Danfoss og NCC i uortodokst samarbejde om en grønnere byggeplads
Partnerne vil i deres samarbejde anvise aktører, interessenter og politikere, hvordan man allerede i dag kan reducere udledningen i forbindelse med nybyggeri
NCC og Danfoss lancerer et partnerskab på tværs af sektorer for at accelerere den grønne omstilling i bygge- og anlægssektoren i Danmark. Partnerskabet bygger på en fælles vision om at sætte mere ambitiøse klimakrav til byggeriet for at indfri det enorme CO2-besparelsespotientiale som bygge– og anlægssektoren besidder.
De to virksomheder foreslår skærpede krav til, hvor meget CO2 der må udledes i forbindelse med byggeri. De nuværende lovkrav er målrettet nybyggeri over 1000 m2 og fastsætter en øvre grænse for, at denne type af nybyggeri maksimalt må udlede 12 kg CO2/m2 om året i bygningens levetid.
Det forventes, at denne grænse bliver sænket til 10,5 kg CO2/m2 fra 2025 med efterfølgende stramninger af kravene frem mod 2029.
Selv med de planlagte skærpede krav til CO2-grænseværdierne, anser Danfoss og NCC den nuværende kurs som utilstrækkelig. Allerede i dag kan NCC præsentere eksempler på byggeprojekter, hvor CO2-udledningen er reduceret til under både de eksisterende og planlagte CO2-grænseværdier.
- NCC arbejder målrettet på at reducere klimaaftrykket fra vores byggerier. Selvom de nuværende klimamål er et skridt i den rigtige retning, mener vi, at der er plads til langt højere ambitioner. De nyeste NCC-byggerier ligger mellem 6,9 kg og 9,5 kg CO2 pr. kvadratmeter om året vel at mærke uden at inkludere klimaaftrykket fra transport og byggeproces, som typisk ligger omkring 1,5-2,5 kgCO2e/m2år ifølge NCCs erfaringer.
- Når klimakravene til byggeriet nu skal genforhandles, ønsker vi væsentligt skrappere krav til både byggeri og byggeproces end der er lagt op til i den oprindelige politiske aftale. Vi håber, at vi med dette partnerskab med Danfoss kan fremhæve de løsninger og teknologier, som allerede i dag kan bringe sektorens CO2-udledninger ned, siger Peter Andreas Sattrup, chef for grøn omstilling hos NCC.
Han suppleres af Rasmus Abildgaard, chef for Public Affairs i Danfoss.
- Dette partnerskab er en fantastisk mulighed for at anvende vores knowhow og teknologier i byggeindustrien i direkte samarbejde med NCC. Vi taler ofte om materialer og driften af bygninger, men der er også et kæmpe potentiale, hvis man kigger på byggeprocessen herunder de tunge maskiner og transporten. Vi vil vise, at vi ikke behøver at vente på teknologierne – de kan implementeres allerede i dag, siger han.
Fremviser løsninger på byggeplads i Nordhavn
Partnerne vil i deres samarbejde anvise aktører, interessenter og politikere, hvordan man allerede i dag kan reducere udledningen ifb. med nybyggeri. Partnerskabet sætter fokus på at nedbringe emissionerne fra byggeprocessen ved at tydeliggøre behovet for at stille klimakrav til byggeproces og transport og ved at demonstrere teknologier, der kan bane vejen for lav-emissionsbyggeri på kort og langt sigt.
Det første skud på stammen foregik på det prestigefyldte nybyggeri ’Kronløbsøen’ i Nordhavn, hvor NCC og Danfoss inviterede kunder, eksperter og partnere ud for at se, hvordan en lav-emissionsbyggeplads i praksis ser ud. Her fremviste de bl.a. elektriske byggemaskiner og en af Danfoss' nyeste produkter til byggebranchen, en gravemaskine som reducerer energiforbruget med 15-30 % sammenlignet med en konventionel gravemaskine.
Dermed har parterne et bud på, hvordan man allerede i dag kan reducere CO2-udledningen fra byggepladser. Samtidig er den fremviste teknologi essentiel i bestræbelserne på fuldt ud at elektrificere tungere bygge- og anlægsmaskiner som NCC for eksempel også bruger i grusgrave, og når der graves ud til fjernvarme med mere.
- Elektrificering udgør en lovende vej mod lav-emissions byggepladser, men indtil vi når det stadie, skal vi allerede i dag kraftigt reducere udledningen fra byggeriet gennem energieffektivitet, fortæller Leif Bruhn, der leder Danfoss’ arbejde med energieffektive gravemaskiner.
- Gravemaskiner står for 50 % af emissionerne fra anlægsmaskiner, og hydrauliske systemer i gravemaskiner spilder op til 70 % af den nyttige kraft, der leveres af motoren. Ved markant at forbedre gravemaskiners energieffektivitet kan vi reducere både batteristørrelsen og den nødvendige opladningsenergi og derigennem også nedbringe de høje omkostninger.
- Hvis vi kan bevise, at det er muligt med gravemaskiner, kan vi potentielt fremskynde elektrificeringen af alle store anlægsmaskiner, siger Leif Bruhn.
-dc