1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Boligkontoret Århus
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Annullering – Udbudsbekendtgørelse om totalentreprise med forudgående prækvalifikation – Afd. 25, Reginehøj
Beskrivelse: Udbuddet vedrørte facaderenovering af 5 boligblokke med tilhørende landskabsbearbejdning i Afd. 25, Reginehøj. Ordregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud inden for den fastsatte økonomiske ramme og med opfyldelse af mindstekravene i udbudsbetingelserne.
Identifikator for proceduren: c05daa7d-4c11-4d4b-8cb3-d7a2bd34d5fd
Tidligere bekendtgørelse: 746598-2024
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Reginehøjvej 1-49
By: Århus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelse: Fælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Annullering – Afd. 25 Reginehøj – Facaderenovering med tilhørende landskabsbearbejdelse
Beskrivelse: Denne delkontrakt omfattede facaderenovering af 5 boligblokke samt tilhørende landskabsbearbejdning i Afd. 25, Reginehøj. Ordregiver har besluttet at annullere delkontrakten af samme årsag som anført under procedureniveau: manglende konditionsmæssige tilbud inden for den økonomiske ramme og med opfyldelse af mindstekravene.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Reginehøjvej 1-49
By: Aahus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 11/06/2025
Varigheds slutdato: 02/06/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterier: Fælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser:
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren: 5
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse:
Elektronisk indgivelse: Tilladt
Beskrivelse: Materiale ifm. prækvalifikationen og det efterfølgende udbud er tilgængeligt via byggeprojekt.dk. Der er adgang til det fulde udbudsmateriale.
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives på: dansk
Elektronisk katalog: Ikke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse: 24/02/2025 12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse:
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling: nej
Der vil blive anvendt elektronisk betaling: ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: skala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: skala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: skala architecture (bygherrerådgiver)
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Boligkontoret Århus
Registreringsnummer: 30968301
Afdeling: Afdeling 25, Reginehøj
Postadresse: Brendstrupgårdsvej 7
By: Aarhus N
Postnummer: 8200
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 87393904
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: skala architecture (bygherrerådgiver)
Registreringsnummer: 14842985
Afdeling: Horsens
Postadresse: Rædersgade 3
By: Horsens
Postnummer: 8700
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Jacob Feldthaus
Telefon: 23863633
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres: 80762-2025
Hovedårsagen til ændringen: Hensigt om annullering
Beskrivelse: Ordregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud, som både holder sig inden for den fastsatte økonomiske ramme og opfylder mindstekravene i udbudsbetingelserne.
10.1.
Ændring
Afsnitsidentifikator: LOT-0001
Beskrivelse af ændringer: Ordregiver har besluttet at annullere udbudsproceduren, da der ikke er modtaget konditionsmæssige tilbud, som både holder sig inden for den fastsatte økonomiske ramme og opfylder mindstekravene i udbudsbetingelserne.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 4abab12c-2f46-429a-a721-9121d0c7a77e - 01
Formulartype: Konkurrencevilkår
Bekendtgørelsestype: Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 12/08/2025 12:31:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 530185-2025
EUT-S-nummer: 154/2025
Offentliggørelsesdato: 13/08/2025