« Tilbage til oversigten over alle licitationer


183/2025
624000-2025 - Resultater
Danmark – Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – Tildelingsbekendtgørelse af rammeaftale vedr. bygherrerådgivning og teknisk rådgivning, Marina City
OJ S 183/2025 24/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKolding Kommune
E-mailtogad@kolding.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTildelingsbekendtgørelse af rammeaftale vedr. bygherrerådgivning og teknisk rådgivning, Marina City
BeskrivelseKolding Kommune bekendtgør ved nærværende bekendtgørelse, at Kolding Kommune har indgået rammeaftale med Rambøll Danmark A/S.Rammeaftalen vedrører bygherrerådgivning ifm. etablering af Marina City og teknisk rådgivning ifm. marine anlæg, Marina City i Kolding.Den udbudte opgave indeholder teknisk rådgivning ifm. en række delopgaver/- entrepriser af meget forskellig karakter, indhold og størrelse. Rådgiverydelserne spænder ganske bredt og omfatter både ingeniørmæssige og landskabsarkitektmæssige kompetencer.
Identifikator for procedurena8b1279d-af9d-4ed9-bc3d-ab24aa3c1eaf
Tidligere bekendtgørelse704546-2024
Intern ID37392-0029
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOrdregiver udbyder ved nærværende udbudsbekendtgørelse en rammeaftale indeholdende bygherrerådgivning vedrørende etablering af Marina City og teknisk rådgivning i forbindelse med marine anlæg, Marina City i Kolding.Udbuddet udbydes som udbud med forhandling i henhold til §§ 61-66 i Lovbekendtgørelse 2023-01-06 nr. 10 (udbudsloven) - (implementering af Direktiv2014/24/EU (udbudsdirektivet)).Udbudsproceduren er således opdelt ved en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase.PRÆKVALIFIKATION:Ansøger skal udarbejde en prækvalifikationsanmodning på baggrund af udbudsmaterialet. Ansøgningen skal afgives inden ansøgningsfristens udløb. Der er mindstekrav til teknisk/faglig og Økonomis/finansiel formåen. Der stilles krav til ansøgningen og dokumentation. Kravene fremgår af udbudsbetingelserne. Tilsvarende skal Ansøger udfylde ESPD-dokument, der er tilgængelig på udbudsportalen.Begrænsning af antallet af ansøgere: Såfremt der er mere end 3 egnede ansøgere, foretager Ordregiver en begrænsning af ansøgerne, der vil blive opfordret til at deltage i forhandlingerne. Dette sker på baggrund af ansøgernes medsendte referencer. Herefter udvælges de mest egnede ansøgere til at afgive tilbud. Udvælgelseskriterierne fremgår af udbudsbetingelserne.Udvælgelseskriterier: Udvælgelsen blandt egnede ansøgere vil ske på baggrund af en vurdering af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de bedste og mest relevante referencer for bygherrerådgivning, projektering, udførelse og anlæg af sammenlignelige opgave af tilsvarende størrelse og kompleksitet. Ved bedømmelsen vægtes relevansen af referencerne i forhold til den udbudte opgave, der nærmere er beskrevet i udbudsbetingelserne, herunder:Vurderingen af hvilke ansøgere, der har præsenteret de mest relevante referencer vil blive baseret på en samlet helhedsvurdering af, hvorvidt referencerne - enkeltvist eller tilsammen - dokumenterer en høj grad af erfaring med udførelse af tilsvarende opgaver.Referencer inden for de seneste 3 år tillægges mere vægt end referencer, der er ældre end 3 år. Med ”referencer inden for de seneste 3 år” menes, at afslutningen af rådgivningen og/eller væsentlige ydelsesfaser ligger inden for 3 år regnet fra fristen for aflevering af Ansøgningen om prækvalifikation i nærværende udbud.Ved ”væsentlige ydelsesfaser” inden for bygherrerådgivning forstås her afsluttede ydelser i henhold til YBR 19 (jf. bilag 10) pkt. 2, 3, 7.9, 7.11, 7.22, 7.28, 7.34, 7.48, 7.50, 7.51, 7.53 eller 7.54.Ved ”væsentlige ydelsesfaser” inden for teknisk rådgivning forstås her afsluttede ydelser i henhold til. YBA 19 (jf. bilag 9) pkt. 4, 5, 6, 7 eller 8.Det er også muligt at vedlægge referencer for igangværende kontrakter/aftaler, men opgaver som er færdigudført vægtes højere.Der er ikke en begrænsning i antallet af referencer, der medsendes. Der er heller ikke yderligere formkrav/-begrænsning til udfærdigelsen af referencerne end allerede angivet.Ved bedømmelsen af relevansen af Rådgiverens referencer vil der blive lagt særlig vægt på følgende kriterier:a) at så mange referencer som muligt vedrører bygherrerådgivning med et rådgiverhonorar på min. 1 mio. kr. ekskl. moms.at så mange referencer som muligt vedrører teknisk rådgivning ifm. en hoved- eller totalentreprisesum på minimum 10 mio. kr. ekskl. moms.b) at så mange referencer som muligt viser erfaring med bæredygtighed i byudvikling og bæredygtighed i anlægsarbejder.C) at så mange referencer som muligt viser erfaring i forhold til den udbudte bygherrerådgivning.d) at så mange referencer som muligt viser erfaring i forhold til den udbudte tekniske rådgivning.Såfremt en reference mangler en/flere af den ovenfor nævnte oplysningstyper, vil dette ikke nødvendigvis føre til at referencen ikke optages til vurdering ifm. udvælgelsen, men vil komme ansøgeren mindre til gavn ved udvælgelsen.SERVICEATTEST, ERKLÆRING UNDER ED ELLER ERKLÆRING PÅ TRO OG LOVE:Fremlæggelse af dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD’et vil blive indhentet i forbindelse med prækvalifikation. Der henvises til udbudsbetingelserne.DET INDLEDENDE TILBUD: De prækvalificerede ansøgere (Tilbudsgivere) afgiver det indledende tilbud på baggrund af udbudsmaterialet. Det indledende tilbud skal afgives inden tilbudsfristens udløb. Der stilles krav til indholdet af tilbuddet. Kravene fremgår af udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele rammeaftalen på grundlag af det indledende tilbud. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse heraf.FORHANDLINGSFASEN: Ved forhandling om de indledende tilbud, indkaldes hver tilbudsgiver til et individuelt forhandlingsmøde. Der henvises til udbudsbetingelserne for en nærmere beskrivelse heraf.Eventuelle yderligere forhandlingsmøder:Ordregiver forventer ikke, at der er behov for yderligere forhandlingsmøder. Tilbudsgiver gøres opmærksom på, at der kan indlægges yderligere forhandlingsmøder, såfremt Ordregiver vurderer, at der er et behov herfor. I givet fald vil alle tilbudsgiverne samtidig blive orienteret herom med angivelse af dagsorden. Ligeledes vil udbudstidsplanen i så fald justeres.Ordregiver forbeholder sig ligeledes retten til at reducere antallet af tilbudsgivere. Reduktion i antallet af tilbudsgivere vil i givet fald ske på grundlag af det fastlagte tildelingskriterium med tilhørende underkriterier, jf. udbudslovens § 66, stk. 3.DET ENDELIGE TILBUD:Hvis Ordregiver ikke tildeler rammeaftalen på baggrund af det indledende tilbud, skal Tilbudsgiver afgive det endelige tilbud inden tilbudsfristens udløb. Der stilles krav til indholdet af tilbuddet. Kravene fremgår af udbudsbetingelserne.TILDELINGSKRITERIE:Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Kriterierne for udvælgelse af det økonomisk mest fordelagtige tilbud samt deres vægtning er følgende: Organisation og bemanding (vægter 30 %), Metodebeskrivelse (vægter 20 %), Pris (vægter 50 %). Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 11.2.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTildelingsbekendtgørelse af rammeaftale vedr. bygherrerådgivning og teknisk rådgivning, Marina City
BeskrivelseKolding Kommune bekendtgør ved nærværende bekendtgørelse, at Kolding Kommune har indgået rammeaftale med Rambøll Danmark A/S.Rammeaftalen vedrører bygherrerådgivning ifm. etablering af Marina City og teknisk rådgivning ifm. marine anlæg, Marina City i Kolding.Den udbudte opgave indeholder teknisk rådgivning ifm. en række delopgaver/- entrepriser af meget forskellig karakter, indhold og størrelse. Rådgiverydelserne spænder ganske bredt og omfatter både ingeniørmæssige og landskabsarkitektmæssige kompetencer.
Intern ID37392-0029
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.5.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi500 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseTildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Kriterierne for udvælgelse af det økonomisk mest fordelagtige tilbud samt deres vægtning er følgende: Organisation og bemanding (vægter 30 %), Metodebeskrivelse (vægter 20 %), Pris (vægter 50 %). Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 11.2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding (vægter 30 %)
BeskrivelseTildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Kriterierne for udvælgelse af det økonomisk mest fordelagtige tilbud samt deres vægtning er følgende: Organisation og bemanding (vægter 30 %), Metodebeskrivelse (vægter 20 %), Pris (vægter 50 %). Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 11.2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMetodebeskrivelse (vægter 20 %)
BeskrivelseTildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Kriterierne for udvælgelse af det økonomisk mest fordelagtige tilbud samt deres vægtning er følgende: Organisation og bemanding (vægter 30 %), Metodebeskrivelse (vægter 20 %), Pris (vægter 50 %). Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 11.2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale delvis uden og delvis med fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenKolding Kommune
Organisation, der udfører betalingenKolding Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse500 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse500 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi10 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen15 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen10 000 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorOJ S 225/2024 19/11/2024
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet15 000 000,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenRådgiverkontrakt
TitelRammeaftale vedr. bygherrerådgivning og teknisk rådgivning, Marina City Kolding Kommune
Dato for indgåelse af kontrakten12/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen704546-2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKolding Kommune
Registreringsnummer29189897
AfdelingBy- og Udviklingsforvaltningen
PostadresseNytorv 11
ByKolding
Postnummer6000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedTorben Gade
E-mailtogad@kolding.dk
Telefon+45 21203136
Denne organisations roller
Køber
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer35128417
PostadresseLysholt Allé 6 og 10
ByVejle
Postnummer7100
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedIda Rasmussen
E-mailidrn@ramboll.dk
Telefon6036 1945
Internetadressehttps://www.ramboll.com/da-dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID4e5acb58-2f1a-4c9a-b191-bfaa6f9bb1a2  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen22/09/2025 18:51:54 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)22/09/2025 18:52:07 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer624000-2025
EUT-S-nummer183/2025
Offentliggørelsesdato24/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer