Det nye frihedsmuseums arkitekter er fundetFrihedsmuseet set fra grusarealet på pladsen foran indgangen.

Det nye frihedsmuseums arkitekter er fundet

Den arkitektoniske idé bag det nye museum bliver anderledes end det gamle, som brændte for to år siden – bl.a. er udstillingsarealerne under jorden

Kulturminister Marianne Jelved præsenterede i dag vinderen af arkitektkonkurrencen for Museet for Danmarks Frihedskamp 1940-45. Vinderprojektet er udarbejdet af Lundgaard & Tranberg Arkitekter i samarbejde med EKJ Rådgivende Ingeniører, Esbensen Rådgivende Ingeniører, ÅF Lighting - Hansen og Henneberg, Gade & Mortensen akustik og professor, arkitekt Steen Høyer.

Kulturministeren har som formand for dommerkomitéen været med til at udpege vinderen.

- Frihedsmuseet har sin rod i den udstilling, der blev vist allerede i 1945, kort efter befrielsen. Det rummer den nationale samling om frihedskampen og er derfor et ganske særligt museum. Derfor glæder det mig, at vi med vinderforslaget får et museum, der skaber optimale rammer for formidlingen af frihedskampen. Samtidig med at bygningen arkitektonisk vil indgå respektfuldt med omgivelserne i Churchillparken, siger Marianne Jelved.

Stille og spændende løsning
Arkitektonisk bliver det nye museum anderledes end det museum, som brændte for to år siden, bl.a. fordi udstillingsarealerne befinder sig under jorden. Adgang sker gennem en ankomstbygning med info, butik og café beliggende på et grusareal, der fastholder det gamle museums placering i Churchillparken.

Udstillingerne bliver bygget op i en højloftet udstillingssal, som af hensyn til de skrøbelige genstandes bevaring er uden dagslys. Med forslagets kompakte bygningsvolumen gives der desuden gode muligheder for at skabe et bæredygtigt og energibesparende byggeri.

Trods sit stille og rolige arkitektoniske udtryk er forslaget en overraskende og spændende løsning. På den ene side er det en funktionel museumsbygning, og på den anden side forener bygningen udstillingernes tema, den omgivende park, sigtelinjer til omgivelserne og stedets særlige betydning.

- Det valgte forslag giver os forholdsvis store og frie rammer i en bygning, der også skal sikre udstillingen imod vandskader, brand og tyveri. Samtidigt fastholder vi placeringen i Churchillparken på et sted, hvor vi kan fastholde det fine besøgstal, det gamle museum havde, siger Nationalmuseets direktør Per Kristian Madsen, der ser frem til det kommende samarbejde med vinderen.

Vinderforslaget skal nu bearbejdes og tilpasses i detaljer, og museet forventes at kunne åbne i 2018. Vinderforslaget og de fire øvrige forslag vil være udstillet på Nationalmuseet fra den 6. maj-16. august 2015.

-kj

5/5 2015