« Tilbage til oversigten over alle licitationer


190/2025
649699-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Varde Kommune - Udbud af energimærkning
OJ S 190/2025 03/10/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVarde Kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVarde Kommune - Udbud af energimærkning
BeskrivelseUdbud af energimærkning af kommunale bygninger, for Varde Kommune, der er omfattet af kravet om regelmæssig energimærkning, med definerede kvalitetskrav. Udførelsesperiode november 2025 til 30/4 2026. Der henvises til udbudsdokumenterne for en nærmere beskrivelse af den udbudte opgave. Nærværende udbudsbekendtgørelse udsendes for at gøre interesserede opmærksom på ovenfor omtalte udbud af energimærkning. Bemærk, at tilbudsperioden er iht. tidligere udsendte forhåndsmeddelelse forkortet til at vare fra 27. august 2025 til 9. september 2025 kl. 10.00. En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134a, § 135 eller § 136. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2, 4 og 6. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Ansøger angiver oplysningerne om udelukkelsesgrundene i ESPD’ets DEL III.
Identifikator for procedurena931500c-2813-48d5-af75-363f95019d95
Tidligere bekendtgørelse474215-2025
Intern IDVarde Kommune - Udbud af energimærkning
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i overensstemmelse med Udbudslovens § 58-60.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelVarde Kommune - Energimærkning
BeskrivelseUdbud af energimærkning af kommunale bygninger, for Varde Kommune, der er omfattet af kravet om regelmæssig energimærkning, med definerede kvalitetskrav. Udførelsesperiode november 2025 til 30/4 2026. Der henvises til udbudsdokumenterne for en nærmere beskrivelse af den udbudte opgave. Nærværende udbudsbekendtgørelse udsendes for at gøre interesserede opmærksom på ovenfor omtalte udbud af energimærkning. Bemærk, at tilbudsperioden er iht. tidligere udsendte forhåndsmeddelelse forkortet til at vare fra 27. august 2025 til 9. september 2025 kl. 10.00. En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134a, § 135 eller § 136. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2, 4 og 6. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Ansøger angiver oplysningerne om udelukkelsesgrundene i ESPD’ets DEL III.
Intern IDVarde Kommune - Energimærkning
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris (Aftalebilag 3 - Tilbuds- og bygningsliste)
BeskrivelseUnderkriteriet ”Pris” vurderes på baggrund af den samlede tilbudssum, som Tilbudsgiver har angivet på første fane i ” Aftalebilag 3 - Tilbuds- og bygningsliste”.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnBeskrivelse af kvalitet (procesbeskrivelse og organisation)
BeskrivelseUnderkriteriet ”Beskrivelse af kvalitet” vurderes på baggrund af følgende delkriterier og deres vægtning: • Organisation og CV’er - (50% af Beskrivelse af kvalitet) • Procesbeskrivelse - (50% af Beskrivelse af kvalitet)
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: Der henvises til Lov om Klagenævnet for udbud. I forbindelse med prækvalifikation skal klage, over ikke at være blevet udvalgt, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller denne lovs § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. Stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenVarde Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenVarde Kommune
Organisation, der udfører betalingenVarde Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenVarde Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 041 497,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnOBH Ingeniørservice A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud - OBH Ingeniørservice A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet2 041 497,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenVarde Kommune - Energimærkning
Dato for indgåelse af kontrakten29/09/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenVarde Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
Type modtagne indgivelserTilbud fra mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVarde Kommune
Registreringsnummer29189811
PostadresseBytoften 2
ByVarde
Postnummer6800
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Telefon+45 79 94 68 00
Internetadressehttps://vardekommune.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 63133162
Internetadressehttp://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Internetadressehttp://klfu.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnOBH Ingeniørservice A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer66819116
PostadresseAgerhatten 25
ByOdense SØ
Postnummer5220
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Internetadressehttps://www.obh-gruppen.dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID15452c1f-4d1b-4572-b6b5-b5c5dbadd655  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen02/10/2025 08:59:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer649699-2025
EUT-S-nummer190/2025
Offentliggørelsesdato03/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer