Dansk 4. præmie i Asplund-konkurrence

Dansk 4. præmie i Asplund-konkurrence

To danske arkitektstuderende får topplacering i international konkurrence om udvidelse af Stockholms stadsbibliotek.

To danske arkitektstuderende får topplacering i international konkurrence om udvidelse af Stockholms stadsbibliotek

Det var det unge, ukendte arkitektfirma JAJA Architects bestående af makkerparret Jakob Steen Christensen og Jan Yoshiyuki Tanaka, der var det danske indslag blandt de seks finalister i konkurrencen om udvidelsen af Erik Gunnar Asplunds berømte stadsbibliotek i Stockholm.

Resultatet blev en flot, delt fjerdepræmie i den todelte konkurrence med i alt 1.170 deltagere for forslaget ’Book Hill’.

Jakob Steen Christensen og Jan Yoshiyuki Tanaka er begge arkitektstuderende med forventet afgang til januar 2008, og den flotte placering i den prestigefulde konkurrence er naturligvis en god start på karrieren.

- Vi deltog i konkurrencen, fordi det på mange måder er et drømmeprojekt. For to studerende, der gerne vil slå igennem internationalt, er en så prestigefyldt konkurrence et uvurderligt udstillingsvindue. Vi ville selvfølgelig gerne have vundet konkurrencen, men det er en kæmpe ære og anerkendelse at nå så langt. Det beviser, at vi har fat i noget af det rigtige, fortæller Jakob Christensen, der er en af de to grundlæggere af JAJA Architects.

Projektet har klare referencer til det udtryk, som mange af Danmark yngre arkitekter arbejder med for tiden. JA JA Architects lægger da heller ikke skjul på at en praktik-periode hos Bjarke Ingels nystiftede firma B.I.G, der også deltog i Asplund-konkurrencen, har været til stor inspiration.

- Noget af det vigtigste Bjarke har lært os, er netop at kommunikere vores idéer til omverden og derfor respekterer vi ham meget for det han har gjort for os – dog føles det alligevel godt at slå ham i konkurrencen, afslutter Jan Tanaka med et smil på læben.

Konkurrencen blev vundet af en ligeledes ukendt arkitekt, Heike Hanada, fra Tyskland med firmaet Laboratory of Art and Architecture. Hun er 43 år og har i mange år arbejdet som installationskunstner og lærer ved Bauhaus Universitetet i Weimar.

- nn

19/11 2007
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød