06/08/2025 09:26:11 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer518630-2025
EUT-S-nummer150/2025
Offentliggørelsesdato07/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer