« Tilbage til oversigten over alle licitationer


166/2025
567472-2025 - Resultater
Danmark – Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – Udbud af storentreprise
OJ S 166/2025 01/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFEAS Erhverv P/S
E-maillpj@feas.dk
Køberens retlige statusOrganisation, der tildeler en kontrakt, som modtager subsidier fra en ordregivende myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af storentreprise
BeskrivelseSom led i etableringen af “Spisestedet” i Universitetsbyen i Aarhus, udbyder FEAS Erhverv P/S (herefter "FEAS") nu bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med renoveringen, om- og ny-bygningen af bygning 1802/19B på Universitetsbyen 38, 8000 Aarhus C – i det tidligere Aarhus Kommunehospital. Projektet omfatter et eksisterende areal (opført i 1938) på ca. 1.250 m², inklusive kælder, samt ca. 900 m2 nybyggeri, inklusive kælder. Bygningen fungerede tidligere som spisestuer for læger, sygeplejepersonale og husassistenter. Derudover var der i bygningen undervisningslokaler for sygeplejeeleverne. Den eksisterende bygning bevares og renoveres/transformeres. Langs bygningens sydfacade placeres en ny sadeltagsbygning, bygning 1800, med samme bredde og højde som den eksisterende bygning. Spisestedet skal indeholde kantinefaciliteter for studerende samt øvrige brugere i Universitetsbyen. Derudover skal der etableres køkkenfaciliteter, herunder produktionskøkken (daglig produktion af ca. 900 kuverter), og spisearealer med ca. 400 pladser. For yderligere information henvises der til byggeprogrammet. Udførelsen af Spisestedet skal ske i 12 særskilte entrepriser, herunder én (1) storentreprise samt 11 fagentrepriser. Ved nærværende EU-udbudsproces udbydes 1 af de i alt 12 entrepriser, idet de resterende entrepriser er konkurrenceudsat eller konkurrenceudsættes på anden vis. Ved nærværende udbudsproces agerer FEAS som udbudsfuldmægtig på vegne af et offentligretligt organ (Aarhus Universitet). Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummer TN888004A.
Identifikator for procedurenfac6f4f8-c618-4486-9f81-cbce7546fda1
Tidligere bekendtgørelse243478-2025
Intern IDUniversitetsbyen - DP11_Udbudspakke 2 - Spisestedet
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudslovens §§ 58-60. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil FEAS udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som FEAS har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45212420 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med restauranter og lignende faciliteter
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseUniversitetsbyen 38  
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerI medfør af udbudslovens § 134 a skal FEAS udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1. FEAS vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. FEAS skal gøre opmærksom på, at der i medfør af artikel 5k i Rådets forordning (EU) nr. 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter "Forordningen") gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Forbuddet omfatter også tildeling af kontrakter til tilbudsgivere, som anvender støttende enheder eller underleverandører, der er omfattet af Forordningens artikel 5 k, hvis værdien af en sådan støttende enheds eller underleverandørs leverancer tegner sig for mere end 10 % af kontraktens værdi. FEAS kan derfor på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen kræve, at tilbudsgivere dokumenterer, at de ikke befinder sig i en situation omfattet af Forordningens artikel 5k. I den forbindelse kan FEAS anmode tilbudsgivere om at underskrive den til udbudsmaterialet vedlagte tro- og loverklæring vedrørende fraværet af denne tilknytning.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelE01 - Storentreprisen
BeskrivelseNærværende storentreprise omfatter hovedsageligt: byggeplads, nedbrydning, jord, murerarbejder, betonarbejder, konstruktive forstærkninger, tømrerarbejder, facadearbejder, skelet-konstruktioner, gulv og smed/blikkeslagerarbejder. Storentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45110000 Nedrivning og nedbrydning af bygninger og jordarbejde, 45262500 Murværks- og murerarbejder, 45262300 Betonarbejder, 45223200 Konstruktionsarbejder, 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde, 45430000 Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, 71550000 Smedearbejder, 45330000 Blikkenslagerarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseUniversitetsbyen 38  
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed13 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDelkontrakten tildeles den tilbudsgiver, der tilbyder det økonomisk mest fordelagtige tilbud, som identificeres på grundlag af tildelingskriteriet ”pris”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 1.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: * Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: (1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. (2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. (3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. (4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20.000 kr. til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse34 713 125,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnBrdr. Thybo A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud fra Brdr. Thybo A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet34 713 125,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenIndgået kontrakt
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud05/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten04/08/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFEAS Erhverv P/S
Registreringsnummer43729241
PostadresseFinlandsgade 14
ByAarhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedLars Peter Jensen
E-maillpj@feas.dk
Telefon+45 48804278
Internetadressehttps://feas.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBrdr. Thybo A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer10720389
PostadresseNiels Bohrs Vej 61 Stilling
BySkanderborg
Postnummer8660
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 86 52 53 88
Internetadressehttps://brdr-thybo.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID195260cb-8f91-42e4-a1d5-c5d960c23219  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen29/08/2025 08:36:13 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer567472-2025
EUT-S-nummer166/2025
Offentliggørelsesdato01/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer