See the notice on TED website
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Energinet Eltransmission A/S
Den ordregivende enheds aktiviteter: Elektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: On-load tap-changers (OLTCs) on the Great Belt HVDC connection
Beskrivelse: The task is to purchase and install vacuum diverter switch inserts for the on-load tap-changers (OLTCs) on the converter transformers on the Great Belt HVDC connection. The vacuum diverter switches are to replace the existing diverter switches that utilize conventional technology for the switching process in an oil filled chamber. The Great Belt HVDC connection is a vital link between the east and west part of Denmark. The link includes 2x3+1 converter transformers with OLTCs. We want to purchase eight vacuum diverter switch inserts for the OLTCs, seven of which are to be installed in the existing OLTCs and one of which will be kept as a spare. Currently the transformers are equipped with MR R II 1202 – 72.5/C-12221WS oil OLTCs, which are to be replaced with vacuum technology to improve the performance and reduce the maintenance costs. The diverter switch inserts must be compatible with the existing OLTCs.
Identifikator for proceduren: ec908529-4e78-4364-a0c7-31a3602f0be0
Tidligere bekendtgørelse: 5ffb2f3b-11d0-4cd8-95d5-9184ca586052-01
Intern ID: 24/04494
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45453000 Eftersyn og istandsættelsesarbejder, 71631000 Teknisk inspektion
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: Great Belt Bridge, DK-4220 Korsør
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 5 100 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: On-load tap-changers (OLTCs) on the Great Belt HVDC connection
Beskrivelse: The task is to purchase and install vacuum diverter switch inserts for the on-load tap-changers (OLTCs) on the converter transformers on the Great Belt HVDC connection. The vacuum diverter switches are to replace the existing diverter switches that utilize conventional technology for the switching process in an oil filled chamber. The Great Belt HVDC connection is a vital link between the east and west part of Denmark. The link includes 2x3+1 converter transformers with OLTCs. We want to purchase eight vacuum diverter switch inserts for the OLTCs, seven of which are to be installed in the existing OLTCs and one of which will be kept as a spare. Currently the transformers are equipped with MR R II 1202 – 72.5/C-12221WS oil OLTCs, which are to be replaced with vacuum technology to improve the performance and reduce the maintenance costs. The diverter switch inserts must be compatible with the existing OLTCs.
Intern ID: 24/04494
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 45453000 Eftersyn og istandsættelsesarbejder, 71631000 Teknisk inspektion
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysninger: Great Belt Bridge, DK-4220 Korsør
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 4 544 826,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publica-tion date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered into a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision. 4. 30 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union which clarifies the reasons for the contract being awarded without prior publication of a contract notice (when the procedure described in section 4 of the Act on the Danish Complaints Board for Public Procurement (klagenævns-loven) has been followed). Energinet shall follow the procedure in Section 4 of the Act on the Board of Appeal (Consolidated Act No 593 of 2.6.2016 on the Public Procurement Board of Appeal, available at: www.retsinformation.dk). Thus, the intended contract will not be concluded before the expiry of 10 calendar days with effect from the day following the date of publication of this notice, cf. Section 4 (1) (2) of the Act on the Board of Appeal.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Energinet Eltransmission A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Energinet Eltransmission A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Energinet Eltransmission A/S
Organisation, der udfører betalingen: Energinet Eltransmission A/S
Organisation, der underskriver kontrakten: Energinet Eltransmission A/S
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 4 544 826,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager
Anden begrundelse: The task is to buy and install new diverter-switch-inserts(DSI) for the on-load-tap-changers (OLTCs) installed in the single-phased 400/164kV converter transformers with two secondary windings belonging to the Great-Belt HVDC-link . These transformers are specially designed and used exclusively in conjunction with HVDC plants, which makes them extremely rare, even when compared to other 400kV transformers. Energinet Eltransmission A/S has been in dialogue with Reinhausen who has designed and built the existing OLTCs for these transformers and part of their business model is to offer retrofit solutions, where they replace old DSIs (the main wear part) with new ones that are designed to be installed directly in the remaining part of the OLTCs on the converter transformer, Reinhausen is the OEM and has therefore an in-depth knowledge which means Energinet Eltransmission A/S directly minimizes the risk of breakdowns and subsequent failures on some of our most critical components. Furthermore, it is estimated that another supplier would have to develop something from scratch to fit into the existing OLTCs as it is not possible to use elements of other labels to replace the existing diverter. And the economic value of the contract will not be able to measure up to the development costs of being able to fulfill the contract. In addition, it is specified that Energinet Eltransmission A/S wants DSIs that utilize vacuum technology, as this is today the standard and even cheaper to purchase compared to oil technology.
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Reinhausen Nordic AB
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: On-load tap-changers (OLTCs) on the Great Belt HVDC connection
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 4 544 826,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelsesland: Sverige
Underentreprise: Nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 24/04494
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 21/10/2024
Dato for indgåelse af kontrakten: 25/11/2024
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Energinet Eltransmission A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
Udvalg af tilbud:
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi: 4 544 826,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi: 4 544 826,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Energinet Eltransmission A/S
Registreringsnummer: 39 31 48 78
Postadresse: Tonne Kjærsvej 65
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Enhed: Kirsten Ebstrup
Telefon: +45 70102244
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37 79 55 26
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405708
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10 29 48 19
Postadresse: Carl Jacobsen Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Reinhausen Nordic AB
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: SE556890167101
Postadresse: Mallslingan 24
By: Täby
Postnummer: 18766
Landsdel (NUTS): Stockholms län (SE110)
Land: Sverige
Telefon: +46 08-17 78 70
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: c0526b9c-0cdf-41cb-8cf0-2674325a528d - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 02/10/2025 11:47:42 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 02/10/2025 11:49:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 648195-2025
EUT-S-nummer: 190/2025
Offentliggørelsesdato: 03/10/2025