« Tilbage til oversigten over alle licitationer


154/2025
528966-2025 - Resultater
Danmark – Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning – PA-VMA.R040 Miljøkonsekvensvurdering af udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4
OJ S 154/2025 13/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-maillnp@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelPA-VMA.R040 Miljøkonsekvensvurdering af udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4
BeskrivelseVejdirektoratet ønsker bistand til udarbejdelse af miljøkonsekvensvurderingen (MKV) og skitseprojekt for udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4.MKV-strækningen er ca. 3 km lang og forløber mellem Motorring 3 i syd og Ring 4 i nord. Der er store trængsels- og fremkommelighedsproblemer på strækningen i både syd- og nordgående retning. Strækningen er i dag med to kørespor i nordlig retning. I sydlig retning er der også et parallelspor, så der er tre køre-spor fra frakørslen ved Værebrovej til M3. Rådgiver skal opdatere skitseprojektet fra 2021 og detaljere enkelte emneområder yderligere. Der skal foretages en gennemgang af al geometri og andre projektforhold, så skitseprojektet lever op til gældende regler og standarder. For at komme frem til det bedst mulige skitseprojekt vil forløbet bestå af flere iterative processer. Rådgiver skal, som følge af de iterative processer, forvente, at der løbende skal fortages ændringer til skitseprojektet i større eller mindre omfang. Ordregiver forventer, at skitseprojekteringen vil resultere i én løsning. Desuden skal rådgiver sikre, at vejanlægget udformes så det er robust i forhold til de klimaændringer, der kan forventes inden for vejanlæggets levetid. Rådgiver skal levere nye fagmodeller, tegninger og tekniske beskrivelser, hvor projektet beskrives i sin helhed. Rådgiver må gerne henvise til tidligere undersøgelser, men skal fagligt stå inde for de projekterede løsninger. Rådgiver kan genbruge tekst og CAD-filer i det omfang, det er relevant. Figurer og illustrationer må ikke genbruges. Rådgiver skal gennemføre en miljøkortlægning og på baggrund heraf en miljøkonsekvensvurdering af anlægsprojektet for alle miljøemner, jf. gældende lovgivning. Anden rådgiver (naturrådgiver) gennemfører naturkortlægning, feltundersøgelser, vurderinger mht. natur og overfladevand, herunder behovet for faunapassager, omfang og placering af erstatningsnatur, samt udformningen af disse. Der vil være særlig fokus på vandløb i området, og miljøkonsekvensvurderingen vil omfatte de gennemførte vurderinger af motorvejens påvirkning i forhold til miljøkrav og målsætninger for områdets overfladevand. Naturrådgiver afrapporterer begge miljøemner, natur og overfladevand, i den samlede MKV-rapport, jf. se mere herom i udbudsmaterialet. Rådgiver skal gennemgå oplæg til faunapassager, erstatningsnatur, mv. fra naturrådgiver og kommentere ind, koordinere og sørge for alle øvrige miljøforhold indgår og der er taget hensyn til disse ved placering af passager, erstatningsnatur, mv. Der henvises til udbudsmaterialet, herunder særligt ydelsesbeskrivelsen, for en nærmere beskrivelse af opgaven. Den anslåede værdi er udtryk for et skøn. Kontraktværdien forventes at blive mellem 1,5 og 2,5 kr., ekskl. moms. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- BEKENDTGØRELSE OM INDGÅET KONTRAKT: Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 344281-2025 (EUT-S-nummer: 102/2025) offentliggjort den 28. maj 2025 en kontrakt om udførelse af en miljøkonsekvensvurdering af udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4 som anført herover. Ved tilbudsfristens udløb den 3. juli 2025 havde Vejdirektoratet modtaget 4 tilbud fra 4 store rådgivervirksomheder. Alle tilbuddene var konditionsmæssige, afgivet af virksomheder etableret i Danmark og blev indleveret elektronisk. Kontrakten blev den 15. juli 2025 tildelt til Cowi A/S. Vejdirektoratet og Cowi A/S indgik kontrakten den 11. august 2025. Kontaktoplysningerne er angivet i denne bekendtgørelse. Vejdirektoratet har ikke modtaget støtte fra EU-fonde til gennemførelsen af opgaven.
Identifikator for proceduren1d862d4a-cc44-4bb1-a316-533968353d50
Tidligere bekendtgørelse399917-2025
Intern ID2757
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerTilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål stilles til e-mailadressen anført i udbudsmaterialet, bestemmelser om udbud og tilbud, afsnit 4. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført under punkt 5.1.11. Udbuddet gennemføres ved anvendelse af et to-kuvertsystem. Proceduren er beskrevet i detaljer i udbudsmaterialet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDer henvises til pkt. 2.1
BeskrivelseDer henvises til pkt. 2.1
Intern ID2757
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed18 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnB) Projektorganisation og kompetencer
BeskrivelseKriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnC) Beskrivelse af opgavens løsning
BeskrivelseKriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierKriterium for tildeling er det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Evalueringsmodellen er af typen prismodeller, og det indebærer, at der for hvert tilbud beregnes en samlet evalueringspris, som består af tilbudssummen korrigeret med et fiktivt tillæg eller fradrag for hvert af de kvalitative underkriterier. Disse tillæg/fradrag fastsættes ud fra tilbuddets kvalitet. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har opnået den laveste samlede evalueringspris. Modellen er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenVejdirektoratet
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineVejdirektoratet
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 991 915,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCowi A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorCowi A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet1 991 915,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2757
TitelPA-VMA.R040 MKV for udbygning af Hillerødmotorvejen mellem Motorring 3 og Ring 4
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud15/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten11/08/2025
Oplysninger om EU-midler
Identifikator for EU-støtteNej
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedLeise Neel Pihl (lnp@vd.dk) / Elisabeth Krog (elk@vd.dk)
E-maillnp@vd.dk
Telefon+45 7244 3333
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41 71 50 00
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnCowi A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer44623528
PostadresseParallelvej 2
ByKongens Lyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailcowi@cowi.com
Telefon+45 56 40 00 00
Internetadressehttps://www.cowi.com/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID8547b621-6304-44a6-885f-165f4aa62fbe  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen12/08/2025 09:10:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer528966-2025
EUT-S-nummer154/2025
Offentliggørelsesdato13/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer