Dømt for omfattende tyverier af værktøj

Dømt for omfattende tyverier af værktøj

Tre udenlandske mænd på henholdsvis 26, 37 og 43 år blev torsdag idømt 1 år og 6 måneders fængsel – og udvisning i 12 år - for omfattende tyverier fra varebiler, hvor der er stjålet værktøj til en værdi af omkring 450.000 kroner

Af Dan Bjerring

De tre dømte blev anholdt den 27. november og i et grundlovsforhør samme dag blev de varetægtsfængslet.

De har alle tre været varetægtsfængslet, mens politiets udlændingekontrolafdeling i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har efterforsket sagen.

Tyverierne er i al væsentlighed begået i november 2024 i Storkøbenhavn, og de tre mænd blev dømt for ikke færre end 35 tilfælde af tyveri og/eller forsøg på tyveri fra varebiler.

Særlig grov beskaffenhed
Ifølge Jens Ole Jensen, der er anklager ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, er der
tale om tyverier af ”særlig grov beskaffenhed”, og det er politiets og anklagemyndighedens vurdering, at der har været tale om organiseret og systematisk berigelseskriminalitet.

Sagen har været behandlet som en tilståelsessag, og i forlængelse af frihedsstraffen er de tre dømte også udvist af Danmark med et indrejseforbud i 12 år. De er fortsat fængslet.

29/6 2025