« Tilbage til oversigten over alle licitationer


159/2025
545422-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Totalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
OJ S 159/2025 21/08/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligselskabet af 1944 i Nakskov
E-mailalso@kubenman.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende renovering af Boligselskabet af 1944, Kløvervænget. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: • At totalentreprenøren dokumenterer erfaring som totalentreprenør ift. Renoveringssager af sammenlignelig størrelse og form • Nedrivningssager vedrørende boliger • Risikohåndtering af sammenlignelige renoverings- og nedrivningssager Det vil trække ned i vurderingen af referencen, såfremt man ikke tydeligt kan vurdere referencens relevans ud fra de oplysninger, som ansøger har anført i referencen. Tildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1). • Pris: 40% • Projektstyring og bæredygtighed: 30% • Organisation og CV'er: 30% Forhandlingsforløbet: Medmindre ordregiver vælger at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, som ordregiver forbeholder sig retten til, gennemføres et forhandlingsforløb, som beskrevet i dette afsnit. Ordregiver har mulighed for at indkalde tilbudsgiverne til forhandling på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt tilbudsgiverne indkaldes til forhandling, forventes der afholdt én forhandlingsrunde. Det er et grundlæggende vilkår for udbud med forhandling, at der ikke må videregives oplysninger om en tilbudsgivers løsningsforslag til anden tilbudsgiver. Forhandlingsforløbet vil endvidere gennemføres under iagttagelse af de udbudsretlige principper om ligebehandling og gennemsigtighed. Tilbudsgiverne vil derfor blive inviteret til individuelle forhandlingsmøder, der afholdes parallelt. På forhandlingsmøderne vil ordregiver og tilbudsgiver mundtligt drøfte tilbudsgiverens tilbud samt ordre-givers udbudsmateriale. Ordregiver er indstillet på at forhandle om alle dele af udbudsmaterialet. Af samme årsag er ordregiver også indstillet på at ændre på alle dele af udbudsgrundlaget, dog med forbehold for at mindstekrav ikke ændres. På baggrund af forhandlingerne udformer ordregiver et fællesreferat (eller et rettelsesblad) samt individuelle referater. Fællesreferatet (rettelsesblad) angår udbudsmaterialet/udbudsprocessen og gøres tilgængeligt for alle tilbudsgiverne. De individuelle referater angår hver af tilbudsgivernes tilbud og sendes alene til den enkelte tilbudsgiver. Såfremt et spørgsmål eller forbehold fra en tilbudsgiver giver ordregiver anledning til at overveje en ændring i udbudsmaterialet, forbeholder ordregiver sig retten til at forelægge det pågældende ændringsforslag for samtlige tilbudsgivere. Formålet med forhandlingsrunden er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres, samt for ordregiver at modtage input til, hvor udbudsmaterialet kan justeres med henblik på at opnå en bedre løsning. Eventuelt ændret udbudsmateriale vil blive gjort tilgængeligt på den digitale udbudsportal jf. pkt. 2.3. Ordregiver forbeholder sig til at udvide antallet af forhandlingsrunder til maksimalt tre forhandlingsrunder. Som nævnt overfor, forbeholder Ordregiveren sig desuden retten til at udvælge tilbudsgivere til forhandling på baggrund af det indledende tilbud jf. Udbudslovens § 66, stk. 1.
Identifikator for proceduren43e35074-8998-483e-80f3-1fabcb2042df
Tidligere bekendtgørelse752670-2024
Intern IDTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerEn økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135, stk. 1-3, samt § 136, stk. 1, nr. 1.-4. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende renovering af Boligselskabet af 1944, Kløvervænget. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: • At totalentreprenøren dokumenterer erfaring som totalentreprenør ift. Renoveringssager af sammenlignelig størrelse og form • Nedrivningssager vedrørende boliger • Risikohåndtering af sammenlignelige renoverings- og nedrivningssager Det vil trække ned i vurderingen af referencen, såfremt man ikke tydeligt kan vurdere referencens relevans ud fra de oplysninger, som ansøger har anført i referencen. Tildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1). • Pris: 40% • Projektstyring og bæredygtighed: 30% • Organisation og CV'er: 30%
Intern IDTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed36 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
Beskrivelsese udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProjektstyring og bæredygtighed
BeskrivelseProjektstyring og bæredygtighed - se udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og CV'er
BeskrivelseOrganisation og CV'er - se udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med forhandling efter udbudsloven eller EuropaParlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vandenergiforsyning, transport samt posttjenester og ophævelse af direktiv 2004/17/EF, skal en virksomheds klage over ikke at være blevet udvalgt være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller denne lovs § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. Stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Stk. 3. Har en ordregiver fulgt proceduren i § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBoligselskabet af 1944 i Nakskov
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBoligselskabet af 1944 i Nakskov
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBoligselskabet af 1944 i Nakskov
Organisation, der underskriver kontraktenBoligselskabet af 1944 i Nakskov
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse280 394 562,23 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnBo-Hus A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet280 394 562,23 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
TitelTotalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud18/06/2025
Dato for indgåelse af kontrakten10/07/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBoligselskabet af 1944 i Nakskov
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBoligselskabet af 1944 i Nakskov
Registreringsnummer62313714
AfdelingAfdeling 4, Kløvervænget
PostadresseTornskadevej 14
ByNakskov
Postnummer4900
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
EnhedAleksander Soelberg
E-mailalso@kubenman.dk
Telefon72226584
Internetadressehttps://www.bs1944.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByTønder
Postnummer6270
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Internetadressehttp://klfu.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 63133162
Internetadressehttp://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBo-Hus A/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer43704001
PostadresseHerningvej 40
ByNykøbing F
Postnummer4800
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
E-mailPost@bo-hus.dk
Telefon54130030
Internetadressehttps://bo-hus.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0325bfce-fde7-4cb1-90cb-aa2594c9f559  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen20/08/2025 11:55:35 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer545422-2025
EUT-S-nummer159/2025
Offentliggørelsesdato21/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer