Kloakmestre er en mangelvare Der bliver uddannet færre kloakmestre – mens behovet er stigende. Foto: Unsplash.

Kloakmestre er en mangelvare

Der bliver uddannet markant færre kloakmestre, og det er skidt – for der er markant større behov for dem

Fra starten af 1990'erne har det snarere været reglen frem for undtagelsen, at omkring 250-300 nye kloakmestre kom til hvert år.  

Men sådan har det ikke været i de sidste 15 år, hvor der løbende har været et fald og nu næsten en halvering i antallet. Ved den seneste eksamen i april 2025 blev der kun uddannet ca. 170 kloakmestre, og for 10 år siden var tallet ca. 300. 

Samtidig er behovet stigende for kloakmestre. Højere vandstande i vandløb, fjorde og have betyder også højere vandstande i kloakledningerne. Det giver arbejde til kloakbranchen, blandt andet i form af kloakseparering. Et stigende antal rotter og en travl byggebranche betyder også mere arbejde. 

De stigende grundvandsniveauer mange steder i landet betyder også, at kloakmestre ofte skal ændre eller flytte tidligere faskiner til regnvand og nedsivningsanlæg over de nye højere grundvandsniveauer for at sikre anlæggenes funktion. 

Arbejdsopgaverne er: 

Kloaksystemer i nye huse 

Separering af gamle fællessystemet 

Håndtering af regnvand på egen grund (LAR) 

Forbedring af afløb i det åbne land 

Tilslutning til tryksatte kloaksystemer 

Uddannelse 

Uddannelsen til kloakmester foregår på Teknologisk Institut i Taastrup og på erhvervsskoler rundt om i landet:  

AMU Fyn, AMU Nordjylland, AMU Vest, Next Glostrup, Learnmark i Horsens, Mercantec, Aarhus Tech, ZBC - Selandia og EUC Sjælland, Campus Køge. 

 På erhvervsskolerne er uddannelsen på dagskole og opdelt i moduler, som tages efter hinanden i en længere periode, og der er arbejdsmarkedstilskud til kursisterne. 

-kis 

  

11/6 2025