BYGGERI: Skulpturelt boligtårn ved Amager StrandparkDet er de store terrasser, der giver lejlighederne deres særlige attraktion – og bygningen dens karakter.

BYGGERI: Skulpturelt boligtårn ved Amager Strandpark

Københavns skyline mod øst er ved at tage form, og svenskerne, brobilister, flypassagerer og beboere har noget at glæde sig til

Arkitektgruppen A/S har opført et boligtårn, Twister, der uden tvivl kommer til at deltage i kampen om at blive vartegn for Amager Strandparks mange nye boligbyggerier.

Bygningens udtryk er overvejende formet af de enorme terrasser/altaner, der skaber både overdækkede og fritliggende arealer med panoramaudsigt.

De ovale altanskiver er drejet ¼ omgang for hver etage, så hver 4. etage bliver identiske – en konstruktion, der sikrer både åbne områder, overdækning og delvis overdækning på alle de store altaner/terrasser.

Du kan læse meget mere om projektet og se flere billeder af byggeriet her i magasinet Byggeri.

-kj

29/10 2014