Gigantisk varmepumpe kan dække behov hos 13.500 husstande

Gigantisk varmepumpe kan dække behov hos 13.500 husstande

HOFOR har taget første spadestik til et stort varmepumpe-projekt, der kan levere fjernvarme til 13.500 københavnske husstande

Hvis alt går vel, vil hovedstadens hidtil største varmepumpe om et par år kunne levere fjernvarme, der cirka svarer til varmeforbruget i 13.500 københavnske husstande. HOFOR har nemlig for nyligt taget første spadestik til et stort varmepumpe-projekt, hedder det i en meddelelse fra virksomheden. 

Planen er at udnytte varmeenergien i renset spildevand. Det løber i store mængder fra ét af hovedstadens store renseanlæg og tæt forbi Kløvermarken Pumpestation, som er ejet af HOFOR, på vej ud mod Øresund, hvor det rensede spildevand i dag er 'halvlunt', når det når havet. 

-Vi har en smuk, gammel industribygning fra 1901 på grunden i form af den tidligere pumpestationsbygning, der har stået tom, siden vi opførte en ny og moderne ved siden af.

 Samtidig kan vi koble varmepumpen på et eksisterende fjernvarmerør, der løber langs vores grund i Vermlandsgade – hvor der desuden ligger en transformerstation, som kan levere strøm til varmepumpen, forklarer John Halkjær Christensen, der er områdechef i HOFOR Fjernvarme: 

-Derfor er det helt oplagt at bruge placeringen tæt på både en varmekilde i form af renset spildevand, strøm og fjernvarmenettet til at give den bevaringsværdige bygning et nyt liv – med en rolle i fremtidens varmeforsyning.

Det er spildevandsselskabet BIOFOS, der leverer energiressourcen i form af renset spildevand fra Renseanlæg Damhusåen.

-I BIOFOS har vi stort fokus på, at spildevandets mange ressourcer bliver udnyttet på en måde, som kan være til gavn og glæde for alle. Vi er glade for, at ressourcerne i spildevandet bliver udnyttet til gavn for den grønne omstilling, siger Cicilie Senderovitz, der er teknisk direktør i BIOFOS.

En brik i fremtidens varmeforsyning 

Varmepumpen skal bruge strøm fra for eksempel vindmøller og solceller til at 'forstærke' varmeenergien fra det rensede spildevand. Derfor er varmepumpen et skridt på vejen mod den mere strømbaserede varmeforsyning, som HOFOR arbejder hen mod. 

Frem mod 2035 er målet at opføre varmepumper med en samlet effekt på 300 MW, store elkedler med en samlet effekt på 550 MW og varmelagre, der fungerer som termokander i overstørrelse. Kombinationen af varmepumper, elkedler og varmelagre kan sikre optimal udnyttelse af grøn strøm til varmeproduktionen.  

De indledende arbejder er i gang inde på HOFORs egen grund. Her bliver der anlagt nye fjernvarme- og spildevandsrør samt elkabler. Den gamle pumpestationsbygning skal også bygges om indvendigt, og så bliver selve varmepumpen samt det udstyr, den kræver, selvfølgelig også installeret inde i bygningen.

Efter nytår vil naboer og trafikanter i højere grad kunne mærke arbejdet. Her begynder HOFOR at skabe forbindelse til spildevandsrørene, der ligger under en trafikeret vej.
HOFOR forventer, at den nye varmepumpe kan være tilsluttet nettet og i drift i januar 2028.

-kis

16/12 2025