« Tilbage til oversigten over alle licitationer


157/2025
538506-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. blandet boligbyggeri i Viby
OJ S 157/2025 19/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
E-mailnid@alboa.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. blandet boligbyggeri i Viby
BeskrivelseNordstern ApS (Udvikleren) påtænker at opføre byggeri på ejendommen med matr.nr. 16az, Viby By, Viby beliggende på Grøndalsvej 3, 8260 Viby J (Hovedejendommen). Byggeprojektet er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri, og det samlede byggeri på Hovedejendommen nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og ALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse (Boligorganisationen). Der skal samtidig etableres en række fællesanlæg såsom adgangsvej, hovedforsyningsledninger, regnvandsbassin og -ledninger, opholds-, færdsels- og parkeringsarealer m.m. Parterne indgår en totalentrepriseaftale om at Udvikleren opfører byggeriet, og samtidig indgår parterne en samarbejdsaftale og købsaftale. Det følger af købsaftalen, at Boligorganisationen efter opførelsen erhverver en del af Hovedejendommen og de for opførelsen af Boligorganisationens byggeri nødvendige byggeretter. Grundsælger iht. Købsaftalen er Udviklerens indirekte datterselskab. Boligorganisationens byggeri har et forventet grundareal på 4.888 m2, heraf vej på 288 m2, og består af 56 almene boliger.
Identifikator for procedurenf7e2401d-975d-475b-9785-96e6242d67e8
Tidligere bekendtgørelse370012-2025
Intern IDLOT-0001
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseGrøndalsvej 3  
ByViby
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. blandet boligbyggeri i Viby
BeskrivelseSe punkt 2.1 samt punkt 6.
Intern IDLOT-0001
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseGrøndalsvej 3  
ByViby
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDer er ikke anvendt et tildelingskriterium, da kontrakten tildeles direkte, jf. begrundelsen i nærværende bekendtgørelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtPrioriteret rækkefølge
Tildelingskriterium talværdi0,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ordregiver har offentliggjort en profylaksebekendtgørelse (370012-2025) og afventet standstill perioden på 10 dage, forud for indgåelse af kontrakten, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 4 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). Klagen skal vedlægges et klagegebyr på 20.000 DKK.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der udfører betalingenALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der underskriver kontraktenALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse85 523 000,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingUdbuddet er ikke omfattet af direktivet
Anden begrundelseFor en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. Det er Udvikleren der som privat part styrer og koordinerer gennemførelsen af Byggeprojektet i medfør af almenboliglovens § 116. Boligorganisationens byggeri indgår som en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri, herunder en række fællesanlæg som beskrevet i afsnit 2.1. Det er derfor ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager. Sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse. Paterne har derfor aftalt, at Udvikleren afløfter de udbudsretlige forpligtelser, der påhviler Boligorganisationen i medfør af Støttebekendtgørelsens kapitel 7 ved anvendelse af den såkaldte delegerede bygherremodel. Udvikleren vil konkurrenceudsætte alle udbudspligtige ydelser vedrørende Boligorganisationens byggeri iht. de for boligorganisationen gældende udbudsretlige regler.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnNordstern ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorBID-0001
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet85 523 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenLOT-0001
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. blandet boligbyggeri i Viby
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud29/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten14/08/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnALBOA – Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Registreringsnummer29462518
PostadresseVestergårdsvej 15
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedNiels Eilersgaard
E-mailnid@alboa.dk
Telefon87407768
Internetadressehttps://alboa.dk/
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://alboa.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnNordstern ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer29205272
PostadresseHavnen 5
ByHorsens
Postnummer8700
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedClaus Høgild
E-mailclh@nordstern.dk
Telefon22727364
Internetadressehttps://nordstern.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDaa49a4b5-65ce-4ca8-b66a-1b1d2942a01a  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen15/08/2025 13:11:26 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer538506-2025
EUT-S-nummer157/2025
Offentliggørelsesdato19/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer