« Tilbage til oversigten over alle licitationer


157/2025
539509-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af blandet byggeri i Malling
OJ S 157/2025 19/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
E-mailnid@alboa.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af blandet byggeri i Malling
BeskrivelseUdvikleren, STV Malling ApS og STV Malling Entreprise ApS (tilsammen ”Udvikleren”), ønsker at opføre blandet byggeri på ejendommen matr.nr. 4v, Malling By, Malling, Aarhus Kommune, beliggende Starupvej 20B 8340 Malling. Opførelsen af byggeriet sker som led i realiseringen af lokalplan nr. 1015, som indeholder krav om etablering af alment byggeri. Udvikleren opfører de almene boliger til Alboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse ("ALBOA"), efter den delegerede bygherremodel. ALBOAs byggeri planlægges opført som en del af et større byggeprojekt, som bl.a. også omfatter opførelsen af 76 private boliger, bilparkering, cykelparkering og fællesarealer. Sammenhængen i byggeriet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og ALBOA. Udvikleren og ALBOA indgår samtidig en samarbejdsaftale om opførelse af byggeriet, en købsaftale, hvorved ALBOA erhverver en del af ejendommen og de for opførelsen af ALBOAs byggeri nødvendige byggeretter, samt en totalentrepriseaftale, som forpligter Udvikleren til som styringsentreprenør at opføre ALBOAs Byggeri. ALBOAs byggeri har et forventet støtteberettiget areal på 1.496 m2 og består af 20 almene boliger fordelt på 2 boligblokke. Det bemærkes, at aftalerne er indbyrdes afhængige af hinanden, og at ALBOA påtænker at indgå købsaftalen med STV Malling ApS, der er et koncernforbundet selskab til STV Malling Entreprise ApS, mens at samarbejdsaftalen og totalentrepriseaftalen indgås med både STV Malling ApS og STV Malling Entreprise ApS.
Identifikator for procedurened48b58b-c466-4da3-8169-519e496206c2
Tidligere bekendtgørelse439661-2025
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseStarupvej 20B  
ByMalling
Postnummer8340
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af blandet byggeri i Malling
BeskrivelseSe afsnit 2.1.
Intern IDLOT-0001
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 70120000 Køb og salg af fast ejendom, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseStarupvej 20B  
ByMalling
Postnummer8340
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDer er ikke anvendt et tildelingskriterium, da kontrakten tildeles direkte, jf. begrundelsen i nærværende bekendtgørelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtPrioriteret rækkefølge
Tildelingskriterium talværdi0,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Alboa - Almen boligorganisation Aarhus har offentliggjort en profylaksebekendtgørelse (439661-2025) og afventet standstill perioden på 10 dage, forud for indgåelse af kontrakten, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 4 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. Klagenævnslovens § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). Klagen skal vedlægges et klagegebyr på 20.000 DKK.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der udfører betalingenAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Organisation, der underskriver kontraktenAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse29 320 480,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingUdbuddet er ikke omfattet af direktivet
Anden begrundelseFor en beskrivelse af byggeriet henvises til afsnit 2.1. Aftalerne mellem udvikleren, STV Malling ApS og STV Malling Entreprise ApS (tilsammen ”Udvikleren”), og Alboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse ("ALBOA"), om ALBOAs anskaffelse af almene boliger er under tærskelværdien for offentlige bygge- og anlægskontrakter, jf. Udbudslovens § 6, stk. 1 (LBKG 20250203 nr. 116). Aftalerne er allerede af den grund ikke udbudspligtige. Aftalerne mellem Udvikleren og Alboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse ("ALBOA"), om ALBOAs anskaffelse af almene boliger er desuden aftaler om køb af fast ejendom. Aftaler om køb fast ejendom skal som udgangspunkt ikke udbydes, jf. Udbudslovens § 21, stk. 1, nr. 1. Undtagelsesreglen i Udbudsloven finder dog ikke anvendelse, hvis aftalerne kan klassificeres som en offentlig bygge og anlægskontrakt i overensstemmelse med Udbudslovens § 24, nr. 23, litra c (såkaldt "skræddersyet byggeri"). ALBOA har ikke haft afgørende indflydelse på byggeriets art og projektering. ALBOA har således ikke haft indflydelse på byggeriets overordnede arkitektur, herunder størrelse, ydermure og/eller bærende vægge, og ikke haft krav til indvendig aptering, der overstiger sædvanlige krav, som en køber af et boligbyggeri (en kommende udlejningsejendom) må forventes at stille. ALBOA har alene gennem kravene i parternes aftalegrundlag, ved gennemførelse af projektgranskning og gennem løbende dialog med Udvikleren tilsikret, at ALBOAs byggeri udføres og eftervises med kvalitet, der lever op til Almenboliglovens krav. Aftalerne kan derfor ikke klassificeres som skræddersyet byggeri. De mellem Udvikleren og ALBOA indgåede aftaler er derfor omfattet af undtagelsesreglen i Udbudslovens § 21, stk. 1, nr.1, hvorfor aftalerne ikke er udbudspligtige.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Navn på udbudspartietSTV Malling
Ledende organisation hos tilbudsgiverenSTV Malling Entreprise ApS
Officielt navnSTV Malling ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTEN-0001
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet29 320 480,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenLOT-0001
TitelIndgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af blandet byggeri i Malling
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud01/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten13/08/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAlboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse
Registreringsnummer29462518
PostadresseVestergårdsvej 15
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedNiels Eilersgaard
E-mailnid@alboa.dk
Telefon+45 87406768
Internetadressehttps://www.alboa.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnSTV Malling ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer45280020
PostadresseParadisæblevej 4 5 2
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedAmir Nuspahic
E-mailamn@pb-e.dk
Telefon+45 28955281
Internetadressehttps://pb-e.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnSTV Malling Entreprise ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer45280012
PostadresseParadisæblevej 4 5 2
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedAmir Nuspahic
E-mailamn@pb-e.dk
Telefon+45 28955281
Internetadressehttps://pb-e.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Ledende organisation hos tilbudsgiveren
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0005
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID56805ccc-ddb0-4c3b-91e8-d2a5ec83e898  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen18/08/2025 11:33:08 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer539509-2025
EUT-S-nummer157/2025
Offentliggørelsesdato19/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer