3XN får ny direktør fra egne rækker

3XN får ny direktør fra egne rækker

Partner og arkitekt MAA Jeanette Hansen er udnævnt til ny adm. direktør for 3XN, hvor hun skal være med til at styrke og forme tegnestuens internationale udvikling fremover. Hun afløser Morten Stahlschmidt

 -Vi er glade for, at Jeanette har sagt ja til at blive vores ny administrerende direktør. Hun kender vores DNA, er særdeles respekteret i branchen og en meget dygtig arkitekt. Samtidig besidder hun et skarpt overblik over byggeprocesserne, som hun styrer med stor præcision. På den baggrund er vi sikre på, at hun er den helt rigtige til succesfuldt at bidrage til vores ambition om at være en internationalt profileret tegnestue, der realiserer arkitektur af meget høj kvalitet, siger 3XN’s grundlægger og kreative direktør, Kim Herforth Nielsen, der fortsat også vil stå for 3XN’s strategi og forretningsudvikling.

- Samtidigt skal vi sige tak til Morten Stahlschmidt. Han har gjort en stor indsats, men det har vist sig, at det er en anden profil, der skal lede 3XN. Vi ønsker Morten held og lykke i fremtiden, fortsætter Kim Herforth Nielsen.

Jeanette Hansen, 42, har været ansat hos 3XN siden 2004, hvor hun har arbejdet som sagsarkitekt og projektleder på flere af tegnestuens større og komplekse erhvervsbyggerier. Her kan bl.a. nævnes Horten i Tuborg Havn, samt KPMG (i dag EY) på Frederiksberg, Swedbanks nye hovedsæde i Sundbyberg, Sverige samt Quay Quarter Tower i Sydney. Jeanette Hansen er uddannet ved Kunstakademiets Arkitektskole i København.

-mo.

1/12 2015