« Tilbage til oversigten over alle licitationer


192/2025
654831-2025 - Resultater
Danmark – Rådgivning i forbindelse med byggeri – Bygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
OJ S 192/2025 07/10/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFrederiksberg Kommune
E-mailnatm@kubenman.dk
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for Frederiksberg Kommunes Plejeboligmasterplan, hvor det er planlagt at udfase gamle utidssvarende plejehjem og erstatte dem med tidssvarende boliger. Dette for at sikre borgerne moderne plejeegnede boliger, lejerettigheder og for at sikre medarbejderne ordentlige arbejdsforhold. Det er således besluttet at nedrive det eksisterende Plejecenter og etablere nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej med 140 plejeboliger. Projektet består af almene boliger samt tilhørende servicearealer. De almene boliger opføres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Servicearealerne opføres for kommunale midler og skal opfylde Frederiksberg Kommunes krav hertil. Frederiksberg Kommune ønsker med nærværende udbud at indgå aftale om bygherrerådgivning i forbindelse med den samlede proces frem til aflevering af Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej. Udbuddet af bygherrerådgiverkontrakten gennemføres som et udbuds med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen er valgt på baggrund af opgavens kompleksitet. Krav til opgaven fremgår af Opgavebeskrivelsen, samt udfyldt Ydelsesskema i henhold til Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning, 2019, der indgår i udbudsmaterialet. De kontraktmæssige krav fremgår af bygherrerådgiverkontrakten, baseret på ABR Forenklet med fravigelser og tilføjelser som angivet i kontrakten
Identifikator for proceduren0c4db952-230d-4405-bd4e-b369bc0ff9ca
Tidligere bekendtgørelse103471-2025
Intern IDBygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenudbuddet gennemføres iht. udbudslovens §§ 61-66
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerOrdregiver gør opmærksom på, at en ansøger vil blive udelukket fra deltagelse hvis ansøgeren er omfattet af: a) en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a-136 samt en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 og 2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Der kan ligeledes ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ansøger skal som en del af ansøgningen om prækvalifikation udfylde et Fælles Europæisk Udbudsdokument (ESPD), der er en egen-erklæring, der har til formål at fungere som et foreløbigt bevis for, at ansøgerne opfylder kravene med hensyn til egnethed, udelukkelse og udvælgelse. Ordregiver indhenter dokumentationen fra den tilbudsgiver, som ordregiver agter at indgå kontrakt med. På baggrund af oplysningerne i ESPD’erne samt eventuelle referenceark vil Frederiksberg Kommune udvælge (prækvalificere) de 4 ansøgere, der vurderes bedst egnede til at varetage den udbudte kontrakt, til at afgive tilbud på denne. Udbuddet af bygherrerådgiverkontrakten gennemføres som udbud med forhandling jf. §§ 61-66 i overensstemmelse med Udbudsloven. Er antallet af ansøgere, der opfylder mindstekravene, større end 4, vil kommunen prækvalificere de 4, der vurderes bedst egnede på baggrund af mest relevante referencer. Referencerne vurderes i forhold til beskrivelsen af den udbudte opgave, idet der ved vurdering af referencernes relevans lægges vægt på, at deres indhold og størrelse er sammenlignelige med den udbudte opgave. Hertil kommer, at jo flere relevante referencer op til de 6 maksimale referencer, des mere positivt vil dette indgå i den samlede vurdering af referencer. Udvælgelsen vil ske ved at vurdere om referencerne ligner det udbudte projekt og ved at lægge vægt på i hvilken grad, der vises erfaring med: o Varetagelse af bygherrerådgivning i alle faser af et tilsvarende byggeri o Udarbejdelse af Byggeprogram o Varetagelse af arkitektkonkurrencer, hvor arkitektrådgiver overdrages til totalentreprenør o Nybyg af plejecenterfaciliteter iht. lov om almene boliger o Nybyg af boligbyggeri i sammenlignelig størrelse o Byggesager i tættere bebygget område o Varetagelse af brugerinddragelse o Varetagelse af bæredygtighedsrådgivning o Varetagelse af commissioningledelse Der henvise til beskrevne udvælgelseskriterier i nærværende udbudsbekendtgørelse samt Udbudsbetingelserne i øvrigt.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelBygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
BeskrivelseNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for Frederiksberg Kommunes Plejeboligmasterplan, hvor det er planlagt at udfase gamle utidssvarende plejehjem og erstatte dem med tidssvarende boliger. Dette for at sikre borgerne moderne plejeegnede boliger, lejerettigheder og for at sikre medarbejderne ordentlige arbejdsforhold. Det er således besluttet at nedrive det eksisterende Plejecenter og etablere nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej med 140 plejeboliger. Projektet består af almene boliger samt tilhørende servicearealer. De almene boliger opføres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Servicearealerne opføres for kommunale midler og skal opfylde Frederiksberg Kommunes krav hertil. Frederiksberg Kommune ønsker med nærværende udbud at indgå aftale om bygherrerådgivning i forbindelse med den samlede proces frem til aflevering af Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej. Udbuddet af bygherrerådgiverkontrakten gennemføres som et udbuds med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen er valgt på baggrund af opgavens kompleksitet. Krav til opgaven fremgår af Opgavebeskrivelsen, samt udfyldt Ydelsesskema i henhold til Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning, 2019, der indgår i udbudsmaterialet. De kontraktmæssige krav fremgår af bygherrerådgiverkontrakten, baseret på ABR Forenklet med fravigelser og tilføjelser som angivet i kontrakten
Intern IDBygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed72 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris - Der henvises til udbudsbetingelserne
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces og bemanding
BeskrivelseProces og bemanding
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstillperioden. Hvis klagen ikke indgives i standstillperioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1)
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresFrederiksberg Kommune
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresFrederiksberg Kommune
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresFrederiksberg Kommune
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenFrederiksberg Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineFrederiksberg Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenFrederiksberg Kommune
Organisation, der udfører betalingenFrederiksberg Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenFrederiksberg Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse7 411 950,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnArtelia A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorBygherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet7 411 950,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenBygeherrerådgivning - Nyt plejecenter på Emil Christian Hansens Vej og Nyelandsvej
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud26/06/2025
Dato for indgåelse af kontrakten30/07/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenFrederiksberg Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFrederiksberg Kommune
Registreringsnummer11259979
PostadresseSmallegade 1
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNathalie Marstrand
E-mailnatm@kubenman.dk
Telefon+45 72226616
Internetadressehttps://www.frederiksberg.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+4572405600
Internetadressehttp://klfu.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 63133162
Internetadressehttp://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnArtelia A/S
Den økonomiske operatørs størrelseLille virksomhed
Registreringsnummer64045628
PostadresseBuddingevej 272
BySøborg
Postnummer2860
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+4544576000
Internetadressehttps://arteliagroup.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID8191151f-3abd-4114-a773-6acd5ca60d50  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen06/10/2025 11:00:15 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer654831-2025
EUT-S-nummer192/2025
Offentliggørelsesdato07/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer