« Tilbage til oversigten over alle licitationer


178/2025
607059-2025 - Resultater
Danmark – Vinduespudsning – Vinduespolering til Københavns Kommune
OJ S 178/2025 17/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
E-mailns61@kk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVinduespolering til Københavns Kommune
BeskrivelseVed nærværende udbud har Ordregiver indhentet tilbud på vinduespolering i Københavns kommune, på bygninger som ligger under distrikt 1-5.
Identifikator for proceduren6ccfe69a-8c18-4cc7-b45e-98e5aea5c220
Tidligere bekendtgørelse5a647c68-b4d7-4e9f-80ca-6ededf4e5eca-01
Intern ID2025-0024701
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemført som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Ordregiver gør opmærksom på, at der under offentligt udbud ikke gennemføres forhandlinger inden tildeling af en kontrakt, ligesom der heller ikke finder en kontraktforhandling sted efter tildeling af kontrakten.Proceduren for udbuddet er beskrevet i udbudsbetingelserne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms34 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerTilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiver er omfattet af en af de i udbudslovens § § 134a, 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. Tilbudsgiver vil ligeledes blive udelukket fra deltagelse såfremt denne er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 4, 5, 6, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, stk. 1-3. Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i henhold til Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, ifølge artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Ordregiver kan som følge heraf, på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen, kræve, at tilbudsgivere dokumenterer, at de ikke er omfattet af Forordningen, og kan i den forbindelse bl.a. anmode tilbudsgivere om at underskrive den med udbudsmaterialet vedlagte tro- og loverklæring om dette forhold.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelVinduespolering til Københavns Kommune
BeskrivelseVed nærværende udbud har Ordregiver indhentet tilbud på vinduespolering i Københavns kommune, på bygninger som ligger under distrikt 1-5.
Intern ID2025-0024701
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90911300 Vinduespudsning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed24 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver kan forlænge Aftalen med op til 2 gange 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms34 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi42 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseTildelingskriteriet "Pris" er beskrevet i udbudsbetingelsernes pkt. 7.
Kategori for tildelingskriteriet fast værdiFast værdi (i alt)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse34 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse42 500 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi34 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen42 500 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen34 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnAnders Andersen's Rengøring A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorAnders Andersen's Rengøring A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet6 206 331,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-0024701-1
TitelDistrikt 1
Dato for indgåelse af kontrakten02/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen339201-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Vinder
Officielt navnForenede Service A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorForenede Service A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 333 628,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-0024701-5
TitelDistrikt 5
Dato for indgåelse af kontrakten02/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen339201-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Vinder
Officielt navnOttzen & Co I/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorOttzen & Co I/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 226 046,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-0024701-4
TitelDistrikt 4
Dato for indgåelse af kontrakten02/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen339201-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Vinder
Officielt navnProfil Service A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorProfil Service A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet5 411 730,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-0024701-3
TitelDistrikt 3
Dato for indgåelse af kontrakten02/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen339201-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Vinder
Officielt navnQWC ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorQWC ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet5 744 576,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten2025-0024701-2
TitelDistrikt 2
Dato for indgåelse af kontrakten02/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen339201-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKøbenhavns Kommune - Økonomiforvaltningen
Registreringsnummer64942212
AfdelingØkonomiforvaltningen
PostadresseBorups Allé 177
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedAdnan Khan
E-mailns61@kk.dk
Telefon+45 51778722
Fax+45 51778722
Internetadressehttps://www.kk.dk/udbud
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnAnders Andersen's Rengøring A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer41465972
PostadresseRugvænget 40
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedAnders Andersen's Rengøring A/S
E-mailinfo@aaren.dk
Telefon43999999
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnForenede Service A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer11394914
PostadresseBorupvang 5E
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedForenede Service A/S
Telefon20333261
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0006
Officielt navnOttzen & Co I/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer25479939
PostadresseVirumgade 11 A
ByVirum
Postnummer2830
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedOttzen & Co I/S
Telefon39640484
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0007
Officielt navnProfil Service A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer30828240
PostadresseVallensbækvej 10A
ByBrøndby
Postnummer2605
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedProfil Service A/S
Telefon88271766
Fax36171766
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0008
Officielt navnQWC ApS
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed
Registreringsnummer40265872
Postadressefabriksparken 38 1 sal
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedQWC ApS
E-mailjack@qwc.dk
Telefon28562827
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0009
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID31902603-65f0-434c-9da8-b28413c591bd  -  02
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/09/2025 06:48:05 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)16/09/2025 06:48:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer607059-2025
EUT-S-nummer178/2025
Offentliggørelsesdato17/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer