Flere virksomheder tager lærlinge ind
Flere elever på Bornholm, i Nordjylland og København har fået en praktikplads i en bygge- og anlægsvirksomhed i 2020. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladsaftaler fra Børne- og Undervisningsministeriet
Børne- og Undervisningsministeriet har netop præsenteret opgørelsen over indgåede praktikpladsaftaler i 2020, og det er en udvikling, som formand for DI Dansk Byggeri Bornholm, Jens Koefoed, glæder sig over:
- Virksomhederne skal roses for at skaffe praktikplads til tømrerlærlingene, og det viser samtidig, at virksomhederne ikke behøver at blive tvunget gennem lærlingeklausuler og lignende for at oprette praktikpladser. Det håber jeg vil fortsætte i 2021, for der bliver nok at gribe fat i, lyder det fra formanden.
I 2019 indgik 32 elever fra tømreruddannelsen tilknyttet Campus Bornholm en aftale med en virksomhed om en praktikplads. I 2020 er det antal af nye uddannelsesaftaler til tømrerlærlinge steget med 28 procent i forhold til 2019. I alt 41 tømrerlærlinge indgik i 2020 en aftale med en bornholmsk virksomhed, og søgningen mod erhvervsskolernes bygge- og anlægsuddannelser er også stigende.
123 flere elever
Ligeledes i 2020 indgik 123 flere elever knyttet til erhvervsskolerne AMU Nordjylland, Techcollege, EUC Nord, EUC Nordvest samt Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser en aftale med en virksomhed om en praktikplads sammenlignet med 2019.
Fordelt på de bygge- og anlægsfaglige erhvervsuddannelser er det også især til tømrerlærlinge, hvor der er oprettet flest praktikpladser på de nordjyske erhvervsskoler. I 2020 er antallet af indgåede aftaler nemlig sammenlagt steget med 62 praktikpladser, når man sammenligner med 2019.
Åbne døre trods usikkerhed
I 2020 indgik 978 elever knyttet til Next en aftale med en virksomhed om praktik. Det er en stigning på 266 praktikpladser sammenlignet med 2019. På TEC var der ligeledes en stigning i 2020: 127 flere elever indgik en aftale med en virksomhed om praktik sammenlignet med 2019.
Formand for DI Dansk Byggeri Hovedstaden, Mads Raaschou, glæder sig over udviklingen:
- Jeg har selv 14 lærlinge i min virksomhed, og vi har oplevet en øget interesse, når vi skal hverve flere lærlinge. Jeg er glad for, at flere og flere har lyst til at uddanne sig inden for bygge- og anlægsfagene. Og jeg er glad for, at flere virksomheder åbner dørene for de unge og voksne under uddannelse, selv under en corona-krise hvor fremtiden kan synes usikker. Jeg tror på, at det har haft en effekt, at man har belønnet de ansvarlige virksomheder, som har taget lærlinge ind, ved at give dem et løntilskud på op til 90 % under corona-krisen i 2020, siger Mads Raaschou.
Også hos Next har der især været en vækst i antallet af praktikpladser til tømrerlærlinge: Med 622 indgåede aftaler i 2020 er der tale om 195 flere aftaler end i 2019. Det svarer til en stigning på 46 %.
Også de midt- og vestjyske erhvervsskoler (Herningsholm Erhvervsskole, Mercantec, Skive College og Uddannelsescenter Holstebro) og de sydjyske (EUC Syd, EUC Lillebælt, Hansenberg, Rybners og AMU-Vest) oplever stigning i antallet af aftaler med virksomheder om praktikplads.
-kj