1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Vejdirektoratet
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: 80170 Ny Midtjysk Motorvej vest om Viborg, Klode Mølle – Løvel. Markedsdialog om rådgiverudbud
Beskrivelse: Vejdirektoratet vil gerne gennemføre en markedsdialog om rådgiverudbud på projektet 80180 Ny Midtjysk Motorvej vest om Viborg, Klode Mølle – Løvel. Markedsdialogen planlægges udelukkende gennemført som en skriftlig besvarelse af spørgsmål. ________________________________________________________________________________________ Den 8. oktober 2025 er der fremsat lovforslag om anlæg af en ny ca. 43,6 km lang motorvej med fire vognbaner og nødspor vest om Viborg med forbindelse til rute 13 ved Klode Mølle i syd og Løvel i nord, herunder 1) nedklassificering af delstrækninger af rute 12, rute 13 og rute 16, 2) omlægning af jernbanen mellem Langå og Struer på en ca. 800 m lang strækning mellem Viborg og Sparkær og 3) anlæg og omlægning af lokale veje og stier, herunder kommunale samt private veje og fællesveje. Det samlede anlægsbudget for projektet er beregnet til 5.053 mio. kr. (FFL-25, vejindeks 146,51). ________________________________________________________________________________________ Anlægsarbejdet forventes at kunne gennemføres efter følgende tidsplan: 2026-2029: Forventet detailprojektering, udbud, forventet besigtigelse, forberedende arbejder mv. samt forventet ekspropriation. 2029-2034: Anlægsarbejder igangsættes, og anlægget ibrugtages løbende. 2034: Forventet åbning. 2035: Færdiggørelse af projektet. ________________________________________________________________________________________ Vejdirektoratet planlægger selv at forestå vejprojekteringen, mens øvrige projekteringsopgaver planlægges udbudt. Potentielle tilbudsgivere opfordres til at besvare nogle spørgsmål vedr. udbuddenes opdeling. Spørgeskemaet findes på Vejdirektoratest udbudsportal, jf. linket i punkt 8.1, under udbudsnummeret "80170 Markedsdialog". Besvarelser fremsendes til jkj@vd.dk, kijen@vd.sk og anso@vd.dk senest den 29. oktober 2025. Vejdirektoratet forbeholder sig ret til at stille uddybende spørgsmål til respondenterne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 150 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Den anslåede værdi i punkt 2.1.3 er meget foreløbig. Datoen anført sidst i nærværende forhåndsmeddelelse for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse er meget foreløbig.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0001
Titel: 80170
Beskrivelse: Se punkt 2.1.
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Vejdirektoratet
Registreringsnummer: 60729018
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: John Kjærsgaard
Telefon: +45 7244 3333
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37795526
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 99cd1cfa-7f88-437b-b873-13ae31c619e6 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 08/10/2025 10:11:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 663526-2025
EUT-S-nummer: 194/2025
Offentliggørelsesdato: 09/10/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 05/01/2026