« Tilbage til oversigten over alle licitationer


176/2025
600863-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Gaderengøring og -fejning – Udbud af renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune
OJ S 176/2025 15/09/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBallerup Kommune
E-mailamim@balk.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune
BeskrivelseBallerup kommune udbyder hermed udbud af renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune.
Identifikator for procedurenccf755dd-b479-4f6f-a463-2fffa47e90dc
Intern ID265124035
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet omfatter kontrakt vedrørende renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90610000 Gaderengøring og -fejning
Supplerende klassifikation (cpv): 34144430 Køretøjer til fejning af veje, 34921100 Gadefejemaskiner, 77310000 Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder, 90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester, 90612000 Gadefejning
2.1.2.
Udførelsessted
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms18 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune
BeskrivelseBallerup kommune udbyder hermed udbud af renhold af kommunale vejarealer i Ballerup kommune.
Intern ID265124035
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90610000 Gaderengøring og -fejning
Supplerende klassifikation (cpv): 34144430 Køretøjer til fejning af veje, 34921100 Gadefejemaskiner, 77310000 Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder, 90600000 Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester, 90612000 Gadefejning
5.1.2.
Udførelsessted
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed72 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms18 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
Adresse på udbudsdokumenternehttps://permalink.mercell.com/265124035.aspx
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogTilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud13/10/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Vedståelsesfrist for tilbuddet4 Måneder
Oplysninger om offentlig iværksættelse
Åbningsdato13/10/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseBallerup Kommune
Organisation, der behandler tilbudBallerup Kommune
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBallerup Kommune
Registreringsnummer58271713
PostadresseHold-An Vej 7
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedAmin Massigeh
E-mailamim@balk.dk
Telefon+45 44772000
Fax+45 44772733
Internetadressehttp://www.ballerup.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc720c49a-fdeb-4e56-979a-5c15e0af72e1  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/09/2025 12:50:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)11/09/2025 12:52:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer600863-2025
EUT-S-nummer176/2025
Offentliggørelsesdato15/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer