« Tilbage til oversigten over alle licitationer


195/2025
666724-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder: slotte – Udbud af kontrakt vedrørende tagudskiftning på Amalienborg Slot - Chr. VIII's Palæ
OJ S 195/2025 10/10/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnSlots- og Kulturstyrelsen
E-mailmlme@slks.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetFritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af kontrakt vedrørende tagudskiftning på Amalienborg Slot - Chr. VIII's Palæ
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen gennemfører i øjeblikket en udskiftning af tagene på Christian VIII’s Palæ og Christian VII’s Palæ. Tagrestaureringerne forventes afsluttet henholdsvis ved udgangen af 2027 og 2030. Restaureringsprojektet omfatter en total udskiftning af tagene med nye tagsten, lægter, reparation af spær og bjælkeender, forbedring af isolering, opgradering af tekniske installationer i taget samt sandstensarbejder på balustraden, pavilloner og mellembygninger. Slots- og Kulturstyrelsen har allerede påbegyndt arbejdet med udskiftningen af taget på pavilloner og mellembygninger ved Christian VIII’s Palæ, herefter påbegyndes udskiftningen af hovedtaget på Christian VIII’s Palæ, der er genstand for den udbudte kontrakt.
Identifikator for proceduren72bec2f8-a30b-4c97-bc30-2a213befbdbb
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase, herunder eventuelt en eller flere forhandlingsrunder. Udbudsbetingelserne beskriver processen for udbuddet og fastsætter retningslinjerne for afgivelse af ansøgninger og tilbud samt forhandlingsfasen, kommunikation mellem ansøger/tilbudsgiver og Slots- og Kulturstyrelsen samt oplysninger om udbudsprocessen i øvrigt. Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig ret til at tildele aftalerne på baggrund af det indledende tilbud. Tilbudsgiver kan derfor ikke regne med, at der gennemføres forhandlinger.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45212353 Bygge- og anlægsarbejder: slotte
Supplerende klassifikation (cpv): 44112400 Tag, 45261100 Udførelse af tagkonstruktioner
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAmalienborg Slotsplads 7  
ByKøbenhavn
Postnummer1257
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerKontraktens udførelse skal ske under hensyn til, at Amalienborg er en kongelig residens og et fredet bygningsanlæg med høj kulturhistorisk værdi. Leverandøren skal sikre, at arbejdet tilrettelægges på en måde, der: – tager hensyn til bygningernes fredningsstatus og bevaringsværdige elementer, – minimerer gener for Kongehuset og offentligheden, – overholder gældende sikkerheds- og adgangsrestriktioner, fastsat af Slots- og Kulturstyrelsen og PET. Eventuelle indgreb, ændringer eller opsætninger må kun ske efter forudgående godkendelse fra de relevante myndigheder.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms68 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerSlots- og Kulturstyrelsen har besluttet at gennemføre udbuddet som udbud med forhandling jf. udbudslovens § 61, stk. 1, litra a). Begrundelsen herfor er, at grænsefladerne mellem de funktionelle og tekniske krav i hver fagentreprise (delaftale) ikke kan fastlægges med tilstrækkelig præcision på forhånd, idet der skal tages højde for tagets konstruktion, materialer og bevaringsmæssige hensyn. Der forventes derfor at være behov for at forhandle løsninger, som tilpasses det konkrete byggearbejde, og som sikrer, at både kvalitet, tidsplan og prisniveau opfylder Slots- og Kulturstyrelsens krav. ----- Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig retten til at udskille tilbudsgivere under forhandlingsforløbet. En sådan udskillelse vil kunne finde sted, hvis Slots- og Kulturstyrelsen mener, at det under hensyntagen til tildelingskriteriet er urealistisk at forvente, at den pågældende tilbudsgiver vil levere et konkurrencedygtigt endeligt tilbud. ----- Slots- og Kulturstyrelsen betaler ikke honorar for deltagelse i udbuddet. ---- Udbudslovens § 83: Slots- og Kulturstyrelsen forventer at indkøbe yderligere opgaver hos den vindende tilbudsgiver ved gennemførelse af udbud uden forhandling og uden forudgående bekendtgørelse efter udbudslovens § 83 for et efterfølgende tilsvarende genopretningsprojekt (”gentagelsesprojekt”) på Amalienborg Slot. Den vindende tilbudsgiver kan således blive tildelt yderligere en kontrakt om den senere tilsvarende ydelse. Tildeling af en yderligere kontrakt er betinget af at Slots- og Kulturstyrelsen kan opnå finansiering hertil. Ligeledes vil det være betinget af, at samarbejdet med entreprenøren under den oprindelige kontrakt er tilfredsstillende. Slots- og Kulturstyrelsen forventer at gøre det samme i forhold til de øvrige fagentrepriser på projektet. Opgaven på Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VIII’s Palæ og arbejderne på Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ er stort set identiske. • På Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ udføres en tilbageføring af spærkonstruktionen. Desuden indeholder arbejderne på Amalienborg Slot. • Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ også en omsætning af sandstensbalustraden på en gavlside og en facadeside. Omfanget af arbejdet på Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ er beskrevet i Byggeprogram for Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ bilag I9705943_K00_D1.3_Z01 Den samlede kontraktværdi forventes således at udgøre: Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VIII’s Palæ: ca. 28 mio. kr. (ekskl. moms) (samlet for de tre entrepriser). Amalienborg Slot. Tagudskiftning på Chr. VII’s Palæ: ca. 40 mio. kr. (ekskl. moms) (samlet for de tre entrepriser). I alt: ca. 68 mio. kr. (ekskl. moms).
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.5.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket en tilbudsgiver kan indgive tilbud3
Betingelser for kontraktens udførelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket der kan tildeles kontrakter til én tilbudsgiver3
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisationOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 429, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1.
KorruptionOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2.
SvigOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21), jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelOrdregiver skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6.
Grunde vedrørende betaling af skatter og afgifter eller bidrag til sociale sikringsordningerOrdregiver skal udelukke en ansøger, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 3.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenOrdregiver skal udelukke en ansøger, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 1.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureOrdregiver skal udelukke en ansøger, når ordregiveren kan påvise en konkurrencefordrejning som omhandlet i § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 2.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureOrdregiver skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 3.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetOrdregiver skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens integritet, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 4.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige områdeAnsøgeren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljøretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa- Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1.
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdetAnsøgeren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det socialretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdetAnsøgeren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1.
KonkursTilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor tilbudsgiveren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Aktiver, der administreres af en kuratorAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Erhvervsvirksomheden er indstilletAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
InsolvensAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Tvangsakkord uden for konkursAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejningAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiver har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at ansøgeren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 3.
Ophævelse eller en lignende sanktionAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Ordregiver kan påvise, at ansøgeren væsentligt har misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 4.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelEntreprise 01. Tømrer og snedkerentreprise.
BeskrivelseTømrer og snedkerentreprise med varetagelse af byggeplads, maler & smedearbejde. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45261100 Udførelse af tagkonstruktioner
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAmalienborg Slotsplads 7  
ByKøbenhavn
Postnummer1257
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed20 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse634721-2025
Yderligere oplysningerSlots- og Kulturstyrelsen skal gøre opmærksom på, at der i medfør af RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 af. 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland. ----- Dokumentation: Som dokumentation for de i ESPD'et oplyste tal for den økonomiske og finansielle formåen accepteres årsregnskaber eller uddrag heraf, der er revisorpåtegnet, underskrevet af tegningsberettigede, underskrevet af dirigenten for generalforsamlingen eller har tilsvarende underskrift, eller tilsvarende dokument, som indeholder de krævede oplysninger. Som dokumentation for, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2, skal følgende fremlægges: •Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser, at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2. •Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiveren, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Desuden skal tilbudsgiveren fremlægge en underskrevet tro og love-erklæring om, at tilbudsgiveren ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i artikel 5k i forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger (herefter ”sanktionsforordningen”), der destabiliserer situationen i Ukraine. Dokumentationen er nødvendig for Slots- og Kulturstyrelsens beslutning om tildeling af kontrakten, medmindre Slots- og Kulturstyrelsen har indhentet dokumentationen tidligere i udbudsprocessen, jf. udbudslovens § 151, stk. 2.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Årsomsætning: Ansøger skal have haft en positiv egenkapital i de seneste tre afsluttede regnskabsår. Ansøgeren skal derfor angive sin samlede årsomsætning for hvert af disse regnskabsår.

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Soliditetsgrad: Ansøger skal have en soliditetsgrad på minimum 15% i hvert af de senest 3 afsluttede årsregnskab.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes tekniske og faglige formåen: 2 relevante fagspecifikke referencer, indeholdende de betydeligste, sammenlignelige opgaver udført af virksomheden inden for de seneste 6 år. De angivne referencer skal være igangværende eller afsluttede og tidligst afsluttet juli 2019 for at kunne tages i betragtning. Referencerne skal være sammenlignelige med den udbudte opgave. Hvis ansøgeren afleverer mere end det angivne antal referencer, vil Slots- og Kulturstyrelsen alene se på de første 2 referencer. Ansøger skal for hver referencerne angive følgende oplysninger: •Identifikation af opgaven: Adresse og et beskrivende navn. •Kort beskrivelse af den udførte opgave: Herunder omfang af opgaven og eventuelle andre underentreprenørvirksomheder på opgaven. Det skal tydeligt fremgå, hvilke fag/opgaver, er løst af hvem. •Opgavens varighed: Udførelsestidspunkt, herunder tidspunkt for AB18 aflevering. •Kontraktens værdi: Entreprisesummens størrelse. •Kundens navn: Herunder kontaktoplysninger på person eller afdeling hos kunden. Hvis en reference vedrører igangværende leverancer, skal det tydeliggøres, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. Det vil kun være den del af ydelsen der er udført på ansøgningstidspunktet, som tæller med i vurderingen af referencerne. Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig retten til at kontakte den anførte reference (bygherre og kontaktperson) for at få uddybet ansøgerens rolle og de opgaver ansøger har varetaget i det pågældende byggeprojekt. Slots- og Kulturstyrelsen accepterer 2 A4-sider pr. reference inkl. billeder. Det bemærkes, at forside og indholdsfortegnelse ikke tæller med. Såfremt en reference fylder mere end 2 A4 sider pr. reference, vil Slots- og kulturstyrelsen foretage en vurdering på baggrund af de 2 første sider pr. reference. Der skal angives mindst to (2) relevante referencer, dog højst fem (5). Referencerne anvendes ligeledes til brug for udvælgelsen som nærmere specificeret nedenfor.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen vil prækvalificere tre (3) ansøgere forudsat, at der modtages et tilstrækkeligt antal egnede ansøgninger. Hvis antallet af egnede ansøgere overstiger tre (3), vil Slots- og Kulturstyrelsen udvælge de ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, på baggrund af følgende kriterier: •Ansøgers erfaring med udførelse af fagentrepriser som er sammenlignelige (i forhold til entrepriseart, entreprisesum og fysisk omfang) med den konkrete delaftale, herunder: o leverancer som dokumenterer gennemførelse af restaurering, istandsættelse og vedligehold af/på fredede bygninger, særligt tagudskiftninger eller totalistandsættelser med samme kompleksitet for offentlige bygherrer. •Positive kundeanbefalinger på sammenlignelige referencer, der dokumenterer et godt samarbejde, konstruktiv dialog og tilrettelæggelse og eksekvering af projektets tidsplan og aftaler. Slots- og Kulturstyrelsen vil foretage udvælgelsen på baggrund af en samlet vurdering af de angivne kriterier.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Højeste antal udvalgte tilbud3
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
Køberen forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de indledende tilbud uden yderligere forhandlinger
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseTilbudsgiverne skal udfylde og aflevere tilbudslisten. Tilbudslisten skal afleveres som Excel-fil og en underskrevet version som pdf-fil. Ved vurderingen af underkriteriet ”Pris” vil Slots- og Kulturstyrelsen lægge vægt på en lav pris. Ved bedømmelse af underkriteriet "Pris" vil blive anvendt en lineær skala, hvor tilbuddet med laveste pris tildeles 10 points, mens et tilbud med en pris, der ligger 50 % højere end laveste pris, tildeles 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation & bemanding (vægter 50%) og Kvalitet og Bygbarhed (vægter 50%)
BeskrivelseOrganisation og bemanding (delkriteriet vægter 50% under underkriteriet Kvalitet): Organisationsplan: Tilbudsgiver opfordres til at vedlægge en organisationsplan/diagram med redegørelse for den organisation og bemanding, der stilles til rådighed for gennemførelsen af opgaven, som beskrevet i udbudsmaterialet. Hvis der for nogle af de anførte opgaver påtænkes anvendt underentreprenører, bør dette oplyses. Der skal angives kommunikationslinjer(veje), kontraktansvarlig, projektansvarlig, entrepriseleder, formand eller formænd for arbejder eller delarbejder samt backup i tilfælde af enkeltpersoners fravær, ferie eller tilsvarende. Slots- og Kulturstyrelsen opfordrer til, at tilbudsgiver anvender det vedlagte bilag I9705944_K00_P3.5_Z04. Organisationsplanen må maksimalt fylde 1 A4-side. Fylder besvarelsen mere, vil kun den første side indgå i evalueringen. Bemanding: Tilbudsgiver opfordres til at aflevere CV’er for projektets nøglepersoner. Der må maksimalt vedlægges 4 CV’er for de tilbudte nøglemedarbejdere. Med nøglemedarbejdere menes medarbejdere, der vurderes væsentlige for opgavens løsning, f.eks.: • Projektleder/projektansvarlig (overordnet projektansvarlig for entreprisen) • Entrepriseleder • Formand • Kvalitetssikringsansvarlig Det bemærkes, at de tilbudte nøglemedarbejdere kun undtagelsesvist kan udskiftes med andre medarbejdere, og alene hvis Slots- og Kulturstyrelsen accepterer udskiftningen, se standardaftalens pkt. 6.4. Det bemærkes, at det er en forudsætning, at nøglepersonerne også kan sikkerhedsgodkendes i henhold til klassifikationsniveauet "Til Tjenestebrug’’. CV’er bør indeholde information om uddannelse, uddannelsesår, omfang af praktisk erfaring for hver enkeltperson med fokus på den rolle som medarbejderen er tiltænkt i projektets organisation. Nøglepersonens rolle på oplistede referenceprojekter skal anføres, så det er muligt at vurdere, hvorvidt erfaringen er relevant for den rolle som personen skal varetage på projektet. Slots- og Kulturstyrelsen vil alene lægge vægt på den del af referencen der er udført på tilbudstidspunktet. I tilfælde af igangværende referencer, skal tilbudsgiveren tydeliggøre, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. En nøgleperson kan udfylde flere roller på projektet, hvorfor det tydeligt bør fremgå, hvilke roller den enkelte person varetager. Det skal dog bemærkes, at Slots- og Kulturstyrelsen i evalueringen af delkriteriet "”Organisation og bemanding” vil lægge vægt på, om en nøgleperson udfylder flere roller på projektet, idet dette kan være tegn på en mindre robust organisation. Et CV må maksimalt fylde 2 A4-sider med letlæselig skrift. Fylder et CV mere, vil kun de første 2 A4-sider indgå i evalueringen. Evaluering af delkriteriet Organisation og bemanding: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad den tilbudte organisation redegør for: • de faglige kvalifikationer og medarbejderressourcer, som er nødvendige for at udføre arbejdet i den kvalitet og inden for den tid, som forudsættes i aftalen, • en organisation som indeholder klar kompetence- og ansvarsfordeling i forhold til samarbejdet med Slots- og Kulturstyrelsen, • et samarbejde som sikrer et fagligt, driftssikkert og gnidningsfrit samarbejde mellem Slots- og Kulturstyrelsen, tilbudsgiveren og med de rådgivere og underrådgivere, der er gennemgående for hele aftaleperioden. • Det vægtes særlig positivt, hvis den tilbudte organisation illustrerer robusthed i hele aftaleperioden. CV’erne for de tilbudte nøglepersoner skal dokumentere: • erfaring med en tilsvarende rolle som den tilbudte nøglepersons rolle i den udbudte aftale. Det vægtes særlig positivt, hvis den pågældende nøgleperson har haft en tilsvarende rolle på de udvalgte referencer. • med styring og ledelse af tid og kvalitet på tilsvarende projekter, • med projekter, hvor der stilles høje kvalitetskrav, herunder i særdeleshed erfaring med at arbejde i historiske bygninger (eks. fredede, eller bevaringsværdige bygninger, bygninger med høj kulturhistorisk, arkitektonisk og æstetisk værdi). Kvalitet og Bygbarhed (delkriteriet vægter 50% under underkriteriet Kvalitet): Tilbudsgiverne opfordres til at beskrive deres kvalitetssikringsset-up, herunder hvordan egenkontrol udføres på projektet, ligesom tilbudsgiverne bør beskrive, hvordan de sikrer et projekts bygbarhed. Beskrivelsen af delkriteriet ”Kvalitetssikring og bygbarhed” må maksimalt fylde 4 A4–sider. Fylder besvarelsen mere, indgår kun de første 4 A4-sider i evalueringen. Evaluering af delkriteriet ”Kvalitet og Bygbarhed”: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad tilbudsgiveren: • demonstrerer, at deres kvalitetssikringsset-up er egnet til at sikre kvaliteten af det udførte arbejde, f.eks. ved en ISO 9001-certificering eller tilsvarende fyldestgørende beskrivelse af arbejdsgange ifm. kvalitetssikring af det udførte arbejde. • demonstrerer metoder og værktøjer, der understøtter projektets bygbarhed og minimerer risikoen for håndtering af uforudsete forhold under udførelsen. Det vægtes særligt positivt, at processen er koblet op på kompetencerne hos de tilbudte nøglepersoner. • demonstrerer forståelse for de konkrete forhold på byggepladsen, bl.a. i forbindelse med arbejdsmiljø og sikkerhed, samarbejde og kommunikation. Det vægtes positivt, at besvarelsen indeholder konkrete løsningsforslag, der er egnet til at understøtte projektet som helhed.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Adresse på udbudsdokumenternehttps://www.rib-software.com/dk/udbudsportal
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Der kræves sikkerhedsgodkendelse
BeskrivelseDet er en betingelse for kontrakten, at de medarbejdere, der skal udføre opgaven, kan sikkerhedsgodkendes til klassifikationsniveauet ”Til tjenestebrug”, og at de kan opretholde denne sikkerhedsgodkendelse i kontraktperioden. Dette gælder både arbejdsledelsen og det udførende personale.
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse10/11/2025 12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseKontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at overholde en række vilkår m.m., herunder arbejdsklausul, vilkår for arbejds- og opholdstilladelser, pålæg om indberetning af løn og moms, regler vedrørende udenlandske arbejdstagere, tavshedspligt, vilkår for sikkerhedsgodkendelse m.v. Ansøgere/tilbudsgivere opfordres derfor til at gøre sig nærmere bekendt hermed. Kontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at stille sikkerhed for opfyldelse af sine forpligtelser over for Slots- og Kulturstyrelsen senest 8 arbejdsdage efter, at aftalen er indgået, jf. AB 18 § 9.
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at Slots- og Kulturstyrelsen har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Slots- og Kulturstyrelsen har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseSlots- og Kulturstyrelsen
Organisation, der behandler tilbudSlots- og Kulturstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelEntreprise 04. Sandstensentreprisen.
BeskrivelseSandstensentreprisen. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45450000 Øvrige arbejder i forbindelse med færdiggørelse af bygninger
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAmalienborg Slotsplads 7  
ByKøbenhavn
Postnummer1257
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed20 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse634721-2025
Yderligere oplysningerSlots- og Kulturstyrelsen skal gøre opmærksom på, at der i medfør af RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 af. 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland. ----- Dokumentation: Som dokumentation for de i ESPD'et oplyste tal for den økonomiske og finansielle formåen accepteres årsregnskaber eller uddrag heraf, der er revisorpåtegnet, underskrevet af tegningsberettigede, underskrevet af dirigenten for generalforsamlingen eller har tilsvarende underskrift, eller tilsvarende dokument, som indeholder de krævede oplysninger. Som dokumentation for, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2, skal følgende fremlægges: •Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser, at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2. •Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiveren, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Desuden skal tilbudsgiveren fremlægge en underskrevet tro og love-erklæring om, at tilbudsgiveren ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i artikel 5k i forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger (herefter ”sanktionsforordningen”), der destabiliserer situationen i Ukraine. Dokumentationen er nødvendig for Slots- og Kulturstyrelsens beslutning om tildeling af kontrakten, medmindre Slots- og Kulturstyrelsen har indhentet dokumentationen tidligere i udbudsprocessen, jf. udbudslovens § 151, stk. 2.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Årsomsætning: Ansøger skal have haft en positiv egenkapital i de seneste tre afsluttede regnskabsår. Ansøgeren skal derfor angive sin samlede årsomsætning for hvert af disse regnskabsår.

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Soliditetsgrad: Ansøger skal have en soliditetsgrad på minimum 15% i hvert af de senest 3 afsluttede årsregnskab.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes tekniske og faglige formåen: 2 relevante fagspecifikke referencer, indeholdende de betydeligste, sammenlignelige opgaver udført af virksomheden inden for de seneste 6 år. De angivne referencer skal være igangværende eller afsluttede og tidligst afsluttet juli 2019 for at kunne tages i betragtning. Referencerne skal være sammenlignelige med den udbudte opgave. Hvis ansøgeren afleverer mere end det angivne antal referencer, vil Slots- og Kulturstyrelsen alene se på de første 2 referencer. Ansøger skal for hver referencerne angive følgende oplysninger: •Identifikation af opgaven: Adresse og et beskrivende navn. •Kort beskrivelse af den udførte opgave: Herunder omfang af opgaven og eventuelle andre underentreprenørvirksomheder på opgaven. Det skal tydeligt fremgå, hvilke fag/opgaver, er løst af hvem. •Opgavens varighed: Udførelsestidspunkt, herunder tidspunkt for AB18 aflevering. •Kontraktens værdi: Entreprisesummens størrelse. •Kundens navn: Herunder kontaktoplysninger på person eller afdeling hos kunden. Hvis en reference vedrører igangværende leverancer, skal det tydeliggøres, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. Det vil kun være den del af ydelsen der er udført på ansøgningstidspunktet, som tæller med i vurderingen af referencerne. Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig retten til at kontakte den anførte reference (bygherre og kontaktperson) for at få uddybet ansøgerens rolle og de opgaver ansøger har varetaget i det pågældende byggeprojekt. Slots- og Kulturstyrelsen accepterer 2 A4-sider pr. reference inkl. billeder. Det bemærkes, at forside og indholdsfortegnelse ikke tæller med. Såfremt en reference fylder mere end 2 A4 sider pr. reference, vil Slots- og kulturstyrelsen foretage en vurdering på baggrund af de 2 første sider pr. reference. Der skal angives mindst to (2) relevante referencer, dog højst fem (5). Referencerne anvendes ligeledes til brug for udvælgelsen som nærmere specificeret nedenfor.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen vil prækvalificere tre (3) ansøgere forudsat, at der modtages et tilstrækkeligt antal egnede ansøgninger. Hvis antallet af egnede ansøgere overstiger tre (3), vil Slots- og Kulturstyrelsen udvælge de ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, på baggrund af følgende kriterier: •Ansøgers erfaring med udførelse af fagentrepriser som er sammenlignelige (i forhold til entrepriseart, entreprisesum og fysisk omfang) med den konkrete delaftale, herunder: o leverancer som dokumenterer gennemførelse af restaurering, istandsættelse og vedligehold af/på fredede bygninger, særligt tagudskiftninger eller totalistandsættelser med samme kompleksitet for offentlige bygherrer. •Positive kundeanbefalinger på sammenlignelige referencer, der dokumenterer et godt samarbejde, konstruktiv dialog og tilrettelæggelse og eksekvering af projektets tidsplan og aftaler. Slots- og Kulturstyrelsen vil foretage udvælgelsen på baggrund af en samlet vurdering af de angivne kriterier.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Højeste antal udvalgte tilbud3
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
Køberen forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de indledende tilbud uden yderligere forhandlinger
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseTilbudsgiverne skal udfylde og aflevere tilbudslisten. Tilbudslisten skal afleveres som Excel-fil og en underskrevet version som pdf-fil. Ved vurderingen af underkriteriet ”Pris” vil Slots- og Kulturstyrelsen lægge vægt på en lav pris. Ved bedømmelse af underkriteriet "Pris" vil blive anvendt en lineær skala, hvor tilbuddet med laveste pris tildeles 10 points, mens et tilbud med en pris, der ligger 50 % højere end laveste pris, tildeles 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation & bemanding (vægter 50%) og Kvalitet og Bygbarhed (vægter 50%)
BeskrivelseOrganisation og bemanding (delkriteriet vægter 50% under underkriteriet Kvalitet): Organisationsplan: Tilbudsgiver opfordres til at vedlægge en organisationsplan/diagram med redegørelse for den organisation og bemanding, der stilles til rådighed for gennemførelsen af opgaven, som beskrevet i udbudsmaterialet. Hvis der for nogle af de anførte opgaver påtænkes anvendt underentreprenører, bør dette oplyses. Der skal angives kommunikationslinjer(veje), kontraktansvarlig, projektansvarlig, entrepriseleder, formand eller formænd for arbejder eller delarbejder samt backup i tilfælde af enkeltpersoners fravær, ferie eller tilsvarende. Slots- og Kulturstyrelsen opfordrer til, at tilbudsgiver anvender det vedlagte bilag I9705944_K00_P3.5_Z04. Organisationsplanen må maksimalt fylde 1 A4-side. Fylder besvarelsen mere, vil kun den første side indgå i evalueringen. Bemanding: Tilbudsgiver opfordres til at aflevere CV’er for projektets nøglepersoner. Der må maksimalt vedlægges 4 CV’er for de tilbudte nøglemedarbejdere. Med nøglemedarbejdere menes medarbejdere, der vurderes væsentlige for opgavens løsning, f.eks.: • Projektleder/projektansvarlig (overordnet projektansvarlig for entreprisen) • Entrepriseleder • Formand • Kvalitetssikringsansvarlig Det bemærkes, at de tilbudte nøglemedarbejdere kun undtagelsesvist kan udskiftes med andre medarbejdere, og alene hvis Slots- og Kulturstyrelsen accepterer udskiftningen, se standardaftalens pkt. 6.4. Det bemærkes, at det er en forudsætning, at nøglepersonerne også kan sikkerhedsgodkendes i henhold til klassifikationsniveauet "Til Tjenestebrug’’. CV’er bør indeholde information om uddannelse, uddannelsesår, omfang af praktisk erfaring for hver enkeltperson med fokus på den rolle som medarbejderen er tiltænkt i projektets organisation. Nøglepersonens rolle på oplistede referenceprojekter skal anføres, så det er muligt at vurdere, hvorvidt erfaringen er relevant for den rolle som personen skal varetage på projektet. Slots- og Kulturstyrelsen vil alene lægge vægt på den del af referencen der er udført på tilbudstidspunktet. I tilfælde af igangværende referencer, skal tilbudsgiveren tydeliggøre, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. En nøgleperson kan udfylde flere roller på projektet, hvorfor det tydeligt bør fremgå, hvilke roller den enkelte person varetager. Det skal dog bemærkes, at Slots- og Kulturstyrelsen i evalueringen af delkriteriet "”Organisation og bemanding” vil lægge vægt på, om en nøgleperson udfylder flere roller på projektet, idet dette kan være tegn på en mindre robust organisation. Et CV må maksimalt fylde 2 A4-sider med letlæselig skrift. Fylder et CV mere, vil kun de første 2 A4-sider indgå i evalueringen. Evaluering af delkriteriet Organisation og bemanding: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad den tilbudte organisation redegør for: • de faglige kvalifikationer og medarbejderressourcer, som er nødvendige for at udføre arbejdet i den kvalitet og inden for den tid, som forudsættes i aftalen, • en organisation som indeholder klar kompetence- og ansvarsfordeling i forhold til samarbejdet med Slots- og Kulturstyrelsen, • et samarbejde som sikrer et fagligt, driftssikkert og gnidningsfrit samarbejde mellem Slots- og Kulturstyrelsen, tilbudsgiveren og med de rådgivere og underrådgivere, der er gennemgående for hele aftaleperioden. • Det vægtes særlig positivt, hvis den tilbudte organisation illustrerer robusthed i hele aftaleperioden. CV’erne for de tilbudte nøglepersoner skal dokumentere: • erfaring med en tilsvarende rolle som den tilbudte nøglepersons rolle i den udbudte aftale. Det vægtes særlig positivt, hvis den pågældende nøgleperson har haft en tilsvarende rolle på de udvalgte referencer. • med styring og ledelse af tid og kvalitet på tilsvarende projekter, • med projekter, hvor der stilles høje kvalitetskrav, herunder i særdeleshed erfaring med at arbejde i historiske bygninger (eks. fredede, eller bevaringsværdige bygninger, bygninger med høj kulturhistorisk, arkitektonisk og æstetisk værdi). Kvalitet og Bygbarhed (delkriteriet vægter 50% under underkriteriet Kvalitet): Tilbudsgiverne opfordres til at beskrive deres kvalitetssikringsset-up, herunder hvordan egenkontrol udføres på projektet, ligesom tilbudsgiverne bør beskrive, hvordan de sikrer et projekts bygbarhed. Beskrivelsen af delkriteriet ”Kvalitetssikring og bygbarhed” må maksimalt fylde 4 A4–sider. Fylder besvarelsen mere, indgår kun de første 4 A4-sider i evalueringen. Evaluering af delkriteriet ”Kvalitet og Bygbarhed”: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad tilbudsgiveren: • demonstrerer, at deres kvalitetssikringsset-up er egnet til at sikre kvaliteten af det udførte arbejde, f.eks. ved en ISO 9001-certificering eller tilsvarende fyldestgørende beskrivelse af arbejdsgange ifm. kvalitetssikring af det udførte arbejde. • demonstrerer metoder og værktøjer, der understøtter projektets bygbarhed og minimerer risikoen for håndtering af uforudsete forhold under udførelsen. Det vægtes særligt positivt, at processen er koblet op på kompetencerne hos de tilbudte nøglepersoner. • demonstrerer forståelse for de konkrete forhold på byggepladsen, bl.a. i forbindelse med arbejdsmiljø og sikkerhed, samarbejde og kommunikation. Det vægtes positivt, at besvarelsen indeholder konkrete løsningsforslag, der er egnet til at understøtte projektet som helhed.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Adresse på udbudsdokumenternehttps://www.rib-software.com/dk/udbudsportal
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Der kræves sikkerhedsgodkendelse
BeskrivelseDet er en betingelse for kontrakten, at de medarbejdere, der skal udføre opgaven, kan sikkerhedsgodkendes til klassifikationsniveauet ”Til tjenestebrug”, og at de kan opretholde denne sikkerhedsgodkendelse i kontraktperioden. Dette gælder både arbejdsledelsen og det udførende personale.
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse10/11/2025 12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseKontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at overholde en række vilkår m.m., herunder arbejdsklausul, vilkår for arbejds- og opholdstilladelser, pålæg om indberetning af løn og moms, regler vedrørende udenlandske arbejdstagere, tavshedspligt, vilkår for sikkerhedsgodkendelse m.v. Ansøgere/tilbudsgivere opfordres derfor til at gøre sig nærmere bekendt hermed. Kontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at stille sikkerhed for opfyldelse af sine forpligtelser over for Slots- og Kulturstyrelsen senest 8 arbejdsdage efter, at aftalen er indgået, jf. AB 18 § 9.
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at Slots- og Kulturstyrelsen har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Slots- og Kulturstyrelsen har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseSlots- og Kulturstyrelsen
Organisation, der behandler tilbudSlots- og Kulturstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0003
TitelEntreprise 02. Murerentreprisen.
BeskrivelseMurerentreprisen. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45261100 Udførelse af tagkonstruktioner
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAmalienborg Slotsplads 7  
ByKøbenhavn
Postnummer1257
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed20 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse634721-2025
Yderligere oplysningerSlots- og Kulturstyrelsen skal gøre opmærksom på, at der i medfør af RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 af. 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland. ----- Dokumentation: Som dokumentation for de i ESPD'et oplyste tal for den økonomiske og finansielle formåen accepteres årsregnskaber eller uddrag heraf, der er revisorpåtegnet, underskrevet af tegningsberettigede, underskrevet af dirigenten for generalforsamlingen eller har tilsvarende underskrift, eller tilsvarende dokument, som indeholder de krævede oplysninger. Som dokumentation for, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2, skal følgende fremlægges: •Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser, at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2. •Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiveren, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Desuden skal tilbudsgiveren fremlægge en underskrevet tro og love-erklæring om, at tilbudsgiveren ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i artikel 5k i forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger (herefter ”sanktionsforordningen”), der destabiliserer situationen i Ukraine. Dokumentationen er nødvendig for Slots- og Kulturstyrelsens beslutning om tildeling af kontrakten, medmindre Slots- og Kulturstyrelsen har indhentet dokumentationen tidligere i udbudsprocessen, jf. udbudslovens § 151, stk. 2.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Årsomsætning: Ansøger skal have haft en positiv egenkapital i de seneste tre afsluttede regnskabsår. Ansøgeren skal derfor angive sin samlede årsomsætning for hvert af disse regnskabsår.

KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes økonomiske og finansielle formåen: Soliditetsgrad: Ansøger skal have en soliditetsgrad på minimum 15% i hvert af de senest 3 afsluttede årsregnskab.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen har fastsat følgende mindstekrav til ansøgernes tekniske og faglige formåen: 2 relevante fagspecifikke referencer, indeholdende de betydeligste, sammenlignelige opgaver udført af virksomheden inden for de seneste 6 år. De angivne referencer skal være igangværende eller afsluttede og tidligst afsluttet juli 2019 for at kunne tages i betragtning. Referencerne skal være sammenlignelige med den udbudte opgave. Hvis ansøgeren afleverer mere end det angivne antal referencer, vil Slots- og Kulturstyrelsen alene se på de første 2 referencer. Ansøger skal for hver referencerne angive følgende oplysninger: •Identifikation af opgaven: Adresse og et beskrivende navn. •Kort beskrivelse af den udførte opgave: Herunder omfang af opgaven og eventuelle andre underentreprenørvirksomheder på opgaven. Det skal tydeligt fremgå, hvilke fag/opgaver, er løst af hvem. •Opgavens varighed: Udførelsestidspunkt, herunder tidspunkt for AB18 aflevering. •Kontraktens værdi: Entreprisesummens størrelse. •Kundens navn: Herunder kontaktoplysninger på person eller afdeling hos kunden. Hvis en reference vedrører igangværende leverancer, skal det tydeliggøres, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. Det vil kun være den del af ydelsen der er udført på ansøgningstidspunktet, som tæller med i vurderingen af referencerne. Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig retten til at kontakte den anførte reference (bygherre og kontaktperson) for at få uddybet ansøgerens rolle og de opgaver ansøger har varetaget i det pågældende byggeprojekt. Slots- og Kulturstyrelsen accepterer 2 A4-sider pr. reference inkl. billeder. Det bemærkes, at forside og indholdsfortegnelse ikke tæller med. Såfremt en reference fylder mere end 2 A4 sider pr. reference, vil Slots- og kulturstyrelsen foretage en vurdering på baggrund af de 2 første sider pr. reference. Der skal angives mindst to (2) relevante referencer, dog højst fem (5). Referencerne anvendes ligeledes til brug for udvælgelsen som nærmere specificeret nedenfor.

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseSlots- og Kulturstyrelsen vil prækvalificere tre (3) ansøgere forudsat, at der modtages et tilstrækkeligt antal egnede ansøgninger. Hvis antallet af egnede ansøgere overstiger tre (3), vil Slots- og Kulturstyrelsen udvælge de ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud, på baggrund af følgende kriterier: •Ansøgers erfaring med udførelse af fagentrepriser som er sammenlignelige (i forhold til entrepriseart, entreprisesum og fysisk omfang) med den konkrete delaftale, herunder: o leverancer som dokumenterer gennemførelse af restaurering, istandsættelse og vedligehold af/på fredede bygninger, særligt tagudskiftninger eller totalistandsættelser med samme kompleksitet for offentlige bygherrer. •Positive kundeanbefalinger på sammenlignelige referencer, der dokumenterer et godt samarbejde, konstruktiv dialog og tilrettelæggelse og eksekvering af projektets tidsplan og aftaler. Slots- og Kulturstyrelsen vil foretage udvælgelsen på baggrund af en samlet vurdering af de angivne kriterier.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Højeste antal udvalgte tilbud3
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
Køberen forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de indledende tilbud uden yderligere forhandlinger
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudspris
BeskrivelseTilbudsgiverne skal udfylde og aflevere tilbudslisten. Tilbudslisten skal afleveres som Excel-fil og en underskrevet version som pdf-fil. Ved vurderingen af underkriteriet ”Pris” vil Slots- og Kulturstyrelsen lægge vægt på en lav pris. Ved bedømmelse af underkriteriet "Pris" vil blive anvendt en lineær skala, hvor tilbuddet med laveste pris tildeles 10 points, mens et tilbud med en pris, der ligger 50 % højere end laveste pris, tildeles 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point. Hvis spredningen i de faktisk indkomne tilbudspriser er større end 50 %, vil der blive anvendt en sekundær model, hvor den procentvise faktiske spredning mellem laveste og højeste tilbudspris vil blive lagt til grund ved fastsættelsen af hældningsgraden i den lineære skala, således at alle tilbudspriserne rummes i skalaen, og den højeste tilbudspris får 1 point.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation & bemanding (vægter 50%) og Kvalitet og Bygbarhed (vægter 50%)
BeskrivelseOrganisationsplan: Tilbudsgiver opfordres til at vedlægge en organisationsplan/diagram med redegørelse for den organisation og bemanding, der stilles til rådighed for gennemførelsen af opgaven, som beskrevet i udbudsmaterialet. Hvis der for nogle af de anførte opgaver påtænkes anvendt underentreprenører, bør dette oplyses. Der skal angives kommunikationslinjer(veje), kontraktansvarlig, projektansvarlig, entrepriseleder, formand eller formænd for arbejder eller delarbejder samt backup i tilfælde af enkeltpersoners fravær, ferie eller tilsvarende. Slots- og Kulturstyrelsen opfordrer til, at tilbudsgiver anvender det vedlagte bilag I9705944_K00_P3.5_Z04. Organisationsplanen må maksimalt fylde 1 A4-side. Fylder besvarelsen mere, vil kun den første side indgå i evalueringen. Bemanding: Tilbudsgiver opfordres til at aflevere CV’er for projektets nøglepersoner. Der må maksimalt vedlægges 4 CV’er for de tilbudte nøglemedarbejdere. Med nøglemedarbejdere menes medarbejdere, der vurderes væsentlige for opgavens løsning, f.eks.: • Projektleder/projektansvarlig (overordnet projektansvarlig for entreprisen) • Entrepriseleder • Formand • Kvalitetssikringsansvarlig Det bemærkes, at de tilbudte nøglemedarbejdere kun undtagelsesvist kan udskiftes med andre medarbejdere, og alene hvis Slots- og Kulturstyrelsen accepterer udskiftningen, se standardaftalens pkt. 6.4. Det bemærkes, at det er en forudsætning, at nøglepersonerne også kan sikkerhedsgodkendes i henhold til klassifikationsniveauet "Til Tjenestebrug’’. CV’er bør indeholde information om uddannelse, uddannelsesår, omfang af praktisk erfaring for hver enkeltperson med fokus på den rolle som medarbejderen er tiltænkt i projektets organisation. Nøglepersonens rolle på oplistede referenceprojekter skal anføres, så det er muligt at vurdere, hvorvidt erfaringen er relevant for den rolle som personen skal varetage på projektet. Slots- og Kulturstyrelsen vil alene lægge vægt på den del af referencen der er udført på tilbudstidspunktet. I tilfælde af igangværende referencer, skal tilbudsgiveren tydeliggøre, hvilke ydelser der er udført og hvilke der udestår. En nøgleperson kan udfylde flere roller på projektet, hvorfor det tydeligt bør fremgå, hvilke roller den enkelte person varetager. Det skal dog bemærkes, at Slots- og Kulturstyrelsen i evalueringen af delkriteriet "”Organisation og bemanding” vil lægge vægt på, om en nøgleperson udfylder flere roller på projektet, idet dette kan være tegn på en mindre robust organisation. Et CV må maksimalt fylde 2 A4-sider med letlæselig skrift. Fylder et CV mere, vil kun de første 2 A4-sider indgå i evalueringen. Evaluering af delkriteriet Organisation og bemanding: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad den tilbudte organisation redegør for: • de faglige kvalifikationer og medarbejderressourcer, som er nødvendige for at udføre arbejdet i den kvalitet og inden for den tid, som forudsættes i aftalen, • en organisation som indeholder klar kompetence- og ansvarsfordeling i forhold til samarbejdet med Slots- og Kulturstyrelsen, • et samarbejde som sikrer et fagligt, driftssikkert og gnidningsfrit samarbejde mellem Slots- og Kulturstyrelsen, tilbudsgiveren og med de rådgivere og underrådgivere, der er gennemgående for hele aftaleperioden. • Det vægtes særlig positivt, hvis den tilbudte organisation illustrerer robusthed i hele aftaleperioden. CV’erne for de tilbudte nøglepersoner skal dokumentere: • erfaring med en tilsvarende rolle som den tilbudte nøglepersons rolle i den udbudte aftale. Det vægtes særlig positivt, hvis den pågældende nøgleperson har haft en tilsvarende rolle på de udvalgte referencer. • med styring og ledelse af tid og kvalitet på tilsvarende projekter, • med projekter, hvor der stilles høje kvalitetskrav, herunder i særdeleshed erfaring med at arbejde i historiske bygninger (eks. fredede, eller bevaringsværdige bygninger, bygninger med høj kulturhistorisk, arkitektonisk og æstetisk værdi). Tilbudsgiverne opfordres til at beskrive deres kvalitetssikringsset-up, herunder hvordan egenkontrol udføres på projektet, ligesom tilbudsgiverne bør beskrive, hvordan de sikrer et projekts bygbarhed. Beskrivelsen af delkriteriet ”Kvalitetssikring og bygbarhed” må maksimalt fylde 4 A4–sider. Fylder besvarelsen mere, indgår kun de første 4 A4-sider i evalueringen. Evaluering af delkriteriet ”Kvalitet og Bygbarhed”: Slots- og Kulturstyrelsen vil i sin evaluering af delkriteriet lægge vægt på i hvor høj grad tilbudsgiveren: • demonstrerer, at deres kvalitetssikringsset-up er egnet til at sikre kvaliteten af det udførte arbejde, f.eks. ved en ISO 9001-certificering eller tilsvarende fyldestgørende beskrivelse af arbejdsgange ifm. kvalitetssikring af det udførte arbejde. • demonstrerer metoder og værktøjer, der understøtter projektets bygbarhed og minimerer risikoen for håndtering af uforudsete forhold under udførelsen. Det vægtes særligt positivt, at processen er koblet op på kompetencerne hos de tilbudte nøglepersoner. • demonstrerer forståelse for de konkrete forhold på byggepladsen, bl.a. i forbindelse med arbejdsmiljø og sikkerhed, samarbejde og kommunikation. Det vægtes positivt, at besvarelsen indeholder konkrete løsningsforslag, der er egnet til at understøtte projektet som helhed.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Adresse på udbudsdokumenternehttps://www.rib-software.com/dk/udbudsportal
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Der kræves sikkerhedsgodkendelse
BeskrivelseDet er en betingelse for kontrakten, at de medarbejdere, der skal udføre opgaven, kan sikkerhedsgodkendes til klassifikationsniveauet ”Til tjenestebrug”, og at de kan opretholde denne sikkerhedsgodkendelse i kontraktperioden. Dette gælder både arbejdsledelsen og det udførende personale.
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse10/11/2025 12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseKontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at overholde en række vilkår m.m., herunder arbejdsklausul, vilkår for arbejds- og opholdstilladelser, pålæg om indberetning af løn og moms, regler vedrørende udenlandske arbejdstagere, tavshedspligt, vilkår for sikkerhedsgodkendelse m.v. Ansøgere/tilbudsgivere opfordres derfor til at gøre sig nærmere bekendt hermed. Kontrakten pålægger den vindende tilbudsgivende at stille sikkerhed for opfyldelse af sine forpligtelser over for Slots- og Kulturstyrelsen senest 8 arbejdsdage efter, at aftalen er indgået, jf. AB 18 § 9.
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at Slots- og Kulturstyrelsen har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Slots- og Kulturstyrelsen har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseSlots- og Kulturstyrelsen
Organisation, der behandler tilbudSlots- og Kulturstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnSlots- og Kulturstyrelsen
Registreringsnummer34072191
PostadresseHammerichsgade 14
ByKøbenhavn V
Postnummer1611
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailmlme@slks.dk
Telefon+45 24266923
Køberprofilhttps://slks.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID940344ac-7005-4d65-9033-cd130c5f74ad  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen08/10/2025 18:06:21 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer666724-2025
EUT-S-nummer195/2025
Offentliggørelsesdato10/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer