Amager får sine spir tilbage Hvis man kigger op mod himlen på det første stykke af Amagerbrogade, er der spir alle vegne, og ejendomsejerne værdsætter det mere og mere.

Amager får sine spir tilbage

Ejendom på Holmbladsgade finder de gamle arkitekttegninger frem og fører bygning tilbage til det oprindelige. Det sker samtidig med en nødvendig tagrenovering

Amager kan være ret eventyrlig, hvis man kigger op fra stenbroen på Amagerbrogade blandt andet ved Holmbladsgade.

Der er tårne og spidse spir i alle størrelser, som stikker op i himlen. De stammer fra den første bebyggelse af Amager omkring år 1900. Mange spir er fjernet gennem tiden, men flere ejendomsejere søger nu tilbage til rødderne og bringer deres bygning tilbage til det oprindelige udseende.

En af dem er ejerforeningen Ejahus på Holmbladsgade, der sammen med rådgivningsfirmaet Gaihede, ingeniører & arkitekter, er i gang med at renovere bygningen fra 1902.

Mere kvalitet og værdi
Baggrunden er respekt for bygningens oprindelige udformning, og så handler det om at hæve kvalitet og værdi, fortæller formand for bestyrelsen i EF Ejahus, Claus Peter Munk.

- Det er både sund fornuft og et ønske om at få en pænere bygning, som den var tænkt og designet af arkitekten. De renoveringer og løsninger, der er valgt gennem bygningernes lange liv, har ikke altid været velovervejede og har ikke passet til bygningens udtryk. Det gør vi noget ved i forbindelse med en nødvendig renovering, fortæller Claus Peter Munk.

Ejerforeningen Ejahus har 69 lejligheder. Den aktuelle renovering sker på den del af karréen, der ligger på hjørnet af Holmbladsgade og Lyneborggade, og her skal tårnet opføres igen, og der skal skiferplader på taget som i 1902.

Velvalgt anledning
Renoveringen er iværksat netop nu, ikke mindst fordi bygningens røde tegltag er slidt ned og skal væk.

- Valget af skifer, spir og endda døre i den oprindelige stil gør ikke en større forskel i omkostningerne, fortæller Thomas Friis Hansen, der er rådgiver hos Gaihede og leder af projektet.

- I det samlede budget for renoveringen fylder omkostninger til spir og døre relativt lidt, og renovering heraf skulle under alle omstændigheder medregnes. Ejendommen vil stå tæt på den oprindelige arkitektur og udseende for en mindre, men langsigtet investering - uden at gå på kompromis med kvaliteten, siger Thomas Friis Hansen.

Ikke uden problemer
Hos ejerforeningen glæder man sig til resultatet. Beslutningsprocessen har ikke været uden problemer, da det ikke var alle i foreninger, der var lige begejstrede. Men de lod sig overtale alligevel, fortæller bestyrelsesformand, Claus Peter Munk.

- Det er klart, at folk bliver lidt forskrækkede over nye tiltag, der lyder af større udgifter. Men heldigvis så økonomien fornuftig ud, og der var udbredt tilfredshed med, at renoveringen, spir og døre vil forbedre bygningens udtryk og kvalitet. Jeg er sikker, at det kan medføre en værdistigning på hele ejendommen, siger formanden.

Renoveringen er færdig om kort tid. Og så er der et spir mere blandt de mange spir på Amager.

-cmn


Der er bemærkelsesværdigt mange bygninger med spir i dette område på Amager, så ejerforeningen Ejahus på Holmbladsgade vil også være med i selskabet.

24/9 2015