1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje
Beskrivelse: Rammeaftalen omfatter etablering og vedligeholdelse af adgangsveje, herunder trapper og spang mellem spor og adgangsveje helt op til skærver samt asfaltveje og stier. Ydermere vil det indbefatte opsætning og reparation af låger, herunder udskiftning af lås.
Identifikator for proceduren: 52eb8ba2-1b59-4476-b0b4-bcb846822997
Tidligere bekendtgørelse: 61872dba-5956-486c-8d37-e60e4de53bb4-01
Intern ID: 2025-7046
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Offentligt udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45233260 Bygge-anlægsarbejde: gangstier
Supplerende klassifikation (cpv): 14212300 Skærver og knuste sten, 44114250 Betonfliser, 44233000 Trapper, 45233253 Belægningsarbejde på gangstier, 45233300 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje, gader og gangstier, 45233320 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af veje, 45233340 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af gangstier
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: Der er en delaftale for Vestdanmark og en delaftale for Østdanmark.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 137 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje - Vestdanmark
Beskrivelse: Rammeaftalen omfatter etablering og vedligeholdelse af adgangsveje, herunder trapper og spang mellem spor og adgangsveje helt op til skærver samt asfaltveje og stier. Ydermere vil det indbefatte opsætning og reparation af låger, herunder udskiftning af lås. Denne delaftale har geografisk arbejdssted vest for Storebælt.
Intern ID: 1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45233260 Bygge-anlægsarbejde: gangstier
Supplerende klassifikation (cpv): 14212300 Skærver og knuste sten, 44114250 Betonfliser, 44233000 Trapper, 45233253 Belægningsarbejde på gangstier, 45233300 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje, gader og gangstier, 45233320 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af veje, 45233340 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af gangstier
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: Vest for Storebælt.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 4 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 1
Yderligere oplysninger om fornyelser: Option 1 er en forlængelse af aftalen på 1 år. For optionen gælder nærværende rammeaftales rammer og vilkår. Det vil være den senest prisregulerede tilbudsliste, som er gældende for optionen.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 55 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 157 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Tildeling af Delaftalen vil ske på baggrund af tildelingskriteriet det økonomiske mest fordelagtige tilbud baseret på pris.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Banedanmark
Organisation, der udfører betalingen: Banedanmark
5.1.
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje - Østdanmark
Beskrivelse: Rammeaftalen omfatter etablering og vedligeholdelse af adgangsveje, herunder trapper og spang mellem spor og adgangsveje helt op til skærver samt asfaltveje og stier. Ydermere vil det indbefatte opsætning og reparation af låger, herunder udskiftning af lås. Denne delaftale har geografisk arbejdssted øst for Storebælt.
Intern ID: 2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45233260 Bygge-anlægsarbejde: gangstier
Supplerende klassifikation (cpv): 14212300 Skærver og knuste sten, 44114250 Betonfliser, 44233000 Trapper, 45233253 Belægningsarbejde på gangstier, 45233300 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje, gader og gangstier, 45233320 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af veje, 45233340 Funderingsarbejde i forbindelse med anlæg af gangstier
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: Øst for Storebælt.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 4 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 1
Yderligere oplysninger om fornyelser: Option 1 er en forlængelse af aftalen på 1 år. For optionen gælder nærværende rammeaftales rammer og vilkår. Det vil være den senest prisregulerede tilbudsliste, som er gældende for optionen.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 82 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 94 300 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Tildeling af Delaftalen vil ske på baggrund af tildelingskriteriet det økonomiske mest fordelagtige tilbud baseret på pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Klagenævnet for Udbud
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 119 213 700,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse: 157 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi: 137 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale:
Den maksimale værdi for rammeaftalen: 63 250 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen: 55 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: FORSTAS A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje Vestdanmark - FORSTAS A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 51 418 400,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje Vestdanmark - FORSTAS A/S
Dato for indgåelse af kontrakten: 08/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 356730-2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0002
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale:
Den maksimale værdi for rammeaftalen: 94 300 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen: 82 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: FORSTAS A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje Østdanmark - FORSTAS A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0002
Værdien af tilbuddet: 67 795 300,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Etablering og vedligeholdelse af adgangsveje Østdanmark - FORSTAS A/S
Dato for indgåelse af kontrakten: 08/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 356730-2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 6
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Caroline Renèe Tannebæk Godborg
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: FORSTAS A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: DK29615756
Postadresse: Prins Georgs Kvarter 3
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Telefon: +45 91532248
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001, LOT-0002
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 0ab1700f-6a65-4752-9f0b-689b86043ef8 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 12/09/2025 10:58:54 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 12/09/2025 12:02:33 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 600291-2025
EUT-S-nummer: 176/2025
Offentliggørelsesdato: 15/09/2025