« Tilbage til oversigten over alle licitationer


167/2025
571435-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Udbud af teknisk ingeniørrådgivning
OJ S 167/2025 02/09/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDanmarks Radio
E-maildrkontakt@dr.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetFritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af teknisk ingeniørrådgivning
BeskrivelseDR udbyder en ny rammeaftale vedr. teknisk ingeniørrådgivning. Rammeaftalen omfatter teknisk ingeniørrådgivning i henhold til Danske Arkitektvirksomheder og Foreningen af Rådgivende Ingeniørers ydelsesbeskrivelser, Byggeri og Landskab af 2018, samt Bygherrerådgivning af 2019. DR udbyder 2 delaftaler, hhv. øst og vest for Storebælt. Der indgås rammeaftale med én leverandør pr. delaftale.
Identifikator for proceduren013f11b4-8413-40af-a051-9165780c39b5
Intern ID8094cdeb-1379-4ad0-8b09-230aa3bb613a
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenTilbudsgiver skal vedstå sig tilbuddet i 6 mdr fra tilbudsfrist.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms8 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi10 400 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAlle deltagere i udbudsforretningen vil samtidig og skriftligt blive orienteret om resultatet af DR’s tilbudsevaluering. Underretningen til de/den vindende Tilbudsgiver(e) om, at dennes/disses tilbud er identificeret som de/det vindende tilbud, er en erklæring om, at DR har til hensigt at tildele og dermed indgå aftale med den/de pågældende Tilbudsgiver(r). Der er ingen bindende aftale eller løfte herom, før kontrakten er underskrevet af begge parter. Kontrakten underskrives umiddelbart efter udløb af stand still perioden, medmindre der i denne periode indgives en officiel klage til Klagenævnet for Udbud. DR anser ikke udbudsforretningen for afsluttet, før kontrakten er underskrevet. Meddelelse om resultatet af udbudsforretningen vil endvidere blive bekendtgjort i De Europæiske Fællesskabers Tidende i overensstemmelse med gældende regler herfor. Reglerne om klagefrister findes i § 7 i lov om Klagenævnet for Udbud. Ifølge Bekendtgørelse af lov om Klagenævnet for Udbud § 6, stk. 4 skal en klager senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagevejledningen fra Klagenævnet for Udbud kan findes på Klagenævnets hjemmeside.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.5.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket en tilbudsgiver kan indgive tilbud2
Betingelser for kontraktens udførelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket der kan tildeles kontrakter til én tilbudsgiver2
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1 Øst
BeskrivelseDer indgås rammeaftale med én leverandør, hvor opgaver tildeles direkte via separate leveranceaftaler. Denne delaftale gælder øst for Storebælt. Opgaverne vil i indhold svare til indholdet af Danske Ark og FRI's ydelsesbeskrivelser for »Byggeri og Landskab 2018« samt »Bygherrerådgivning 2019«.
Intern IDe2b42703-e7ba-4da9-95a4-391e6ae7c4ec
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerNUTS-koder: Hovedstaden DK01 Bornholm DK014 Sjælland DK02
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms5 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseDen økonomiske aktørs samlede årsomsætning for det antal regnskabsår, der anmodes om i den relevante meddelelse, i udbudsdokumenterne eller i ESPD, er som følger: - Tilbudsgiver skal angive samlet omsætning for de 3 seneste afsluttede regnskabsår. Omsætning skal være minimum kr. 16 mio. om året i alle 3 år. Udover serviceattesten vil DR kræve, at Tilbudsgiver dokumenterer sin økonomiske og finansielle formåen ved fremlæggelse af årsregnskab for de seneste 3 år, iht. udbudslovens § 154.

KriteriumReferencer på specificerede tjenester
BeskrivelseDer stilles følgende minimumskrav til Tilbudsgivers tekniske og faglige formåen: Tilbudsgiver skal i ESPD’et beskrive mindst tre (3) og højst tre (3) referencer på levering af relevante ydelser. Referencerne skal omhandle afsluttede opgaver og skal være udført inden for de seneste 3 år, jf. Udbudslovens § 155, stk. 1, nr. 2. Med relevante ydelser menes ydelser, der er leveret inden for ydelsesbeskrivelserne, jf. Bilag 1a og 1b. Referencerne skal omfatte leverancer inden for en eller flere (gerne i kombination) af følgende kategorier: 1) Energioptimering 2) Brandteknisk rådgivning 3) Lystekniske anlæg — styring og optimering 4) Indeklimaforhold – varme, køl, ventilation 5) Akustik 6) Koncertsale til akustisk/klassisk musik, kulturhuse, medborgerhuse 7) Kontorbyggeri større end 5 000 m² 8) Frikøling 9) BMS (Building Management System) Tilbudsgiver bedes beskrive: - Referencens navn - Angivelse af opgavens overordnede formål/indhold, herunder hvilken af de ovenstående kategorier referencen dækker - Tidspunkt for kontraktens udførelse DR vil vurdere Tilbudsgiveres egnethed ud fra de vedlagte referencer. Referencerne vil blive vurderet på baggrund af følgende: - Referencer vedrører ydelser, der er leveret inden for ydelsesbeskrivelserne, jf. Bilag 1a og 1b - Referencer dækker mindst 3 af de efterspurgte kategorier. - Referencerne vedrører opgaver, der er afsluttet inden for de seneste 3 år Tilbud fra Tilbudsgivere, som ikke lever op til de i udbudsbekendtgørelsen og/eller ESPD’et angivne mindstekrav, vil blive betragtet som ukonditionsmæssige og blive afvist uden yderligere evaluering. Referencer udgør dokumentation.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi55,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseOrganisation og bemanding
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces og kvalitetssikring, samt bæredygtighed
BeskrivelseProces og kvalitetssikring, samt bæredygtighed
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud29/09/2025 21:59:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Vedståelsesfrist for tilbuddet6 Måneder
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Det maksimale antal deltagere0
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionja
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud skal ifølge Klagenævnslovens § 7, stk. 2, nr. 3 være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagevejledningen fra Klagenævnet for Udbud kan findes på Klagenævnets hjemmeside.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 2 Vest
BeskrivelseDer indgås rammeaftale med én leverandør, hvor opgaver tildeles direkte via separate leveranceaftaler. Denne delaftale gælder vest for Storebælt. Opgaverne vil i indhold svare til indholdet af Danske Ark og FRI's ydelsesbeskrivelser for »Byggeri og Landskab 2018« samt »Bygherrerådgivning 2019«.
Intern ID4ca6d782-08d3-40b0-8579-c726edb28bb5
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerNUTS-koder: Syddanmark DK03 Midtjylland DK04 Nordjylland DK05
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseDen økonomiske aktørs samlede årsomsætning for det antal regnskabsår, der anmodes om i den relevante meddelelse, i udbudsdokumenterne eller i ESPD, er som følger: - Tilbudsgiver skal angive samlet omsætning for de 3 seneste afsluttede regnskabsår. Omsætning skal være minimum kr. 16 mio. om året i alle 3 år. Udover serviceattesten vil DR kræve, at Tilbudsgiver dokumenterer sin økonomiske og finansielle formåen ved fremlæggelse af årsregnskab for de seneste 3 år, iht. udbudslovens § 154.

KriteriumReferencer på specificerede tjenester
BeskrivelseDer stilles følgende minimumskrav til Tilbudsgivers tekniske og faglige formåen: Tilbudsgiver skal i ESPD’et beskrive mindst tre (3) og højst tre (3) referencer på levering af relevante ydelser. Referencerne skal omhandle afsluttede opgaver og skal være udført inden for de seneste 3 år, jf. Udbudslovens § 155, stk. 1, nr. 2. Med relevante ydelser menes ydelser, der er leveret inden for ydelsesbeskrivelserne, jf. Bilag 1a og 1b. Referencerne skal omfatte leverancer inden for en eller flere (gerne i kombination) af følgende kategorier: 1) Energioptimering 2) Brandteknisk rådgivning 3) Lystekniske anlæg — styring og optimering 4) Indeklimaforhold – varme, køl, ventilation 5) Akustik 6) Koncertsale til akustisk/klassisk musik, kulturhuse, medborgerhuse 7) Kontorbyggeri større end 5 000 m² 8) Frikøling 9) BMS (Building Management System) Tilbudsgiver bedes beskrive: - Referencens navn - Angivelse af opgavens overordnede formål/indhold, herunder hvilken af de ovenstående kategorier referencen dækker - Tidspunkt for kontraktens udførelse DR vil vurdere Tilbudsgiveres egnethed ud fra de vedlagte referencer. Referencerne vil blive vurderet på baggrund af følgende: - Referencer vedrører ydelser, der er leveret inden for ydelsesbeskrivelserne, jf. Bilag 1a og 1b - Referencer dækker mindst 3 af de efterspurgte kategorier. - Referencerne vedrører opgaver, der er afsluttet inden for de seneste 3 år Tilbud fra Tilbudsgivere, som ikke lever op til de i udbudsbekendtgørelsen og/eller ESPD’et angivne mindstekrav, vil blive betragtet som ukonditionsmæssige og blive afvist uden yderligere evaluering. Referencer udgør dokumentation.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi55,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseOrganisation og bemanding
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces og kvalitetssikring, samt bæredygtighed
BeskrivelseProces og kvalitetssikring, samt bæredygtighed
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud29/09/2025 21:59:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Vedståelsesfrist for tilbuddet6 Måneder
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Det maksimale antal deltagere0
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionja
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud skal ifølge Klagenævnslovens § 7, stk. 2, nr. 3 være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagevejledningen fra Klagenævnet for Udbud kan findes på Klagenævnets hjemmeside.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDanmarks Radio
Registreringsnummer62786515
PostadresseDR Byen
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedClara Bjerge Bang
E-maildrkontakt@dr.dk
Telefon35203040
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for udbud
Telefon+45 72405708
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID1d09c8e1-dd17-4fc3-9c71-615e33507843  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen29/08/2025 12:39:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)29/08/2025 12:55:08 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer571435-2025
EUT-S-nummer167/2025
Offentliggørelsesdato02/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer