« Tilbage til oversigten over alle licitationer


20/2026
66931-2026 - Konkurrencevilkår
Danmark – Tapet og anden vægbeklædning – Udbud af levering og håndtering af akustikprodukter (3)
OJ S 20/2026 29/01/2026
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Varer - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnSkatteforvaltningen
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetØkonomiske anliggender
1.1.
Køber
Officielt navnSkatteministeriet Departementet
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetØkonomiske anliggender
1.1.
Køber
Officielt navnSkatteankestyrelsen
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetØkonomiske anliggender
1.1.
Køber
Officielt navnSpillemyndigheden
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetØkonomiske anliggender
1.1.
Køber
Officielt navnTilsynet med told- og skatteforvaltningens it-område
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetØkonomiske anliggender
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af levering og håndtering af akustikprodukter (3)
BeskrivelseOrdregiver udbyder en Rammeaftale med én leverandør om levering og håndtering af akustikprodukter m.v. til alle Ordregivers lokationer. Sortimentet består blandt andet af akustikplader beklædt med tekstiler, hvide akustikplader og akustikbilleder. Derudover indeholder sortimentet tjenesteydelser herunder blandt andet rådgivning inden et køb foretages. I forbindelse med rådgivning skal der kunne tilbydes akustikmålinger.
Identifikator for proceduren4e3a7d72-c5f6-4343-990b-fa4e085c0029
Tidligere bekendtgørelse756589-2025
Tidligere bekendtgørelse26270-2026
Intern ID26-0039771
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålVarer
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 39190000 Tapet og anden vægbeklædning
Supplerende klassifikation (cpv): 39000000 Inventar (inkl. kontorinventar), boligudstyr, husholdningsapparater (ekskl. belysning) og rengøringsmidler, 44111400 Maling og vægbeklædninger, 44112310 Indvendige skillevægge, 45421141 Opsætning af skillevægge, 45421152 Montering af skillevægge, 45430000 Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, 45432000 Udførelse af gulvbelægning, vægbeklædning og tapetsering, 45432200 Vægbeklædning og tapetsering, 45432210 Udførelse af vægbeklædning, 71313100 Rådgivning i forbindelse med støjbekæmpelse, 71313200 Rådgivning i forbindelse med lydisolation og rumakustik
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms7 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi15 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbudsmaterialet, herunder udbudsbetingelserne, offentliggøres via det internetbaserede eSourcing-system EU-Supply. Al kommunikation vedrørende dette udbud skal foregå via EU-Supply i overensstemmelse med udbudsbetingelserne - og ikke via ordregivers ovenfor oplyste e-mail. Adgang til udbudsmaterialet og deltagelse i udbuddet kræver online registrering i EU-Supply. Det er gratis at oprette sig som bruger i systemet. Efter registreringen logger man ind og kan herefter se ud-budsmaterialet, herunder de bilag, som skal afleveres som en del af det samlede tilbud. Bemærk venligst, at både ordregivers og tilbudsgivers/ansøgers handlinger logges i systemet. Ved tekniske spørgsmål til brugen af systemet, kontakt venligst EU-Supply's Support på telefon 70 20 80 14 eller mail til dksupport@eu-supply.com. Spørgsmål til selve udbuddet skal stilles til ordregiver via spørgsmål/svar-modulet inde i systemet. Svar på disse spørgsmål offentliggøres i anonymiseret form i systemet, hvor de er tilgængelige for alle. Udbudslovens § 134 a finder anvendelse på nærværende udbudsprocedure. Det bemærkes, at ordregiver er forpligtet til at udelukke tilbudsgivere, som er omfattet af EU’s sanktio-ner over for Rusland i henhold til artikel 5k i EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer. Der-for skal der indsendes tro- og loveerklæring vedrørende dette i overensstemmelse med udbudsbetin-gelsernes anvisninger. Tilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for ikke at være omfat-tet af en udelukkelsesgrund og som et foreløbigt bevis for at opfylde eventuelle krav til egnethed, tek-nisk/faglig formåen og/eller økonomisk/finansiel formåen. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbudslovens §§ 153-155, 157 og 158 kan tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, hvis tilbud ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
SvigEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
Deltagelse i en kriminel organisationEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdetEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige områdeEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdetEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureHar den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, ogd) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenEr den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Tilsidesættelse af forpligtelser i henhold til rent nationale udelukkelsesgrundeAndre udelukkelsesgrunde, der måtte være fastsat i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstats lovgivning. Finder de rent nationale udelukkelsesgrunde, der er anført i den relevante meddelelse eller i udbudsdokumenterne, anvendelse?
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Erhvervsvirksomheden er indstilletEr den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
KonkursEr den økonomiske aktør gået konkurs?
Tvangsakkord uden for konkursEr den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
InsolvensEr den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Aktiver, der administreres af en kuratorAdministreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retEr den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af levering og håndtering af akustikprodukter (3)
BeskrivelseOrdregiver udbyder en Rammeaftale med én leverandør om levering og håndtering af akustikprodukter m.v. til alle Ordregivers lokationer. Sortimentet består blandt andet af akustikplader beklædt med tekstiler, hvide akustikplader og akustikbilleder. Derudover indeholder sortimentet tjenesteydelser herunder blandt andet rådgivning inden et køb foretages. I forbindelse med rådgivning skal der kunne tilbydes akustikmålinger.
Intern ID26-0039771
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålVarer
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 39190000 Tapet og anden vægbeklædning
Supplerende klassifikation (cpv): 39000000 Inventar (inkl. kontorinventar), boligudstyr, husholdningsapparater (ekskl. belysning) og rengøringsmidler, 44111400 Maling og vægbeklædninger, 44112310 Indvendige skillevægge, 45421141 Opsætning af skillevægge, 45421152 Montering af skillevægge, 45430000 Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, 45432000 Udførelse af gulvbelægning, vægbeklædning og tapetsering, 45432200 Vægbeklædning og tapetsering, 45432210 Udførelse af vægbeklædning, 71313100 Rådgivning i forbindelse med støjbekæmpelse, 71313200 Rådgivning i forbindelse med lydisolation og rumakustik
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed4 År
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms7 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi15 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Dette er et tilbagevendende udbud
BeskrivelseForventes udbudt igen ultimo 2029 med henblik på kontraktstart ved udløb af den kontrakt, der indgås i forlængelse af nærværende udbud
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerUdbudsmaterialet, herunder udbudsbetingelserne, offentliggøres via det internetbaserede eSourcing-system EU-Supply. Al kommunikation vedrørende dette udbud skal foregå via EU-Supply i overensstemmelse med udbudsbetingelserne - og ikke via ordregivers ovenfor oplyste e-mail. Adgang til udbudsmaterialet og deltagelse i udbuddet kræver online registrering i EU-Supply. Det er gratis at oprette sig som bruger i systemet. Efter registreringen logger man ind og kan herefter se ud-budsmaterialet, herunder de bilag, som skal afleveres som en del af det samlede tilbud. Bemærk venligst, at både ordregivers og tilbudsgivers/ansøgers handlinger logges i systemet. Ved tekniske spørgsmål til brugen af systemet, kontakt venligst EU-Supply's Support på telefon 70 20 80 14 eller mail til dksupport@eu-supply.com. Spørgsmål til selve udbuddet skal stilles til ordregiver via spørgsmål/svar-modulet inde i systemet. Svar på disse spørgsmål offentliggøres i anonymiseret form i systemet, hvor de er tilgængelige for alle. Udbudslovens § 134 a finder anvendelse på nærværende udbudsprocedure. Det bemærkes, at ordregiver er forpligtet til at udelukke tilbudsgivere, som er omfattet af EU’s sanktio-ner over for Rusland i henhold til artikel 5k i EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer. Der-for skal der indsendes tro- og loveerklæring vedrørende dette i overensstemmelse med udbudsbetin-gelsernes anvisninger. Tilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for ikke at være omfat-tet af en udelukkelsesgrund og som et foreløbigt bevis for at opfylde eventuelle krav til egnethed, tek-nisk/faglig formåen og/eller økonomisk/finansiel formåen. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbudslovens §§ 153-155, 157 og 158 kan tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, hvis tilbud ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
KriteriumReferencer på specificerede leverancer
Beskrivelse af udvælgelseskriteriumDen økonomiske aktør skal i ESPD oplyse 3 sammenlignelige referencer fra inden for de seneste 3 år. Det er et mindstekrav, at Tilbudsgiver har relevant erfaring i form af mindst 3 sammenlignelige referencer udført inden for de seneste 3 år fra tilbudsfristen. En reference anses for sammenlignelig, når den vedrører levering af akustikprodukter til kontor- eller mødelokaler. Det er herudover et krav, at der til den pågældende reference er leveret for minimum 50.000 danske kroner ekskl. moms pr. år af den pågældende ydelse
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseSe udbudsbetingelserne pkt. 5
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnAdskillelse, genanvendelse og reparation
BeskrivelseSe udbudsbetingelserne pkt. 5
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnGaranti
BeskrivelseSe udbudsbetingelserne pkt. 5
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.11.
Tilbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger16/02/2026 09:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Ad hoc-kommunikationskanal
NavnCTM fra EU-Supply
5.1.12.
Tilbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogTilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud02/03/2026 09:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Varighed, hvor tilbuddet skal forblive gyldigt6 Måneder
Oplysninger om offentlig iværksættelse
Åbningsdato02/03/2026 09:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
StedDet elektroniske udbudssystem
Yderligere oplysningerTilbudsgiverne har ikke adgang til at overvære åbningen af tilbud
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseDer gælder særlige vilkår for opfyldelse af Rammeaftalen vedrørende følgende: • CSR: Overholdelse af principperne i FN’s Global Compact og arbejdsklausul, jf. Bilag 4 i Ram-meaftalen; • Bod, jf. pkt. 10.2 i Rammeaftalen
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Det maksimale antal deltagere1
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagener indgivet i standstill-perioden. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseSkatteforvaltningen
Organisation, der behandler tilbudSkatteforvaltningen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnSkatteforvaltningen
Registreringsnummer19552101
AfdelingAdministrations- og Servicestyrelsen
PostadresseBrændgårdvej 10
ByHerning
Postnummer7400
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedJulie Henriksen
Telefon+45 72378740
Internetadressehttps://www.adst.dk
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795525
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 3529100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSkatteministeriet Departementet
Registreringsnummer34730466
PostadresseNicolai Eigtveds Gade 28
ByKøbenhavn K
Postnummer1402
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon28148448
Internetadressehttps://skm.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0005
Officielt navnSkatteankestyrelsen
Registreringsnummer10242894
PostadresseVed Vesterport 6, 4. sal
ByKøbenhavn K
Postnummer1612
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon28148448
Internetadressehttps://skatteankestyrelsen.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0006
Officielt navnSpillemyndigheden
Registreringsnummer34730415
PostadresseEnglandsgade 25, 6.
ByOdense
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon72378740
Internetadressehttps://spillemyndigheden.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0007
Officielt navnTilsynet med told- og skatteforvaltningens it-område
Registreringsnummer41824328
PostadresseNicolai Eigtveds Gade 28
ByKøbenhavn K
Postnummer1402
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon72378740
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0008
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd0aac520-c2de-4a6c-a397-888a85eae1aa  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen28/01/2026 11:18:02 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)28/01/2026 13:00:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer66931-2026
EUT-S-nummer20/2026
Offentliggørelsesdato29/01/2026

« Tilbage til oversigten over alle licitationer